Kategorie

Wyrównanie zasiłku za czas choroby powstałej w okresie ciąży

Kamila Tobiasz
Jedna z naszych pracownic przebywała na zwolnieniu lekarskim od 15 kwietnia do 20 listopada br. Pobierała z tego tytułu zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru, ponieważ zaświadczenia ZUS ZLA nie były opatrzone kodem literowym B. Mąż pracownicy 21 listopada br. przedstawił zaświadczenie ze szpitala, że 20 listopada br. urodziła ona dziecko. Czy powinniśmy teraz wyrównać zasiłek za okres wsteczny? Jeśli tak, to za jaki okres i na jakich zasadach?

Pracownicy należy wyrównać zasiłek do wysokości 100% podstawy wymiaru za 6 miesięcy poprzedzających datę porodu. Natomiast – zgodnie ze stanowiskiem ZUS – za okres od 15 kwietnia do 23 maja 2011 r. wyrównanie to będzie przysługiwać, jeżeli pracownica udokumentuje, że w tym okresie była w ciąży.

Zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje, gdy niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży. Pracownica zachowuje uprawnienie do zasiłku w tej wysokości niezależnie od tego, czy niezdolność do pracy ma bezpośredni związek z ciążą czy powstała w wyniku innych okoliczności.

Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru z tytułu niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży jest:

 • zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA o czasowej niezdolności do pracy z wpisanym przez lekarza kodem B lub
 • poświadczenie faktu ciąży przez lekarza na odrębnym zaświadczeniu.

Na pisemny wniosek ubezpieczonej w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA lekarz nie wpisuje kodu literowego B (art. 57 ust 2 ustawy zasiłkowej). W takiej sytuacji płatnik zasiłku wypłaca pracownicy zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru. Pracownicy, której zasiłek chorobowy został wypłacony w niższej wysokości (tj. 80% podstawy wymiaru), a która następnie urodziła dziecko, przysługuje prawo do wyrównania tego zasiłku do wysokości 100% podstawy wymiaru. Wyrównanie to jest obowiązkowe i następuję z urzędu, jednak za okres nie dłuższy niż 6 miesięcy poprzedzających datę porodu. Pracownica nie ma obowiązku składania wniosku w tej sprawie, wystarczy, że przedłoży akt urodzenia dziecka.

WAŻNE!

Jeżeli z zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA, na pisemny wniosek ciężarnej, lekarz nie umieszcza kodu „B”, wówczas płatnik zasiłku wypłaca jej zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Okres 6 miesięcy, za które pracownicy należy wyrównać wysokość zasiłku do 100%, wylicza się przyjmując, że 1 miesiąc to 30 dni. Zatem pracownicy będzie przysługiwało wyrównanie za 180 dni.

WAŻNE!

Wyrównanie zasiłku chorobowego do 100% podstawy wymiaru za okres 6 miesięcy poprzedzających datę porodu następuje z urzędu, a podstawą jego wypłaty jest przedłożony akt urodzenia dziecka.

Natomiast wyrównanie zasiłku chorobowego do wysokości 100% podstawy wymiaru za okres dłuższy niż 6 miesięcy przed porodem następuje na wniosek pracownicy oraz wymaga udokumentowania przez nią okresu trwania ciąży. Takie stanowisko prezentuje ZUS w pkt 58 i 59 komentarza do ustawy zasiłkowej, który znajduje się na stronie www.zus.pl.

Zgodnie z tą wykładnią, Państwa pracownicy przysługuje:

 • za okres od 24 maja do 19 listopada br. wyrównanie zasiłku chorobowego do wysokości 100% podstawy wymiaru,
 • za okres od 15 kwietnia do 23 maja br. prawo do wystąpienia z wnioskiem o wyrównanie pobranego zasiłku, przy czym warunkiem wypłaty wyrównania jest dostarczenie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że w tym okresie pracownica była w ciąży.

Podstawa prawna:

 • art. 8, art. 11 ust. 2 i ust. 5, art. 57 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Lipiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Lipiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz lipca.

  Sposoby motywowania pracowników zdalnych

  Motywowanie pracowników zdalnych - jakie są skuteczne sposoby? Jak nagradzać pracowników na pracy zdalnej? Czy krótszy czas pracy to dobry pomysł?

  Zasiłek chorobowy a okres wyczekiwania

  Zasiłek chorobowy przysługuje po upływie okresu wyczekiwania. Ile wynosi okres wyczekiwania? Kiedy można otrzymać zasiłek bez okresu wyczekiwania?

  Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021?

  Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021 r.? Kiedy złożyć wniosek? Czy emeryci stracą, wnioskując o emeryturę jeszcze w czerwcu?

  Powrót do oszczędzania w PPK

  PPK - powrót do oszczędzania w PPK jest zawsze możliwy. Jak po rezygnacji powrócić do programu?

  Hybrydowy model pracy planuje 77% pracodawców

  Hybrydowy model pracy wybiera aż 77% pracodawców w Polsce. Ile dni pracy zdalnej w tygodniu planują wprowadzić?

  Jakie prawa ma ojciec?

  Ojciec - jakie prawa ma mężczyzna wychowujący dzieci? Czy tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło bez składek ZUS

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło nie będą oskładkowane - MRiPS.

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?