Kategorie

Czy osoba spoza firmy może na kilka dni zastąpić pracownika

Jadwiga Krukowska
Nasz informatyk nagle zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie na 5 dni. Napisał nam oświadczenie, że w okresie zwolnienia może za niego wykonywać pracę informatyk z innego zakładu pracy. Czy możemy zgodzić się na sugestię naszego informatyka i dopuścić do pracy, przynajmniej na 2 dni, informatyka z innej firmy, którego osobiście znamy i mamy do niego zaufanie? Sprawę wynagrodzenia informatycy uregulują między sobą.

Nie mogą zgodzić się Państwo na wykonywanie pracy przez osobę spoza firmy, która miałaby pracować bez żadnej umowy. Można natomiast zatrudnić informatyka z innego zakładu na umowę o pracę na zastępstwo. Dopuszczalne jest również nieodpłatne zatrudnienie osoby z zewnątrz na podstawie umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Zatrudnienie pracownika bez zawarcia z nim żadnej umowy powoduje, że narażają się Państwo na zarzut nielegalnego zatrudniania osób. Nie można zatem uzgodnić z pracownikiem, że w razie jego niedyspozycji zastąpi go w tym czasie inna osoba, która będzie pracowała bez umowy.

PRZYKŁAD

Pracownica jest zatrudniona jako sprzątaczka na podstawie umowy o pracę. Umowa zawiera klauzulę o obowiązku przysyłania innej osoby w zastępstwie w razie nieobecności pracownicy w pracy. Inspektor pracy słusznie uznał, że zawarta umowa o pracę jest niezgodna z prawem i klauzula o zapewnieniu zastępstwa pracownicy w czasie jej nieobecności przez inną osobę nie obowiązuje.

Aby zatrudnić osobę na zastępstwo za chorego pracownika mogą Państwo zawrzeć z informatykiem umowę o pracę na zastępstwo (art. 25 § 1 Kodeksu pracy). W umowie o pracę na czas zastępstwa można w przedstawionej sytuacji wpisać końcowy termin zawarcia takiej umowy przez dokonanie zapisu następującej treści: „do dnia poprzedzającego dzień powrotu informatyka ze zwolnienia lekarskiego”. W umowie tej należy bezwzględnie ustalić wynagrodzenie, które będzie przysługiwać zastępującemu informatykowi, ponieważ jest to umowa o pracę.

Ze względu na to, że chcą Państwo zatrudnić informatyka na bardzo krótki okres i raczej nieodpłatnie, lepszym wyjściem będzie zatrudnienie go na podstawie umowy zlecenia. Umowa zlecenia charakteryzuje się tym, że w przeciwieństwie do umowy o pracę może być świadczona nieodpłatnie. Nie będą więc Państwo musieli wypłacać żadnych należności finansowych, jeżeli informatyk zgodzi się na takie rozwiązanie. Natomiast rozliczenie między Państwa pracownikiem a zatrudnionym z zewnątrz informatykiem za okres pracy jest ich wewnętrzną sprawą.

Przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy powinni Państwo rozważyć, czy w ogóle możliwe będzie zatrudnienie informatyka na umowę zlecenia. Podstawowym kryterium przy kwalifikowaniu umowy jako umowy o pracę bądź umowy zlecenia jest występowanie elementu podporządkowania (art. 22 § 1 Kodeksu pracy). Rozumiane jest ono jako istnienie możliwości określania przez przełożonego sposobu wykonywania pracy, a także czasu i miejsca jej świadczenia. Ponadto istnienie stosunku pracy wymaga, aby osoba zatrudniona świadczyła pracę osobiście. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 1999 r. (I PKN 642/98, OSNP 2000/11/417) nazwa umowy nie ma znaczenia, jeżeli nawiązany stosunek prawny ma cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.

PRZYKŁAD

W listopadzie 2007 r. w dziale księgowości została zatrudniona osoba na stanowisku księgowej na podstawie umowy zlecenia. Wykonywała ona codziennie pracę pod nadzorem głównej księgowej w godzinach od 7.00 do 15.00. Poza tym podpisywała w dziale kadr listę obecności. W lipcu 2009 r. pracownica wniosła pozew do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy. Sąd pozew uwzględnił. Umowa zlecenia została uznana za umowę o pracę. Sposób pracy tej osoby spełniał bowiem wszystkie warunki właściwe do zawarcia umowy o pracę.

Charakter pracy informatyka powoduje, że jest możliwe zatrudnienie go na podstawie umowy zlecenia. Zawierając z informatykiem umowę zlecenia trzeba jednak pamiętać, aby nie zawrzeć w niej cech właściwych dla umowy o pracę (praca w podporządkowaniu, stałe godziny pracy, stałe miejsce pracy, wyłącznie osobiste wykonywanie pracy).

Podstawa prawna

 • art. 22 § 1, art. 25 § 1 Kodeksu pracy,
 • art. 734, art. 735 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Brak bezwzględnego obowiązku osobistego świadczenia pracy wyklucza możliwość zakwalifikowania stosunku prawnego jako umowy o pracę. (Wyrok Sądu Najwyższego z 28 października 1998 r., I PKN 416/98, OSNP 1999/24/775)
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.