Kategorie

Jak skutecznie motywować pracowników?

Andrzej Niemczyk
Mój szef do znudzenia powtarza nam, jego podwładnym, że mamy zawsze szukać potrzeb naszych klientów, bo tylko wtedy będziemy w stanie ich dobrze obsługiwać. Zgadzam się z tym, a jednocześnie mam do niego żal, że wcale go nie interesują nasze potrzeby. Gdyby znał niektóre z nich, pracowałoby się nam lepiej.

Opisywana sytuacja pokazuje dosyć częsty błąd menedżerów. Tak bardzo skupiają się oni na klientach firmy, że cały swój wysiłek kierują w ich stronę. Zapominają o swoich podwładnych, którzy są ich klientami wewnętrznymi, lub nie mają dla nich czasu. Gdyby część swoich działań poświęcili dla nich, stworzyliby zespół zmotywowanych pracowników lepiej i skuteczniej dbających o klientów zewnętrznych. Zyskaliby wszyscy – klienci, podwładni i menedżerowie.

Jakie zarządzanie, taka praca

Identyfikacja potrzeb podwładnych jest łatwiejsza od zdobywania informacji o potrzebach klientów, więc tym bardziej szkoda, że jest zaniedbywana przez niektórych przełożonych. Menedżerowie mają okazję niemal na co dzień obserwować podlegających im pracowników, więc gdyby uważnie im się przyglądali, mieliby niejedną okazję do wyciągania wniosków. Poza tym to właśnie szefowie kreują atmosferę w zespole, mogą więc stworzyć klimat otwartości, gdzie bez trudu mogą spytać podwładnych, na czym im zależy, czego potrzebują, co doda im chęci do pracy. Jeśli więc między pracownikami rzeczywiście panuje taka atmosfera, szef może uzyskać szczere, wartościowe odpowiedzi. Ludzie pracują tak, jak są zarządzani, a szef dostaje od podwładnych tyle samo, ile im daje – warto o tym pamiętać.

Powody zaniedbań

Solidne i dogłębne rozpoznanie potrzeb motywacyjnych pracowników jest dosyć częstym zaniechaniem bezpośrednich przełożonych. Istnieje kilka najczęstszych powodów tego zaniedbania, które najczęściej nie wynika ze złej woli przełożonego, lecz z niedostatecznych umiejętności menedżerskich.

 • Skoncentrowanie się na pracy tylko „na zewnątrz”, nakierowanej na działania firmy na rynku i na pozyskiwanie i utrzymanie klientów. Wielu szefów albo w ogóle nie bada potrzeb podwładnych, albo robi to bardzo pobieżnie. Najczęściej dotyczy to niedoświadczonych lub zabieganych menedżerów, którzy postrzegają swoją pracę jedynie przez pryzmat organizowania, stawiania celów i kontrolowania. To jest łatwiejsze od trudnej umiejętności identyfikowania potrzeb i mniej stresujące, więc jest dla nowicjuszy wygodną „ucieczką” od trudnej części zarządzania.
 • Kierowanie pracownikami w sposób autorytarny lub leseferystyczny. W obu tych stylach zarządzania menedżerowie zajmują się jedynie zadaniami i nie zwracają uwagi na personel, który ma te zadania realizować. Dopóki szef kieruje się dewizą, że ludzi zawsze można zastąpić nowymi, nie widzi powodu, żeby na nich zwracać uwagę i zawracać sobie głowę ich „wydumanymi potrzebami”. Dobry styl zarządzania to styl kooperatywny, godzący dbałość o realizację nałożonych celów oraz o pracowników.
 • Mechaniczne, „narzędziowe” poszukiwanie potrzeb motywacyjnych podwładnych i skoncentrowanie się jedynie na technikach stosowanych do identyfikacji potrzeb, czyli na pytaniach i parafrazie. Przełożeni czasem stosują je dla samego stosowania, bezrefleksyjnie, a to powoduje zgubienie prawdziwego celu tego działania menedżerskiego. Celem jest zdobycie informacji o podwładnym, a nie dobre stosowanie zalecanych technik. W takich sytuacjach presja przestrzegania schematu i technik odbiera przedstawicielowi zdrowy rozsądek.
 • Brak czasu uniemożliwiający zajęcie się pracownikami. Jeśli szef kieruje w taki sposób, że lubi sam wziąć sprawy w swoje ręce lub biega od pożaru do pożaru, to nigdy nie będzie miał szansy dostrzec swoich podopiecznych. Dobra organizacja pracy jest jedną z cech różniących sprawnego menedżera od prawdziwego lidera. Jeśli przełożony potrafi wygospodarować trochę czasu, żeby pomyśleć o strategii i o pracownikach, ma szansę zdobyć ich zaufanie i oddanie.
 • Projektowanie, czyli zakładanie, że podwładny ma takie potrzeby, jak wydaje się to menedżerowi. Często są to takie potrzeby, jak te, które miałby on sam, gdyby znajdował się na miejscu swojego pracownika, lub te, które pojawiają się u wielu innych podwładnych. Projektowanie powoduje, że szef nie widzi zasadności sprawdzenia, czy jego domysły pokrywają się z rzeczywistością.
 • Zmęczenie pracą, znużenie lub wypalenie zawodowe menedżera.

Brak zaangażowania ze strony podwładnych. Udzielają oni prawdziwych odpowiedzi na swój temat tylko wtedy, gdy widzą sens takiej rozmowy. Jeśli więc szef nie jest przekonywający w swoim zainteresowaniu potrzebami motywacyjnymi członków zespołu, to musi się liczyć z tym, że nie zdobędzie rzetelnych informacji. Często wówczas potrzeby, o których mówi pracownik, nie są prawdziwe, mają jedynie na celu zbycie dopytującego się przełożonego.

 • Szefowie, którzy poznali potrzeby swoich podwładnych, nie szukają już kolejnych. Tymczasem motywacja nie trwa wiecznie i stałe eksploatowanie jednej potrzeby motywacyjnej powoduje jej zdewaluowanie.
 • Brak wiedzy o możliwych potrzebach pracowników powoduje, że szef nie orientuje się, jakich informacji szukać, a przez to, jak się o nie dopytywać. Stąd obok zwykłego, ludzkiego zainteresowania szefa pomocna będzie też wiedza – na przykład o motywowaniu, o zarządzaniu sytuacyjnym, o potrzebach McCllelanda.
 • Część menedżerów boi się lub wstydzi dopytywać pracowników o to, co jest dla nich ważne.
 • Niektóre potrzeby podwładnych są tak nietypowe lub tak wyszukane, że menedżerowie wolą nie pytać o nie, ponieważ obawiają się, że nie będą mogli ich zrealizować.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
SLIM VAT 2. Zmiany od 1 października 2021 r.
SLIM VAT 2. Zmiany od 1 października 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.