reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy po okresie wyczekiwania

Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy po okresie wyczekiwania

Zleceniobiorca wykonywał dla nas projekt od 1 sierpnia do 7 października br. Na ten okres podpisaliśmy z nim umowę zlecenia. Wcześniej zleceniobiorca nigdzie nie pracował – ani na umowę o pracę, ani na zlecenie. Ponownie podpisaliśmy z nim umowę zlecenia od 4 listopada br. Od 21 listopada br. zleceniobiorca ten jest niezdolny do pracy. Od kiedy przysługuje mu zasiłek chorobowy? Czy okres poprzedniego wykonywania zlecenia należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, jeżeli od początku wykonywania umowy podlegał ubezpieczeniu chorobowemu? Z jakiego okresu wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku?

Zleceniobiorca nabędzie prawo do zasiłku chorobowego od 26 listopada br., tj. od 91. dnia podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Podstawę wymiaru zasiłku należy ustalić z okresu nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – z pierwszego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, tj. z listopada br. Między kolejnymi okresami ubezpieczenia wystąpiła przerwa, w związku z czym do podstawy zasiłku nie można przyjąć przychodu z poprzedniego okresu trwania umowy zlecenia.

Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu, a na swój wniosek, dobrowolnie, może być objęty ubezpieczeniem chorobowym (art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 12 ust. 1, art. 11, ust. 2 ustawy systemowej). Przystąpienie do tego ubezpieczenia daje mu prawo do korzystania ze świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

Zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorca może złożyć w dowolnie wybranym przez siebie terminie. Ubezpieczeniem chorobowym zostanie objęty od dnia, który wskaże we wniosku, ale nie wcześniej niż od dnia złożenia wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem. Za wniosek o objęcie ubezpieczeniem chorobowym uznaje się złożenie prawidłowo wypełnionego dokumentu ZUS ZUA. Jeżeli dokument ten wpłynie do ZUS w ustawowym, 7-dniowym terminie, wówczas objęcie ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od dnia wskazanego w tym zgłoszeniu.

Prawo do zasiłku chorobowego zleceniobiorca, jako osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, nabywa po tzw. okresie wyczekiwania, wynoszącym dla tej grupy ubezpieczonych 90 dni nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie). Do okresu ubezpieczenia wlicza się poprzednie okresy, w których zleceniobiorca był objęty obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym, pod warunkiem że przerwa w ubezpieczeniu nie była dłuższa niż 30 dni (art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się również poprzednie okresy, jeżeli przerwa między nimi była dłuższa niż 30 dni, ale była spowodowana:

  • urlopem wychowawczym,
  • urlopem bezpłatnym,
  • odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

W niektórych przypadkach prawo do zasiłku chorobowego przysługuje już od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Dotyczy to m.in.:

  • absolwentów szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • osób, które stały się niezdolne do pracy z powodu wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
  • osób, które sprawowały mandat posła lub senatora i podjęły pracę w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Podstawę wymiaru zasiłków przysługujących zleceniobiorcy stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku. Jeżeli ubezpieczenie trwa krócej niż 12 miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętny miesięczny przychód z faktycznego okresu ubezpieczenia – za pełne kalendarzowe miesiące tego ubezpieczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama