REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnianie pracowników, Choroba pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kariera w międzynarodowym środowisku – opis praktyk

Praca w międzynarodowej firmie wiąże się z możliwością rozwoju zawodowego oraz podnoszenia kwalifikacji i umiejętności. Dzięki zatrudnieniu w międzynarodowym środowisku pracownicy nie tylko mają dostęp do najlepszych praktyk, najnowocześniejszych technologii, lecz także poszerzają horyzonty, poznają świat i stają się wrażliwi kulturowo.

Jakie kompetencje decydują o przewadze konkurencyjnej firmy

Dlaczego firmy mają trudność we właściwym doborze kompetencji? Co powoduje, że modele kompetencji nie spełniają oczekiwań w nich pokładanych? Może po prostu nie są dobrym pomysłem? Albo inaczej: definiują nie to, czego potrzebują nowoczesne organizacje?

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

Na okres od 1 do 30 grudnia br. zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę 35-letniego pracownika na stanowisku pomocy sprzedawcy w galerii handlowej. Pracownik ten wcześniej nigdzie nie pracował. Zachorował 31 grudnia i przedłożył nam zwolnienie lekarskie. Czy osobie tej po ustaniu zatrudnienia przysługuje zasiłek chorobowy? Czy mamy obowiązek przyjąć od niego zwolnienia lekarskie i dostarczyć do ZUS wraz z wypełnionym drukiem ZUS Z-3?

Jak zorganizować zastępstwo za chorego pracownika

Choroby pracowników często dezorganizują pracę w zakładzie pracy. Wymusza to na pracodawcy podjęcie działań, takich jak np. zmiana grafików czy organizacja zastępstw, dzięki którym w zakładzie zostanie zapewniony normalny tok pracy.

REKLAMA

Zasady zawierania umów terminowych po 1 stycznia 2012 r.

W okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej pracodawcy mogli zawierać wielokrotnie umowy na czas określony. Jednak od 1 stycznia 2012 r. każda trzecia umowa terminowa przekształci się w umowę na czas nieokreślony.

Koniec ustawy antykryzysowej to zagrożenie dla miejsc pracy

Z końcem 2011 r. przestała obowiązywać ustawa antykryzysowa (tj. ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców). Pracodawcy liczą jednak na przedłużenie obowiązywania rozwiązań z ustawy dotyczących prawa pracy.

Czy spółka może zatrudnić swojego jedynego udziałowca

Nasza spółka z o.o chce zatrudnić swojego jedynego udziałowca na podstawie umowy o pracę jako członka zarządu. Dowiedzieliśmy się, że jest to możliwe, jeżeli umowa zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego. Wówczas nie będzie można zakwestionować, że w tak zawartym stosunku pracy brakuje elementu podległości służbowej. Czy to prawda?

Jak skutecznie motywować pracowników?

Mój szef do znudzenia powtarza nam, jego podwładnym, że mamy zawsze szukać potrzeb naszych klientów, bo tylko wtedy będziemy w stanie ich dobrze obsługiwać. Zgadzam się z tym, a jednocześnie mam do niego żal, że wcale go nie interesują nasze potrzeby. Gdyby znał niektóre z nich, pracowałoby się nam lepiej.

REKLAMA

Kto i jakie świadczenia wypłaca pracownikowi choremu na przełomie roku

Gdy niezdolność pracownika do pracy przypada na przełomie roku kalendarzowego, pracodawca musi ustalić, kiedy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, a kiedy ma prawo do zasiłku. Musi również przeliczyć od 1 stycznia podstawę wynagrodzenia chorobowego i zasiłków obliczanych od minimalnego wynagrodzenia.

Jakie przepisy stosować po zakończeniu obowiązywania ustawy antykryzysowej

Z końcem grudnia 2011 r. przestanie obowiązywać ustawa antykryzysowa. Mimo zapowiedzi jej przedłużenia, nie ma obecnie w Sejmie projektu, który wydłużałby czas stosowania ustawy antykryzysowej.

Czy koszty szkolenia oraz wartość upominku wliczać do podstawy wymiaru zasiłku

Na początku września br. zorganizowaliśmy dla pracowników szkolenie w siedzibie naszej firmy. Zapewniliśmy pracownikom wyżywienie, materiały dydaktyczne, a na zakończenie słodkie upominki, których koszt na 1 pracownika wyniósł 50 zł. Nasza pracownica, która brała udział w tym szkoleniu, jest obecnie w ciąży i przedłożyła nam zwolnienie lekarskie od 28 listopada do 23 grudnia br. Pracownica ta jest wynagradzana stawką 20 zł/godzinę. Czy koszt takiego szkolenia i wartość słodkich upominków należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku?

Jakie dokumenty potwierdzają okresy zatrudnienia w państwach UE

Pracodawca nie może odmówić udziału w rekrutacji kandydatom tylko z tego powodu, że przedstawili oni nieznane prawu polskiemu dokumenty potwierdzające poprzednie okresy zatrudnienia.

Zmiany w organizacji a problematyka zdrowia pracowników

Restrukturyzacja nie musi być znakiem gorszej kondycji firmy, często jest związana z rozwojem przedsiębiorstwa. Niezależnie od genezy, proces ten zawsze powoduje „trzęsienie ziemi” w firmie, tym silniejsze, im większe są redukcje zatrudnienia. Jeżeli proces ten jest niewłaściwie prowadzony, to może powodować zagrożenie dla kondycji psychofizycznej wszystkich pracowników – tych pozostających w firmie i tych zwalnianych.

Jak należy postąpić w przypadku pomyłkowej wypłaty zasiłku

Nasz zakład pracy nie ma prawa do wypłaty zasiłków w 2011 r. Jedna z naszych pracownic od dłuższego czasu chorowała, wyczerpała okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego, a następnie nabyła prawo do zasiłku chorobowego. Księgowa przez nieuwagę wypłaciła pracownicy również zasiłek chorobowy. Czy powinniśmy zażądać zwrotu wpłaconego zasiłku od pracownicy? Czy powinniśmy dopłacić składki, które zostały potrącone w ZUS DRA od kwoty wypłaconych świadczeń?

Odpowiedzialność biznesu i zrównoważony rozwój – opis praktyk

Odpowiedzialność biznesu to proces poznawania i włączania zmieniających się oczekiwań społecznych w strategię zarządzania, a także monitorowania wpływu takiej strategii na wzrost wartości firmy. Coraz większa złożoność i zmienność otoczenia jest jednym z najważniejszych czynników powodujących konieczność poszukiwania coraz lepszych dróg zrównoważonego rozwoju. Jakie zatem działania CSR podejmują firmy ING Bank Śląski, Polkomtel i Grupa TP?

Mediacje jako narzędzie wspierania zmiany w organizacji

W sytuacjach zmian w firmie o konflikt bardzo łatwo. Kto jest za niego odpowiedzialny? Liderzy? Zespół? Prezes? Na żadne z tych pytań nie można odpowiedzieć twierdząco. Konflikt jest nieuniknioną częścią rozwoju firmy, za jego pojawienie się odpowiedzialne jest życie i kreatywność. Warto jednak wyczuć moment, kiedy sprawy nazbyt się komplikują i zagrażają temu rozwojowi.

Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim

Jedna z naszych pracownic, zatrudniona na 1/2 etatu, obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim, a następnie zamierza korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica będzie mogła jednocześnie pracować w naszej firmie? Czy tego prawa nie pozbawia pracownicy fakt, że jest zatrudniona na 1/2 etatu?

Wymiar urlopu a praca w gospodarstwie rolnym

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje osobom, które są naszymi pracownikami, a wcześniej pracowały w gospodarstwie rolnym? Czy i w jaki sposób włączamy ten okres do obliczenia przysługującego im wymiaru urlopu?

Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy po okresie wyczekiwania

Zleceniobiorca wykonywał dla nas projekt od 1 sierpnia do 7 października br. Na ten okres podpisaliśmy z nim umowę zlecenia. Wcześniej zleceniobiorca nigdzie nie pracował – ani na umowę o pracę, ani na zlecenie. Ponownie podpisaliśmy z nim umowę zlecenia od 4 listopada br. Od 21 listopada br. zleceniobiorca ten jest niezdolny do pracy. Od kiedy przysługuje mu zasiłek chorobowy? Czy okres poprzedniego wykonywania zlecenia należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, jeżeli od początku wykonywania umowy podlegał ubezpieczeniu chorobowemu? Z jakiego okresu wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku?

Czy pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym 30 listopada 2011 r. wliczać do stanu zatrudnienia

Nasz zakład pracy zatrudniał w listopadzie br.20 pracowników oraz jedną pracownicę, która od 28 listopada jest na urlopie wychowawczym. Czy osobę przebywającą na urlopie wychowawczym niepełny miesiąc kalendarzowy i która na tym urlopie jest 30 listopada, powinniśmy wliczyć do stanu zatrudnienia, od którego są uzależnione nasze uprawnienia do wypłaty zasiłków?

Kiedy należy przeprowadzić badania okresowe?

Po trwającej ponad 2 miesiące chorobie pracownika skierowaliśmy go na badania kontrolne. Zaświadczenie, które uzyskał od lekarza medycyny pracy, wskazuje, że badania lekarskie są ważne do 14 grudnia 2011 r. Pracownik posiada jednak zaświadczenie z wcześniej wykonanych badań okresowych z datą ważności do 20 lutego 2012 r. Czy w takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani skierować pracownika na kolejne badania w terminie określonym w zaświadczeniu z badań kontrolnych? Czy badania kontrolne potwierdzają jedynie fakt, że pracownik może w dalszym ciągu wykonywać pracę na danym stanowisku, a wiąże nas termin kolejnego badania określony w zaświadczeniu z badań okresowych?

Kiedy utwór stworzony przez pracownika należy do niego, a kiedy do pracodawcy?

Projektanci obuwia czy ubrań, dekoratorzy wnętrz, dziennikarze, graficy komputerowi, floryści – to niewielka część osób wykonujących pracę o charakterze twórczym w ramach stosunku pracy. Czy przygotowanymi w ten sposób utworami twórcy (pracownicy) mogą swobodnie dysponować? Odpowiedzi na to pytanie szukać należy w unormowaniach ustawy z 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wyrównanie zasiłku za czas choroby powstałej w okresie ciąży

Jedna z naszych pracownic przebywała na zwolnieniu lekarskim od 15 kwietnia do 20 listopada br. Pobierała z tego tytułu zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru, ponieważ zaświadczenia ZUS ZLA nie były opatrzone kodem literowym B. Mąż pracownicy 21 listopada br. przedstawił zaświadczenie ze szpitala, że 20 listopada br. urodziła ona dziecko. Czy powinniśmy teraz wyrównać zasiłek za okres wsteczny? Jeśli tak, to za jaki okres i na jakich zasadach?

Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać telepracowników

Przepisy o telepracy zostały wprowadzone do Kodeksu pracy przed czterema laty. Mimo upływu czasu pracodawcy rzadko korzystają z tej formy zatrudnienia. Przyczyną tego są stereotypy o zagrożeniach związanych z telepracą.

Świadczenia dla bezrobotnych w prawie UE

W przypadku świadczeń przyznawanych osobom bezrobotnym zasadę sumowania okresów ubezpieczenia stosuje się pod warunkiem, że bezrobotny ubiega się o świadczenie w państwie, w którym ukończył ostatni okres ubezpieczenia.

Jak ustalić wynagrodzenie pracownika, który zachorował w okresie wyczekiwania na świadczenie chorobowe

Zatrudniamy od 2 listopada br. pracownika, który zachorował 14 listopada br., tj. w okresie wyczekiwania na świadczenie chorobowe. Pracownik jest wynagradzany stawką miesięczną. Regulamin wynagradzania obowiązujący w naszym zakładzie nie przewiduje wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jak w takiej sytuacji ustalić wynagrodzenie za czas przepracowany – czy jak za przepracowaną część miesiąca, jeżeli przez pozostałą część pracownik był chory, czy jak za przepracowaną część miesiąca odejmując kwotę wynagrodzenia za czas nieprzepracowany od wynagrodzenia za cały miesiąc?

Czy zagraniczne świadectwo pracy powinno być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego

Choroba pracownika - problem pracodawcy

W okresie jesienno-zimowym zwiększa się absencja pracowników z powodu chorób. W związku z tym pracodawcy mają wiele obowiązków, np. wypłacanie wynagrodzenia chorobowego. Mogą również przeprowadzać kontrole wykorzystywania L4.

Wzrosło bezrobocie w Polsce

Bezrobocie w Polsce, liczone wg. metodologii Eurostatu, wzrosło w październiku o 0,1 proc.

Zasiłek chorobowy niewypłacony z powodu śmierci pracownika

Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni. Od pierwszego dnia tej niezdolności do pracy miał prawo do zasiłku chorobowego. Przed wypłatą zasiłku pracownik zmarł. Nasz zakład pracy jest uprawniony do ustalania wysokości i wypłaty zasiłków. Komu powinniśmy wypłacić zasiłek należny temu pracownikowi i za jaki okres?

Zasady opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych

Pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub przy pracach o szczególnym charakterze muszą opłacać za nich składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Nalicza się je od pełnego przychodu objętego składką emerytalną.

Wzrosną najniższe zasiłki chorobowe

Od 1 stycznia 2012 r. zasiłki chorobowe, przysługujące pracownikom zarabiającym minimalne wynagrodzenie, będą ustalane od wyższej podstawy wymiaru.

Świadczenie za pobyt w szpitalu przysługujące pracownikowi, który ukończył 50 lat

Pracownik przebywał w szpitalu od 29 września do 4 listopada br. W grudniu 2010 r. ukończył 50 lat. W jakiej wysokości i jakiego rodzaju świadczenia chorobowe należy wypłacić pracownikowi, jeżeli była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku kalendarzowym?

Jak przekazać pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia

Pracodawca zatrudniając nowego pracownika musi poinformować go o warunkach zatrudnienia. Warto jednak pamiętać, że taki sam obowiązek istnieje w razie zmiany tych warunków, np. po uzyskaniu prawa do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,8 proc.

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,8 proc. wobec 11,8 proc. we wrześniu - podał GUS.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika

Czy można zwolnić pracownika po 182 dniach i 3 miesiącach przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym, jeżeli świadczenie zostało mu przyznane na okres 5 miesięcy?

Do przewozu towarów nie potrzeba umowy o pracę

Rolnicy i inne podmioty, które nie są przedsiębiorcami nie muszą zawierać umowy o pracę z osobami, które przewożą ich towary do innej miejscowości, a celnicy nie mogą ich karać za brak licencji na transport drogowy - wynika z wyroku NSA.

Czy każdy pracodawca powinien posiadać odrębny rachunek środków zfśs

Pracodawcy nieobjęci ustawowym obowiązkiem tworzenia funduszu, tj. zatrudniający na dzień 1 stycznia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, nie mają też obowiązku utworzenia odrębnego rachunku bankowego dla środków zfśs i nie muszą przekazywać na niego odpisów i zwiększeń.

Przeliczenie nowej emerytury

W maju 2011 r. ukończyłam 60 lat i nabyłam prawo do emerytury. ZUS ustalił mi świadczenie całkowicie na nowych zasadach. Rozwiązałam stosunek pracy, ale od 1 czerwca br. zatrudniłam się ponownie. W styczniu przyszłego roku chciałabym zgłosić wniosek o przeliczenie swojego świadczenia z uwzględnieniem nowych składek emerytalnych. Czy ZUS dokona wtedy ponownego ustalenia emerytury, czy też wyda decyzję odmowną ze względu na to, że nie upłynie jeszcze wówczas pełny rok od przyznania świadczenia?

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w urzędach

Znowelizowana ustawa o służbie cywilnej zawiera uregulowania umożliwiające zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w służbie cywilnej, urzędach państwowych, jak również jednostkach samorządowych.

Kiedy pracodawca jest płatnikiem świadczeń chorobowych

O tym, kto jest płatnikiem świadczeń chorobowych w całym kolejnym roku kalendarzowym, decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada br.

Stopa bezrobocia nie wzrosła

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,8 proc., czyli tyle co we wrześniu - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak. Jej zdaniem, to dobra wiadomość, bo zazwyczaj w tym okresie bezrobocie rośnie w związku z zakończeniem prac sezonowych.

Szkolenia inne niż bhp a czas pracy

Problem zaliczania do czasu pracy pracownika szkoleń innych niż szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy od dawna wywołuje wiele kontrowersji i dyskusji. Wynika to z faktu, że ustawodawca nie przewidział w obowiązujących przepisach Kodeksu pracy jakiejkolwiek regulacji w tym zakresie.

Udzielenie przerwanego urlopu wypoczynkowego, z którego pracownica korzystała bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym udzielonym jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W czasie tego urlopu zachorowała. Czy musimy udzielić jej niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia lekarskiego?

Klauzula zezwalająca na rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony

Chcemy zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony na okres 2 lat. W umowie tej mamy zamiar zawrzeć klauzulę przewidującą możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, ale dopiero w drugim roku zatrudnienia. Czy możemy zapisać w umowie, że możliwość wypowiedzenia umowy o pracę może nastąpić po upływie roku od daty jej zawarcia?

Na co wpłynie wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2012 r.

W 2012 r. kwota minimalnego wynagrodzenia wzrośnie do 1500 zł (o 114 zł), a dla pracowników w pierwszym roku pracy do 1200 zł (o 91,20 zł). Z podwyżką płacy minimalnej związany jest również wzrost innych należności pracowniczych, które są od niej uzależnione. Dotyczy to m.in. dodatku za pracę w nocy, minimalnej podstawy zasiłku oraz kwoty wolnej od potrąceń.

Przewidywane pogorszenie sytuacji na rynku pracy

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia wzrósł w październiku w porównaniu do września - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Praca za granicą - najczęściej w Niemczech i Wielkiej Brytanii

11 proc. Polaków pracowało za granicą w ciągu ostatnich 10 lat. Głównym celem czasowych migracji zarobkowych są Niemcy. Drugim najpopularniejszym kierunkiem migracji Polaków jest Wielka Brytania. Do ważnych kierunków migracji zarobkowych można zaliczyć także Holandię oraz Włochy.

Co grozi pracodawcy za niewykonanie ugody sądowej

Ugoda sądowa podobnie jak wyrok po nadaniu jej klauzuli wykonalności jest tytułem uprawniającym pracownika do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego i przymusowego odzyskania od pracodawcy należności pieniężnej bądź wykonania przez niego innego świadczenia.

Praca zarobkowa dzieci w wieku szkolnym

W tym roku w co piątym gospodarstwie domowym, w którym są dzieci w wieku szkolnym, przynajmniej jedno z nich w czasie wakacji pracowało zarobkowo - wynika z badania przeprowadzonego przez ośrodek CBOS.

REKLAMA