REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co oznacza dla ubezpieczonych wzmożona kontrola zwolnień lekarskich prowadzona przez ZUS?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS.
Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 sierpnia bieżącego roku trwa program Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Zwiększone wydatki na mnożące się zwolnienia lekarskie, wystawiane na coraz dłuższe okresy, skłoniła ZUS do wnikliwego przyjrzenia się zarówno tym, którzy wystawiają zwolnienia, jak i tym, którzy z nich korzystają.

Jak podał ZUS, w pierwszym półroczu bieżącego roku o 27,4% wzrosła liczba dni, za które wypłacono z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zasiłki chorobowe (w I półroczu 2008 r. - 51 mln dni, a w I półroczu 2009 r. - 65 mln dni). Znacznie wzrosła kwota również wypłaconych zasiłków, o 43,7% (I półrocze 2008 r. - 2,3 mld zł, I półrocze 2009 r. - 3,2 mld zł). Ponadto, o 65% wzrosła liczba dni, na które zostały wystawione zwolnienia lekarskie dla osób, które zakończyły zatrudnienie lub prowadzenie jakiejkolwiek działalności (zasiłek po ustaniu ubezpieczenia).

Autopromocja

Dane te spowodowały, że wzmożonej kontroli podlegają zarówno prawidłowość i zasadność wystawiania zwolnień ZUS ZLA, ich wykorzystywania, jak również lekarze wystawiający najwięcej zwolnień.

Które zwolnienia lekarskie są najbardziej podejrzane

Na pierwszy ogień kontroli idą te zwolnienia lekarskie, których okres niezdolności do pracy budzi zastrzeżenia. Jak podaje ZUS, są to zwolnienia budzące wątpliwości co do liczby dni niezdolności do pracy z tytułu określonego schorzenia, kolejne zwolnienia wydane po uprzednim skróceniu okresu niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika ZUS oraz zwolnienia wystawiane za okres po ustaniu ubezpieczenia.

Zobacz: Jak wnieść odwołanie od orzeczenia lekarza ZUS?

W kogo uderzy w pierwszej kolejności kontrola

Kontroli mogą się jej obawiać wszyscy, którzy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • często korzystają często z krótkotrwałych zwolnień lekarskich,
 • przedstawiają kolejne zwolnienia lekarskie od różnych lekarzy albo z tytułu różnych schorzeń,
 • korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych (a więc niedawno wyczerpały uprzednio 182/270 -dniowy okres zasiłkowy),
 • wcześniej wykorzystywali już zwolnienia lekarskie niezgodnie z ich przeznaczeniem i z tego powodu ZUS odmówił im prawa do zasiłku,
 • spóźniali się ze złożeniem druku ZUS ZLA i obniżono im z tego powodu zasiłek o 25%,
 • nie stawili się w wyznaczonym terminie na badanie zasadności orzekania o czasowej niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika ZUS,
 • są podejrzani o wykonywanie pracy zarobkowej w czasie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem,
 • w bardzo krótkim czasie od momentu zatrudnienia poszli na zwolnienie lekarskie.

Jakie mogą być skutki kontroli

Pamiętajmy, skontrolować może nas zarówno ZUS, jak i nasz pracodawca – jeżeli jest uprawniony do wypłaty zasiłków.

Jeżeli w wyniku postępowania kontrolnego płatnik zasiłku stwierdzi nieprawidłowości, konsekwencją dla ubezpieczonego może być pozbawienie go ubezpieczonego zasiłku chorobowego w części lub za całość okresu objętego zwolnieniem lekarskim. Może się tak stać z uwagi na orzeczenie o krótszym okresie niezdolności do pracy, ale również na skutek podważenia faktu podlegania ubezpieczeniom społecznym. Należy pamiętać, że następstwem postępowania kontrolnego może być również późniejsza wypłata ewentualnego świadczenia.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Lekarz, który nieprawidłowo wystawiał zwolnienia lekarskie może być pozbawiony upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich, a w szczególnie rażących przypadkach ZUS grozi zawiadomieniem prokuratury.

Źródło: www.zus.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. ustawowe zabezpieczenie pieniędzy dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

REKLAMA

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA