Kategorie

Jak skutecznie motywować pracowników?

Andrzej Niemczyk
Mój szef do znudzenia powtarza nam, jego podwładnym, że mamy zawsze szukać potrzeb naszych klientów, bo tylko wtedy będziemy w stanie ich dobrze obsługiwać. Zgadzam się z tym, a jednocześnie mam do niego żal, że wcale go nie interesują nasze potrzeby. Gdyby znał niektóre z nich, pracowałoby się nam lepiej.

Opisywana sytuacja pokazuje dosyć częsty błąd menedżerów. Tak bardzo skupiają się oni na klientach firmy, że cały swój wysiłek kierują w ich stronę. Zapominają o swoich podwładnych, którzy są ich klientami wewnętrznymi, lub nie mają dla nich czasu. Gdyby część swoich działań poświęcili dla nich, stworzyliby zespół zmotywowanych pracowników lepiej i skuteczniej dbających o klientów zewnętrznych. Zyskaliby wszyscy – klienci, podwładni i menedżerowie.

Jakie zarządzanie, taka praca

Identyfikacja potrzeb podwładnych jest łatwiejsza od zdobywania informacji o potrzebach klientów, więc tym bardziej szkoda, że jest zaniedbywana przez niektórych przełożonych. Menedżerowie mają okazję niemal na co dzień obserwować podlegających im pracowników, więc gdyby uważnie im się przyglądali, mieliby niejedną okazję do wyciągania wniosków. Poza tym to właśnie szefowie kreują atmosferę w zespole, mogą więc stworzyć klimat otwartości, gdzie bez trudu mogą spytać podwładnych, na czym im zależy, czego potrzebują, co doda im chęci do pracy. Jeśli więc między pracownikami rzeczywiście panuje taka atmosfera, szef może uzyskać szczere, wartościowe odpowiedzi. Ludzie pracują tak, jak są zarządzani, a szef dostaje od podwładnych tyle samo, ile im daje – warto o tym pamiętać.

Powody zaniedbań

Solidne i dogłębne rozpoznanie potrzeb motywacyjnych pracowników jest dosyć częstym zaniechaniem bezpośrednich przełożonych. Istnieje kilka najczęstszych powodów tego zaniedbania, które najczęściej nie wynika ze złej woli przełożonego, lecz z niedostatecznych umiejętności menedżerskich.

 • Skoncentrowanie się na pracy tylko „na zewnątrz”, nakierowanej na działania firmy na rynku i na pozyskiwanie i utrzymanie klientów. Wielu szefów albo w ogóle nie bada potrzeb podwładnych, albo robi to bardzo pobieżnie. Najczęściej dotyczy to niedoświadczonych lub zabieganych menedżerów, którzy postrzegają swoją pracę jedynie przez pryzmat organizowania, stawiania celów i kontrolowania. To jest łatwiejsze od trudnej umiejętności identyfikowania potrzeb i mniej stresujące, więc jest dla nowicjuszy wygodną „ucieczką” od trudnej części zarządzania.
 • Kierowanie pracownikami w sposób autorytarny lub leseferystyczny. W obu tych stylach zarządzania menedżerowie zajmują się jedynie zadaniami i nie zwracają uwagi na personel, który ma te zadania realizować. Dopóki szef kieruje się dewizą, że ludzi zawsze można zastąpić nowymi, nie widzi powodu, żeby na nich zwracać uwagę i zawracać sobie głowę ich „wydumanymi potrzebami”. Dobry styl zarządzania to styl kooperatywny, godzący dbałość o realizację nałożonych celów oraz o pracowników.
 • Mechaniczne, „narzędziowe” poszukiwanie potrzeb motywacyjnych podwładnych i skoncentrowanie się jedynie na technikach stosowanych do identyfikacji potrzeb, czyli na pytaniach i parafrazie. Przełożeni czasem stosują je dla samego stosowania, bezrefleksyjnie, a to powoduje zgubienie prawdziwego celu tego działania menedżerskiego. Celem jest zdobycie informacji o podwładnym, a nie dobre stosowanie zalecanych technik. W takich sytuacjach presja przestrzegania schematu i technik odbiera przedstawicielowi zdrowy rozsądek.
 • Brak czasu uniemożliwiający zajęcie się pracownikami. Jeśli szef kieruje w taki sposób, że lubi sam wziąć sprawy w swoje ręce lub biega od pożaru do pożaru, to nigdy nie będzie miał szansy dostrzec swoich podopiecznych. Dobra organizacja pracy jest jedną z cech różniących sprawnego menedżera od prawdziwego lidera. Jeśli przełożony potrafi wygospodarować trochę czasu, żeby pomyśleć o strategii i o pracownikach, ma szansę zdobyć ich zaufanie i oddanie.
 • Projektowanie, czyli zakładanie, że podwładny ma takie potrzeby, jak wydaje się to menedżerowi. Często są to takie potrzeby, jak te, które miałby on sam, gdyby znajdował się na miejscu swojego pracownika, lub te, które pojawiają się u wielu innych podwładnych. Projektowanie powoduje, że szef nie widzi zasadności sprawdzenia, czy jego domysły pokrywają się z rzeczywistością.
 • Zmęczenie pracą, znużenie lub wypalenie zawodowe menedżera.

Brak zaangażowania ze strony podwładnych. Udzielają oni prawdziwych odpowiedzi na swój temat tylko wtedy, gdy widzą sens takiej rozmowy. Jeśli więc szef nie jest przekonywający w swoim zainteresowaniu potrzebami motywacyjnymi członków zespołu, to musi się liczyć z tym, że nie zdobędzie rzetelnych informacji. Często wówczas potrzeby, o których mówi pracownik, nie są prawdziwe, mają jedynie na celu zbycie dopytującego się przełożonego.

 • Szefowie, którzy poznali potrzeby swoich podwładnych, nie szukają już kolejnych. Tymczasem motywacja nie trwa wiecznie i stałe eksploatowanie jednej potrzeby motywacyjnej powoduje jej zdewaluowanie.
 • Brak wiedzy o możliwych potrzebach pracowników powoduje, że szef nie orientuje się, jakich informacji szukać, a przez to, jak się o nie dopytywać. Stąd obok zwykłego, ludzkiego zainteresowania szefa pomocna będzie też wiedza – na przykład o motywowaniu, o zarządzaniu sytuacyjnym, o potrzebach McCllelanda.
 • Część menedżerów boi się lub wstydzi dopytywać pracowników o to, co jest dla nich ważne.
 • Niektóre potrzeby podwładnych są tak nietypowe lub tak wyszukane, że menedżerowie wolą nie pytać o nie, ponieważ obawiają się, że nie będą mogli ich zrealizować.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.