reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Świadczenie za pobyt w szpitalu przysługujące pracownikowi, który ukończył 50 lat

Świadczenie za pobyt w szpitalu przysługujące pracownikowi, który ukończył 50 lat

Pracownik przebywał w szpitalu od 29 września do 4 listopada br. W grudniu 2010 r. ukończył 50 lat. W jakiej wysokości i jakiego rodzaju świadczenia chorobowe należy wypłacić pracownikowi, jeżeli była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku kalendarzowym?

Państwa pracownikowi za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy przysługują następujące świadczenia chorobowe: wynagrodzenie chorobowe za 14 dni, tj. od 29 września do 12 października, w wysokości 80% podstawy wymiaru oraz zasiłek chorobowy za 19 dni, tj. od 13 do 31 października w wysokości 80%. Natomiast od 34. dnia niezdolności do pracy, tj. od 1 do 4 listopada br. przysługuje mu zasiłek chorobowy w wysokości 70%.

UZASADNIENIE

Pracownikowi, który ukończył 50 lat w roku kalendarzowym poprzedzającym rok wystąpienia niezdolności do pracy, przysługują następujące świadczenia chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru (art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy i art. 11 ust. 1 ustawy zasiłkowej):

  • wynagrodzenie chorobowe przez okres 14 dni,
  • zasiłek chorobowy za okres od 15. dnia niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni lub 270 dni.

Zasadą jest, że miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70% podstawy wymiaru. Jeżeli jednak pobyt w szpitalu przypada na okres od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy pracownika, który ukończył 50 rok życia, zasiłek ten przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku (art. 11 ust. 1b ustawy zasiłkowej). Zasada ta ma zastosowanie jedynie do pracowników, którzy w poprzednim roku kalendarzowym lub wcześniej ukończyli 50. rok życia.

Okres od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, za który przysługuje zasiłek chorobowy w wyższej wysokości w związku z pobytem w szpitalu, liczony jest począwszy od pierwszego dnia niezdolności do pracy przypadającej po okresie wypłaty przez pracodawcę wynagrodzenia chorobowego (za 14 dni).

Państwa pracownikowi należy wypłacić następujące świadczenia:

  • za okres od 29 września do 12 października br. (14 dni) – wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru (chyba że w Państwa zakładzie pracy przewidziana jest jego wyższa wysokość),
  • za okres od 13 do 31 października br. (19 dni) – zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku,
  • za okres od 1 do 4 listopada br. – zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru.

Państwa pracownik w 2011 r. wykorzystał już okres 33 dni, za który przysługuje wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy w wyższej wysokości, należny w związku z pobytem w szpitalu. W przypadku kolejnego pobytu w szpitalu w br. kalendarzowym – zasiłek chorobowy będzie przysługiwał pracownikowi w wysokości 70% podstawy wymiaru.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama