Kategorie

Świadczenie za pobyt w szpitalu przysługujące pracownikowi, który ukończył 50 lat

Anna Nowak
Pracownik przebywał w szpitalu od 29 września do 4 listopada br. W grudniu 2010 r. ukończył 50 lat. W jakiej wysokości i jakiego rodzaju świadczenia chorobowe należy wypłacić pracownikowi, jeżeli była to jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku kalendarzowym?

Państwa pracownikowi za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy przysługują następujące świadczenia chorobowe: wynagrodzenie chorobowe za 14 dni, tj. od 29 września do 12 października, w wysokości 80% podstawy wymiaru oraz zasiłek chorobowy za 19 dni, tj. od 13 do 31 października w wysokości 80%. Natomiast od 34. dnia niezdolności do pracy, tj. od 1 do 4 listopada br. przysługuje mu zasiłek chorobowy w wysokości 70%.

UZASADNIENIE

Pracownikowi, który ukończył 50 lat w roku kalendarzowym poprzedzającym rok wystąpienia niezdolności do pracy, przysługują następujące świadczenia chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru (art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy i art. 11 ust. 1 ustawy zasiłkowej):

 • wynagrodzenie chorobowe przez okres 14 dni,
 • zasiłek chorobowy za okres od 15. dnia niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni lub 270 dni.
Reklama

Zasadą jest, że miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70% podstawy wymiaru. Jeżeli jednak pobyt w szpitalu przypada na okres od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy pracownika, który ukończył 50 rok życia, zasiłek ten przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku (art. 11 ust. 1b ustawy zasiłkowej). Zasada ta ma zastosowanie jedynie do pracowników, którzy w poprzednim roku kalendarzowym lub wcześniej ukończyli 50. rok życia.

Okres od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, za który przysługuje zasiłek chorobowy w wyższej wysokości w związku z pobytem w szpitalu, liczony jest począwszy od pierwszego dnia niezdolności do pracy przypadającej po okresie wypłaty przez pracodawcę wynagrodzenia chorobowego (za 14 dni).

Państwa pracownikowi należy wypłacić następujące świadczenia:

 • za okres od 29 września do 12 października br. (14 dni) – wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru (chyba że w Państwa zakładzie pracy przewidziana jest jego wyższa wysokość),
 • za okres od 13 do 31 października br. (19 dni) – zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku,
 • za okres od 1 do 4 listopada br. – zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru.

Państwa pracownik w 2011 r. wykorzystał już okres 33 dni, za który przysługuje wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy w wyższej wysokości, należny w związku z pobytem w szpitalu. W przypadku kolejnego pobytu w szpitalu w br. kalendarzowym – zasiłek chorobowy będzie przysługiwał pracownikowi w wysokości 70% podstawy wymiaru.


Reklama

Jeżeli zachodzą okoliczności uprawniające pracownika do otrzymania zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, zasiłek w tej wysokości przysługuje także za okres pobytu w szpitalu (np. w razie niezdolności do pracy przypadającej w okresie ciąży albo spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy).

Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, okresu niezdolności do pracy z tego tytułu nie wlicza się do okresu 33 lub odpowiednio 14 dni wynagrodzenia chorobowego, a zasiłek wypłacany z tego tytułu również wynosi 100% ustalonej podstawy wymiaru.

PRZYKŁAD

54-letni pracownik 3 lutego 2011 r. uległ wypadkowi przy pracy. Z tego tytułu był niezdolny do pracy od 3 lutego do 27 maja br. oraz przebywał w szpitalu przez 35 dni. Za cały ten okres otrzymał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, w wysokości 100% podstawy wymiaru. Pracownik ten ponownie stał się niezdolny do pracy (choroba nie jest następstwem wypadku) od 1 października do 9 listopada br. (40 dni); cały ten czas przebywał w szpitalu. Pracownikowi przysługują następujące świadczenia:

● od 1 do 14 października (14 dni) wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%,

● od 15 października do 2 listopada br. (19 dni) zasiłek chorobowy w wysokości 80%,

● od 3 do 9 listopada br. zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru (pracownik wykorzystał okres 33 dni, za który w związku z pobytem w szpitalu przysługuje wyższa wysokość zasiłku).

Okresu niezdolności do pracy spowodowanego wypadkiem w pracy, któremu pracownik uległ w lutym 2011 r., nie zalicza się do okresu pobytu pracownika w szpitalu, za który pracownik powinien otrzymać zasiłek w wyższej wysokości, tj. 80% podstawy wymiaru. Za okres niezdolności do pracy przypadającej od 1 października br. pracownik ma prawo do świadczeń chorobowych na ogólnych zasadach.

Podstawa prawna

 • art. 92 Kodeksu pracy,
 • art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?