Kategorie

Zasiłek chorobowy niewypłacony z powodu śmierci pracownika

Jakub Gorut
Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni. Od pierwszego dnia tej niezdolności do pracy miał prawo do zasiłku chorobowego. Przed wypłatą zasiłku pracownik zmarł. Nasz zakład pracy jest uprawniony do ustalania wysokości i wypłaty zasiłków. Komu powinniśmy wypłacić zasiłek należny temu pracownikowi i za jaki okres?

Zasiłek chorobowy powinni Państwo wypłacić w równych częściach wszystkim uprawnionym osobom – wdowie po zmarłym pracowniku oraz pozostałym osobom, które spełniają warunki do przyznania po nim renty rodzinnej. Jeżeli nie ma takich osób, niewypłacony zasiłek chorobowy wchodzi do masy spadkowej.

UZASADNIENIE

Reklama

Z chwilą śmierci pracownika jego stosunek pracy wygasa. Jest to szczególny tryb zakończenia zatrudnienia (art. 631 Kodeksu pracy). Jeżeli stosunek pracy wygasa z powodu śmierci pracownika, pracodawca sporządza świadectwo pracy. Termin zakończenia umowy o pracę pracodawca ustala na podstawie aktu zgonu. Za dzień wygaśnięcia stosunku pracy przyjmuje się datę podaną w akcie zgonu.

Wraz ze śmiercią pracownika nie wygasają jednak prawa majątkowe przysługujące z tytułu istniejącego przed śmiercią stosunku pracy. Zalicza się do nich wszystkie niewypłacone należności po zmarłym pracowniku, m.in. zaległe i bieżące wynagrodzenie za pracę, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz zasiłki chorobowe za okresy niezdolności do pracy.

W razie śmierci pracownika przed podjęciem przysługujących mu praw majątkowych ze stosunku pracy, przechodzą one w równych częściach na małżonka oraz na inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej na podstawie przepisów ustawy emerytalnej. W razie braku takich osób, prawa te wchodzą do spadku i są dziedziczone na zasadach ogólnych (art. 631 § 2 Kodeksu pracy).

Do kręgu osób, którym przysługują prawa majątkowe ze stosunku pracy zmarłego pracownika, należą zatem:

● małżonek (wdowiec/wdowa) – prawa majątkowe po zmarłym pracowniku–współmałżonku (wdowa/wdowiec) po nim nabywa niezależnie od tego, czy będzie uprawniony do uzyskania renty rodzinnej (art. 631 § 2 Kodeksu pracy);

● dzieci – prawa majątkowe z istniejącego przed śmiercią pracownika stosunku pracy przysługują dzieciom zmarłego, jeżeli spełniają one warunki do uzyskania renty rodzinnej; mają do niej prawo:

● dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione – do ukończenia 16. roku życia lub 25. roku życia, jeśli się uczą oraz

Reklama

● bez względu na wiek – jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16. rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia, przy czym jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów;

● wnuki i rodzeństwo – prawa majątkowe z istniejącego przed śmiercią pracownika stosunku pracy przysługują także wnukom, rodzeństwu i innym dzieciom przyjętym na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, jeżeli:

● spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej przewidziane dla dzieci własnych pracownika oraz

● zostały przyjęte na wychowanie co najmniej rok przed śmiercią pracownika (chyba że śmierć była następstwem wypadku), oraz

● nie mają prawa do renty po własnych rodzicach lub – jeżeli rodzice żyją – nie mogą zapewnić im utrzymania albo zmarły pracownik (lub jego małżonek) był ich opiekunem ustanowionym przez sąd;


● rodzice – prawa majątkowe z istniejącego przed śmiercią pracownika stosunku pracy przysługują rodzicom zmarłego, jeżeli:

- spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej przewidziane dla małżonka ubezpieczonego (dotyczące wieku, niezdolności do pracy lub wychowywania małoletnich osób) oraz

- bezpośrednio przed śmiercią pracownik przyczyniał się do ich utrzymania.

Jeżeli zasiłek chorobowy po śmierci pracownika zostanie wypłacony osobie uprawnionej do jego otrzymania (np. wdowie), nie następuje przez to zmiana charakteru tego świadczenia. Świadczenie to w dalszym ciągu ma status zasiłku z ubezpieczenia społecznego. Należy je wykazać i rozliczyć w dokumentach przesyłanych do ZUS.

PRZYKŁAD

Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie na okres od 17 października do 10 listopada 2011 r. Zmarł przed wypłatą należnego zasiłku, 31 października 2011 r. Ostatnim dniem istnienia stosunku pracy jest dzień zgonu pracownika, czyli 31 października br. Jest to zarazem ostatni dzień, kiedy było mu należne świadczenie chorobowe. Całą kwotę zasiłku chorobowego pracodawca wypłacił wdowie po zmarłym pracowniku, ponieważ oprócz niej nie było innych osób, które byłyby uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym, a tym samym do odbioru świadczenia. Wypłata nastąpiła w listopadzie 2011 r.

Pracodawca ma obowiązek rozliczyć wypłacony zasiłek oraz uwzględnić go w dokumentach rozliczeniowych składanych za listopad (których termin przesłania do ZUS upływa w grudniu 2011 r.). Za zmarłego należy złożyć imienny raport miesięczny ZUS RSA z:

● kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx (wypłata po ustaniu tytułu do ubezpieczeń),

● kodem świadczenia/przerwy 313 (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego),

● wykazanym okresem niezdolności do pracy od 17 do 31 października,

● wykazaną kwotą zasiłku wypłaconą wdowie po pracowniku.

Kwotę wypłaconego zasiłku należy rozliczyć w ciężar składek w deklaracji zbiorczej ZUS DRA składanej za listopad 2011 r.

Przejście praw majątkowych ze stosunku pracy w przypadku zgonu pracownika następuje z pominięciem ogólnych zasad postępowania spadkowego. Prawa te przechodzą na uprawnione osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami zmarłej osoby (art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego). Jeżeli zmarły pracownik pozostawi małżonka oraz inne osoby spełniające warunki do otrzymania po nim renty rodzinnej (np. dzieci), prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą na te osoby nawet wtedy, gdy nie będą one dziedziczyć po zmarłym.

Podstawa prawna

 • art. 67–71 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153 poz. 1227 ze zm.),
 • art. 65 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • art. 631 Kodeksu pracy,
 • art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?