| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Wymiar urlopu a praca w gospodarstwie rolnym

Wymiar urlopu a praca w gospodarstwie rolnym

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje osobom, które są naszymi pracownikami, a wcześniej pracowały w gospodarstwie rolnym? Czy i w jaki sposób włączamy ten okres do obliczenia przysługującego im wymiaru urlopu?

Przepisy prawa pracy dopuszczają możliwość wliczania pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracowniczego (art. 1–3 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy – DzU nr 54, poz. 310 ze zm.).

Wymagają one jednak od pracownika zachowania szczególnej procedury. Musi on uzyskać zaświadczenie potwierdzające okresy pracy w gospodarstwie (zazwyczaj świadczonej w sposób nieformalny) we właściwym według zamieszkania urzędzie gminy. Stosunkowo często urząd nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia. W takiej sytuacji zawiadamia o tym pracownika na piśmie. Pracownik może wtedy udowodnić okresy pracy zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym położone jest gospodarstwo. Zaświadczenie jest następnie składane w dziale kadr pracodawcy.

Po spełnieniu tych formalności pracodawca ma obowiązek wliczyć pracownikowi do stażu pracy:

  • okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka,
  • przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
  • przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w gospodarstwie w charakterze domownika.

Zasad tych nie stosuje się, jeżeli do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo pracy na określonych stanowiskach lub wykonywanej w szczególnych warunkach.

Wspomnianych wyżej okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż jeden rok. Oznacza to, że pracownik, który uprzednio pracował tylko w gospodarstwie rolnym, prawo do urlopu nabędzie na zasadach obowiązujących pracowników, którzy po raz pierwszy podejmują pracę. Natomiast wymiar jego urlopu zostanie ustalony z uwzględnieniem pracy rolniczej, gdyż przepisy Kodeksu pracy nawiązują w tym zakresie do ogólnego stażu pracy, obejmującego także okresy poprzedniego zatrudnienia.

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym (art. 153 k.p.). Okres pracy w gospodarstwie rolnym wlicza do pracowniczego stażu pracy, gdy pracownik przedstawi zaświadczenie potwierdzające okresy pracy w gospodarstwie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »