Kategorie

Czy osoba spoza firmy może na kilka dni zastąpić pracownika

Jadwiga Krukowska
Nasz informatyk nagle zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie na 5 dni. Napisał nam oświadczenie, że w okresie zwolnienia może za niego wykonywać pracę informatyk z innego zakładu pracy. Czy możemy zgodzić się na sugestię naszego informatyka i dopuścić do pracy, przynajmniej na 2 dni, informatyka z innej firmy, którego osobiście znamy i mamy do niego zaufanie? Sprawę wynagrodzenia informatycy uregulują między sobą.

Nie mogą zgodzić się Państwo na wykonywanie pracy przez osobę spoza firmy, która miałaby pracować bez żadnej umowy. Można natomiast zatrudnić informatyka z innego zakładu na umowę o pracę na zastępstwo. Dopuszczalne jest również nieodpłatne zatrudnienie osoby z zewnątrz na podstawie umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Zatrudnienie pracownika bez zawarcia z nim żadnej umowy powoduje, że narażają się Państwo na zarzut nielegalnego zatrudniania osób. Nie można zatem uzgodnić z pracownikiem, że w razie jego niedyspozycji zastąpi go w tym czasie inna osoba, która będzie pracowała bez umowy.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownica jest zatrudniona jako sprzątaczka na podstawie umowy o pracę. Umowa zawiera klauzulę o obowiązku przysyłania innej osoby w zastępstwie w razie nieobecności pracownicy w pracy. Inspektor pracy słusznie uznał, że zawarta umowa o pracę jest niezgodna z prawem i klauzula o zapewnieniu zastępstwa pracownicy w czasie jej nieobecności przez inną osobę nie obowiązuje.

Aby zatrudnić osobę na zastępstwo za chorego pracownika mogą Państwo zawrzeć z informatykiem umowę o pracę na zastępstwo (art. 25 § 1 Kodeksu pracy). W umowie o pracę na czas zastępstwa można w przedstawionej sytuacji wpisać końcowy termin zawarcia takiej umowy przez dokonanie zapisu następującej treści: „do dnia poprzedzającego dzień powrotu informatyka ze zwolnienia lekarskiego”. W umowie tej należy bezwzględnie ustalić wynagrodzenie, które będzie przysługiwać zastępującemu informatykowi, ponieważ jest to umowa o pracę.

Reklama

Ze względu na to, że chcą Państwo zatrudnić informatyka na bardzo krótki okres i raczej nieodpłatnie, lepszym wyjściem będzie zatrudnienie go na podstawie umowy zlecenia. Umowa zlecenia charakteryzuje się tym, że w przeciwieństwie do umowy o pracę może być świadczona nieodpłatnie. Nie będą więc Państwo musieli wypłacać żadnych należności finansowych, jeżeli informatyk zgodzi się na takie rozwiązanie. Natomiast rozliczenie między Państwa pracownikiem a zatrudnionym z zewnątrz informatykiem za okres pracy jest ich wewnętrzną sprawą.

Przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy powinni Państwo rozważyć, czy w ogóle możliwe będzie zatrudnienie informatyka na umowę zlecenia. Podstawowym kryterium przy kwalifikowaniu umowy jako umowy o pracę bądź umowy zlecenia jest występowanie elementu podporządkowania (art. 22 § 1 Kodeksu pracy). Rozumiane jest ono jako istnienie możliwości określania przez przełożonego sposobu wykonywania pracy, a także czasu i miejsca jej świadczenia. Ponadto istnienie stosunku pracy wymaga, aby osoba zatrudniona świadczyła pracę osobiście. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 1999 r. (I PKN 642/98, OSNP 2000/11/417) nazwa umowy nie ma znaczenia, jeżeli nawiązany stosunek prawny ma cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.

PRZYKŁAD

W listopadzie 2007 r. w dziale księgowości została zatrudniona osoba na stanowisku księgowej na podstawie umowy zlecenia. Wykonywała ona codziennie pracę pod nadzorem głównej księgowej w godzinach od 7.00 do 15.00. Poza tym podpisywała w dziale kadr listę obecności. W lipcu 2009 r. pracownica wniosła pozew do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy. Sąd pozew uwzględnił. Umowa zlecenia została uznana za umowę o pracę. Sposób pracy tej osoby spełniał bowiem wszystkie warunki właściwe do zawarcia umowy o pracę.

Charakter pracy informatyka powoduje, że jest możliwe zatrudnienie go na podstawie umowy zlecenia. Zawierając z informatykiem umowę zlecenia trzeba jednak pamiętać, aby nie zawrzeć w niej cech właściwych dla umowy o pracę (praca w podporządkowaniu, stałe godziny pracy, stałe miejsce pracy, wyłącznie osobiste wykonywanie pracy).

Podstawa prawna

 • art. 22 § 1, art. 25 § 1 Kodeksu pracy,
 • art. 734, art. 735 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Brak bezwzględnego obowiązku osobistego świadczenia pracy wyklucza możliwość zakwalifikowania stosunku prawnego jako umowy o pracę. (Wyrok Sądu Najwyższego z 28 października 1998 r., I PKN 416/98, OSNP 1999/24/775)
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.