Kategorie

Czy koszty szkolenia oraz wartość upominku wliczać do podstawy wymiaru zasiłku

Dorota Kriger
Na początku września br. zorganizowaliśmy dla pracowników szkolenie w siedzibie naszej firmy. Zapewniliśmy pracownikom wyżywienie, materiały dydaktyczne, a na zakończenie słodkie upominki, których koszt na 1 pracownika wyniósł 50 zł. Nasza pracownica, która brała udział w tym szkoleniu, jest obecnie w ciąży i przedłożyła nam zwolnienie lekarskie od 28 listopada do 23 grudnia br. Pracownica ta jest wynagradzana stawką 20 zł/godzinę. Czy koszt takiego szkolenia i wartość słodkich upominków należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku?

W podstawie wymiaru świadczenia chorobowego dla Państwa pracownicy nie należy uwzględniać ani kosztu szkolenia, ani wartości upominku. Koszt szkolenia nie wchodzi do podstawy zasiłku, ponieważ nie została od niego odprowadzona składka na ubezpieczenie chorobowe. Z kolei wartość słodkiego upominku jest świadczeniem o charakterze jednorazowym, przyznanym niezależnie od oceny pracy pracownika, na który nie ma wpływu fakt przebywania przez pracownicę na zwolnieniu lekarskim.

Reklama

Pracodawca ma obowiązek ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych (art. 17 Kodeksu pracy, dalej k.p.). Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych należy rozumieć zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (art. 1031 § 1 k.p.). Pracodawcy z tego obowiązku wywiązują się m.in. przez organizację różnego rodzaju szkoleń i kursów.

Pokrycie przez pracodawcę kosztów podnoszenia kwalifikacji pracowników stanowi przychód tych pracowników ze stosunku pracy. Za przychody ze stosunku pracy uważa się bowiem wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Zaliczamy do nich m.in. wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof).

Reklama

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 18 ust. 1 ustawy systemowej). Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 updof).

Przychody związane z podnoszeniem kwalifikacji znajdują się wśród przychodów wyłączonych z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (§ 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, dalej rozporządzenie składkowe), a także nie odprowadza się od ich wartości podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 90 updof). Zwolniona z podatku dochodowego jest bowiem wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.

WAŻNE!

Przychód pracownika związany z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych jest wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.


Z opodatkowania i oskładkowania nie jest natomiast zwolniona wartość pieniężna świadczeń rzeczowych – a takim świadczeniem jest słodki upominek, który pracownicy otrzymali na koniec szkolenia. Świadczenia tego typu nie zostały wymienione jako korzystające ze zwolnień ani w ustawie o pdof, ani w rozporządzeniu składkowym. Do celów składkowych wartość pieniężną świadczeń w naturze ustala się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w razie ich braku – według cen ich zakupu (§ 3 pkt 2 rozporządzenia składkowego). Zdaniem większości ekspertów podatkowych, słodki upominek należy traktować jak przychód ze stosunku pracy, a wartość pieniężną takiego świadczenia trzeba doliczyć do pozostałych przychodów uzyskanych w danym miesiącu ze stosunku pracy i od łącznej kwoty dochodów odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne oraz obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Ustalenie, czy od danego przychodu są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne (w tym na ubezpieczenie chorobowe), ma kluczowe znaczenie do ustalenia, czy przychody te będą uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego. Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi stanowi bowiem przeciętny miesięczny przychód pracownika, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, wypłacony za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 w zw. z art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej). Ta sama zasada obowiązuje przy ustalaniu wynagrodzenia chorobowego. Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy należy obliczać według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłacać za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy (art. 92 § 2 k.p.).

Wartości szkolenia nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego pracownika, gdyż od wartości szkolenia nie naliczono ani nie odprowadzono składek na ubezpieczenia społeczne. Również słodkiego upominku nie należy uwzględniać w podstawie zasiłku chorobowego, mimo że jego wartość należało ująć w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Słodki upominek stanowi bowiem wyjątkowe, jednorazowe świadczenie rzeczowe, przyznane niezależnie od oceny pracy pracownika, na którego przyznanie nie ma wpływu okres pobierania zasiłku chorobowego. Zatem fakt pobytu pracownicy na zwolnieniu lekarskim w żaden sposób nie wpływa na prawo pracownicy do tego świadczenia rzeczowego ani na jego wartość.

PRZYKŁAD

Pracownica, zatrudniona od lipca 2011 r., jest wynagradzana stawką wynoszącą 20 zł/godzinę. W okresie od 28 listopada do 23 grudnia br. pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim. W poprzednich miesiącach otrzymywała następujące wynagrodzenie: w lipcu 3360 zł, w sierpniu 3520 zł, we wrześniu 3570 zł (w tym wartość słodkiego upominku 50 zł), w październiku 3360 zł.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego tej pracownicy po odliczeniu składek w wysokości 13,71% wynosi:

 • 2899,34 zł + 3037,41 zł + 3037,41 zł +  2899,34 zł = 11 873,50 zł,
 • 11 873,50 zł : 4 miesiące = 2968,38 zł.

Ponieważ w czasie ciąży miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, obliczona podstawa stanowi jednocześnie wartość miesięcznego zasiłku chorobowego.

Wysokość zasiłku za 1 dzień niezdolności do pracy wynosi 1/30 kwoty miesięcznego zasiłku. Zatem wysokość zasiłku chorobowego za 1 dzień choroby tej pracownicy wynosi:

2968,38 zł : 30 dni = 98,95 zł – stawka 100%.

Za czas choroby pracownica otrzyma odpowiednio wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy w następującej wysokości:

 • w listopadzie: 3 dni x 98,95 zł = 296,85 zł,
 • w grudniu: 23 dni x 98,95 zł = 2275,85 zł.

W podstawie wymiaru zasiłku uwzględniono tylko wynagrodzenie za czas pracy, nie uwzględniono ani wartości szkolenia, ani słodkiego upominku.

Podstawa prawna:

 • art. 17, art. 92 § 2, art. 1031 § 1 Kodeksu pracy,
 • art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
 • § 1, § 2 ust. 1 pkt 29, § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
 • art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1, art. 41. ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?