reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS

Kontrolę zwolnień lekarskich wykonują lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie bezpośredniego badania lekarskiego w wyznaczonym miejscu lub miejscu pobytu chorego.

W 2008 r. Zakład wypłacił zasiłki chorobowe na kwotę 4,9 mld zł. W pierwszym półroczu 2009 r. kwota ta wyniosła ponad 3,2 mld zł, co stanowi wzrost o 1 mld więcej niż rok wcześniej, czyli około 43,7%. W ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 250,7 tys. badań kontrolnych w zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W ich efekcie w przypadku 24,3 tys. osób wydano decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę zasiłku chorobowego, co oznacza, że 9,7% badanych uznano za zdolnych do pracy.

Czy zakład pracy może zakwestionować zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego >>

Zaświadczenia lekarskie

Należy przypomnieć, że przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej są zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wystawiane na odpowiednim druku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych upoważnia do wystawiania zaświadczeń lekarskich określone grupy lekarzy, do których zaliczamy: lekarza dentystę, felczera i starszego felczera. Zaświadczeń, o których mowa powyżej, nie mogą wystawiać lekarze i lekarze dentyści w okresie odbywania stażu podyplomowego. Zaświadczenie lekarskie zawiera informacje identyfikujące ubezpieczonego, któremu zostało ono wystawione, jego płatnika składek, wystawiającego zaświadczenie lekarskie i jego miejsce wykonywania zawodu. Wskazuje również okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy, w tym okres pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, numer statystyczny choroby oraz zalecenia lekarskie.

W przypadku zwolnienia lekarskiego wystawionego w celu sprawowania osobistej opieki nad członkiem rodziny zaświadczenie powinno zawierać informację o okresie zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, datę urodzenia członka rodziny i jego stosunek pokrewieństwa z ubezpieczonym. Należy pamiętać, że zaświadczenie lekarskie jest dokumentem poufnym. Wystawiający zaświadczenia lekarskie są zobowiązani do zawiadamiania terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która wydała druki zaświadczeń lekarskich, o każdym przypadku ich zagubienia lub kradzieży.

Czy można przebywać na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy i w tym czasie pracować u innego >>

Kontrola zaświadczeń

Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich podlega kontroli. Kontrolę wykonują lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najczęstszą formą przeprowadzanej kontroli jest bezpośrednie badanie lekarskie w wyznaczonym miejscu lub miejscu pobytu chorego. Inną formą jest wysłanie ubezpieczonego na badanie specjalistyczne dokonywane przez lekarza konsultanta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub zlecenie badań pomocniczych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama