| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak ustalić, czy pracownik przekroczył próg podatkowy, jeśli poza umową o pracę jest u swojego pracodawcy zatrudniony na podstawie umowy zlecenia

Jak ustalić, czy pracownik przekroczył próg podatkowy, jeśli poza umową o pracę jest u swojego pracodawcy zatrudniony na podstawie umowy zlecenia

Zatrudniamy pracownika, z którym mamy podpisaną także umowę zlecenia. Jego zarobki są wysokie. Czy dochód z umowy o pracę należy sumować z dochodem ze zlecenia w celu sprawdzenia, czy został przekroczony próg podatkowy?

Zaliczki od umowy zlecenia należy potrącać w wysokości 18% bez względu na wysokość dochodów osiągniętych z pracy na etacie. Do celów obliczania zaliczek na podatek, dochodów z obu tych źródeł nie łączy się w trakcie roku podatkowego. Dochód z umowy o pracę płatnik opodatkuje również według stawki 18%, jeżeli jego wysokość od początku roku nie przekroczyła górnej granicy pierwszego przedziału skali.

UZASADNIENIE

Pracodawca może, obok umowy o pracę, zawrzeć z pracownikiem dodatkową umowę cywilnoprawną, np. zlecenia na wykonywanie innego rodzaju czynności niż wynikające z obowiązków na etacie. Na potrzeby podatku dochodowego, wynagrodzenia ze stosunku pracy i ze zlecenia to dwa różne źródła przychodów. Przychód z umowy zlecenia należy zakwalifikować jako działalność wykonywaną osobiście, jeśli wykonawca uzyskał go od:

  • osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  • właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której wynajmowane są lokale, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie na potrzeby związane z tą nieruchomością

– z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.

Mimo że wynagrodzenie uzgodnione w ramach umowy zlecenia jest zaliczane do innego źródła przychodów niż stosunek pracy, na pracodawcy ciąży obowiązek w zakresie poboru zaliczek na podatek od tych dochodów. Płatnik, będący jednocześnie pracodawcą i zleceniodawcą, dokonujący wypłat należności z tytułu umów zleceń, jest zobowiązany pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 18% należności pomniejszonej najpierw o przychody zwolnione z opodatkowania, a następnie o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w przepisach podatkowych, właściwej przy tego rodzaju przychodach (norma procentowa 20% lub 50%), a także pomniejszonej o potrącone w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Zaliczkę pomniejsza się o składkę na ubezpieczenie zdrowotne, ale oczywiście maksymalnie o 7,75% podstawy jej wymiaru.

Z kolei dochód ze stosunku pracy podlega opodatkowaniu według skali, tzn. dopóki dochód pracownika uzyskany od początku roku w danej firmie nie przekroczy kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali – zaliczka wynosi 18%, a za następne miesiące – 32%. Zaliczka ulega też pomniejszeniu o tzw. kwotę wolną (1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej przy złożonym PIT-2).

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »