reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Spory z ZUS > Co oznacza dla ubezpieczonych wzmożona kontrola zwolnień lekarskich prowadzona przez ZUS?

Co oznacza dla ubezpieczonych wzmożona kontrola zwolnień lekarskich prowadzona przez ZUS?

Od 1 sierpnia bieżącego roku trwa program Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Zwiększone wydatki na mnożące się zwolnienia lekarskie, wystawiane na coraz dłuższe okresy, skłoniła ZUS do wnikliwego przyjrzenia się zarówno tym, którzy wystawiają zwolnienia, jak i tym, którzy z nich korzystają.

Jak podał ZUS, w pierwszym półroczu bieżącego roku o 27,4% wzrosła liczba dni, za które wypłacono z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zasiłki chorobowe (w I półroczu 2008 r. - 51 mln dni, a w I półroczu 2009 r. - 65 mln dni). Znacznie wzrosła kwota również wypłaconych zasiłków, o 43,7% (I półrocze 2008 r. - 2,3 mld zł, I półrocze 2009 r. - 3,2 mld zł). Ponadto, o 65% wzrosła liczba dni, na które zostały wystawione zwolnienia lekarskie dla osób, które zakończyły zatrudnienie lub prowadzenie jakiejkolwiek działalności (zasiłek po ustaniu ubezpieczenia).

Dane te spowodowały, że wzmożonej kontroli podlegają zarówno prawidłowość i zasadność wystawiania zwolnień ZUS ZLA, ich wykorzystywania, jak również lekarze wystawiający najwięcej zwolnień.

Które zwolnienia lekarskie są najbardziej podejrzane

Na pierwszy ogień kontroli idą te zwolnienia lekarskie, których okres niezdolności do pracy budzi zastrzeżenia. Jak podaje ZUS, są to zwolnienia budzące wątpliwości co do liczby dni niezdolności do pracy z tytułu określonego schorzenia, kolejne zwolnienia wydane po uprzednim skróceniu okresu niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika ZUS oraz zwolnienia wystawiane za okres po ustaniu ubezpieczenia.

Zobacz: Jak wnieść odwołanie od orzeczenia lekarza ZUS?

W kogo uderzy w pierwszej kolejności kontrola

Kontroli mogą się jej obawiać wszyscy, którzy:

  • często korzystają często z krótkotrwałych zwolnień lekarskich,
  • przedstawiają kolejne zwolnienia lekarskie od różnych lekarzy albo z tytułu różnych schorzeń,
  • korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych (a więc niedawno wyczerpały uprzednio 182/270 -dniowy okres zasiłkowy),
  • wcześniej wykorzystywali już zwolnienia lekarskie niezgodnie z ich przeznaczeniem i z tego powodu ZUS odmówił im prawa do zasiłku,
  • spóźniali się ze złożeniem druku ZUS ZLA i obniżono im z tego powodu zasiłek o 25%,
  • nie stawili się w wyznaczonym terminie na badanie zasadności orzekania o czasowej niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika ZUS,
  • są podejrzani o wykonywanie pracy zarobkowej w czasie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem,
  • w bardzo krótkim czasie od momentu zatrudnienia poszli na zwolnienie lekarskie.

Jakie mogą być skutki kontroli

Pamiętajmy, skontrolować może nas zarówno ZUS, jak i nasz pracodawca – jeżeli jest uprawniony do wypłaty zasiłków.

Jeżeli w wyniku postępowania kontrolnego płatnik zasiłku stwierdzi nieprawidłowości, konsekwencją dla ubezpieczonego może być pozbawienie go ubezpieczonego zasiłku chorobowego w części lub za całość okresu objętego zwolnieniem lekarskim. Może się tak stać z uwagi na orzeczenie o krótszym okresie niezdolności do pracy, ale również na skutek podważenia faktu podlegania ubezpieczeniom społecznym. Należy pamiętać, że następstwem postępowania kontrolnego może być również późniejsza wypłata ewentualnego świadczenia.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Lekarz, który nieprawidłowo wystawiał zwolnienia lekarskie może być pozbawiony upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich, a w szczególnie rażących przypadkach ZUS grozi zawiadomieniem prokuratury.

Źródło: www.zus.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama