REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co oznacza dla ubezpieczonych wzmożona kontrola zwolnień lekarskich prowadzona przez ZUS?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS.
Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 sierpnia bieżącego roku trwa program Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Zwiększone wydatki na mnożące się zwolnienia lekarskie, wystawiane na coraz dłuższe okresy, skłoniła ZUS do wnikliwego przyjrzenia się zarówno tym, którzy wystawiają zwolnienia, jak i tym, którzy z nich korzystają.

Jak podał ZUS, w pierwszym półroczu bieżącego roku o 27,4% wzrosła liczba dni, za które wypłacono z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zasiłki chorobowe (w I półroczu 2008 r. - 51 mln dni, a w I półroczu 2009 r. - 65 mln dni). Znacznie wzrosła kwota również wypłaconych zasiłków, o 43,7% (I półrocze 2008 r. - 2,3 mld zł, I półrocze 2009 r. - 3,2 mld zł). Ponadto, o 65% wzrosła liczba dni, na które zostały wystawione zwolnienia lekarskie dla osób, które zakończyły zatrudnienie lub prowadzenie jakiejkolwiek działalności (zasiłek po ustaniu ubezpieczenia).

Autopromocja

Dane te spowodowały, że wzmożonej kontroli podlegają zarówno prawidłowość i zasadność wystawiania zwolnień ZUS ZLA, ich wykorzystywania, jak również lekarze wystawiający najwięcej zwolnień.

Które zwolnienia lekarskie są najbardziej podejrzane

Na pierwszy ogień kontroli idą te zwolnienia lekarskie, których okres niezdolności do pracy budzi zastrzeżenia. Jak podaje ZUS, są to zwolnienia budzące wątpliwości co do liczby dni niezdolności do pracy z tytułu określonego schorzenia, kolejne zwolnienia wydane po uprzednim skróceniu okresu niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika ZUS oraz zwolnienia wystawiane za okres po ustaniu ubezpieczenia.

Zobacz: Jak wnieść odwołanie od orzeczenia lekarza ZUS?

W kogo uderzy w pierwszej kolejności kontrola

Kontroli mogą się jej obawiać wszyscy, którzy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • często korzystają często z krótkotrwałych zwolnień lekarskich,
 • przedstawiają kolejne zwolnienia lekarskie od różnych lekarzy albo z tytułu różnych schorzeń,
 • korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych (a więc niedawno wyczerpały uprzednio 182/270 -dniowy okres zasiłkowy),
 • wcześniej wykorzystywali już zwolnienia lekarskie niezgodnie z ich przeznaczeniem i z tego powodu ZUS odmówił im prawa do zasiłku,
 • spóźniali się ze złożeniem druku ZUS ZLA i obniżono im z tego powodu zasiłek o 25%,
 • nie stawili się w wyznaczonym terminie na badanie zasadności orzekania o czasowej niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika ZUS,
 • są podejrzani o wykonywanie pracy zarobkowej w czasie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem,
 • w bardzo krótkim czasie od momentu zatrudnienia poszli na zwolnienie lekarskie.

Jakie mogą być skutki kontroli

Pamiętajmy, skontrolować może nas zarówno ZUS, jak i nasz pracodawca – jeżeli jest uprawniony do wypłaty zasiłków.

Jeżeli w wyniku postępowania kontrolnego płatnik zasiłku stwierdzi nieprawidłowości, konsekwencją dla ubezpieczonego może być pozbawienie go ubezpieczonego zasiłku chorobowego w części lub za całość okresu objętego zwolnieniem lekarskim. Może się tak stać z uwagi na orzeczenie o krótszym okresie niezdolności do pracy, ale również na skutek podważenia faktu podlegania ubezpieczeniom społecznym. Należy pamiętać, że następstwem postępowania kontrolnego może być również późniejsza wypłata ewentualnego świadczenia.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Lekarz, który nieprawidłowo wystawiał zwolnienia lekarskie może być pozbawiony upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich, a w szczególnie rażących przypadkach ZUS grozi zawiadomieniem prokuratury.

Źródło: www.zus.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Fundusz premiowy dla pracowników Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Rząd przyjął projekt zmian przepisów

  Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Zamiast funduszu premiowego środki finansowe będą mogły być przeznaczone na regulację wynagrodzeń pracowników.

  Urlop na żądanie w 2024 - sprawdź jak złożyć wniosek

  Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2024? Jak złożyć wniosek o urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego? Czy prawo do urlopu na żądnie mają pracownicy zatrudnieni na ½ czy ¼ etatu?

  9 grudnia - Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

  W dniu 9 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Korupcja to dość ogólne sformułowanie. Zjawisko to przybiera różne postaci. Często też korupcja występuję w miejscu pracy, np. w państwowych urzędach, jednostkach samorządu terytorialnego, w urzędach skarbowych, w policji czy prokuraturze. Jak zapobiegać korupcji i jaką rolę pełni Centralne Biuro antykorupcyjne?

  Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024

  Będą wzmożone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024, jeszcze większe niż w 2023 r. Czy pracodawcy mają się czego obawiać, a pracownicy zyskają na ochronie swoich podstawowych praw? Rok 2024 będzie szczególny, bowiem to rok finalizujący trzyletni „Program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2022-2024”.

  REKLAMA

  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  REKLAMA

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  REKLAMA