Kiedy należy przeprowadzić badania okresowe?
REKLAMA
Na kolejne badanie okresowe powinni Państwo skierować pracownika po upływie ważności badań kontrolnych, a nie wcześniej przeprowadzonych badań okresowych. Orzeczenie lekarskie uzyskane w czasie badań okresowych staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika (np. po niezdolności do pracy z powodu długotrwałej choroby).
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 Kodeksu pracy). Osoby przyjmowane do pracy podlegają zatem wstępnym badaniom lekarskim, które mają na celu określenie, czy cechy fizyczne i psychiczne kandydata na pracownika umożliwiają mu wykonywanie danej pracy w warunkach, jakie zostały stwierdzone na określonym stanowisku, bez ryzyka wystąpienia niekorzystnych zmian w stanie zdrowia. Wstępnym badaniom lekarskim podlegają także pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe (art. 229 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat