Kategorie

Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy po okresie wyczekiwania

Bogusław Nowakowski
Zleceniobiorca wykonywał dla nas projekt od 1 sierpnia do 7 października br. Na ten okres podpisaliśmy z nim umowę zlecenia. Wcześniej zleceniobiorca nigdzie nie pracował – ani na umowę o pracę, ani na zlecenie. Ponownie podpisaliśmy z nim umowę zlecenia od 4 listopada br. Od 21 listopada br. zleceniobiorca ten jest niezdolny do pracy. Od kiedy przysługuje mu zasiłek chorobowy? Czy okres poprzedniego wykonywania zlecenia należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, jeżeli od początku wykonywania umowy podlegał ubezpieczeniu chorobowemu? Z jakiego okresu wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku?

Zleceniobiorca nabędzie prawo do zasiłku chorobowego od 26 listopada br., tj. od 91. dnia podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Podstawę wymiaru zasiłku należy ustalić z okresu nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – z pierwszego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, tj. z listopada br. Między kolejnymi okresami ubezpieczenia wystąpiła przerwa, w związku z czym do podstawy zasiłku nie można przyjąć przychodu z poprzedniego okresu trwania umowy zlecenia.

Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu, a na swój wniosek, dobrowolnie, może być objęty ubezpieczeniem chorobowym (art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 12 ust. 1, art. 11, ust. 2 ustawy systemowej). Przystąpienie do tego ubezpieczenia daje mu prawo do korzystania ze świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

Zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorca może złożyć w dowolnie wybranym przez siebie terminie. Ubezpieczeniem chorobowym zostanie objęty od dnia, który wskaże we wniosku, ale nie wcześniej niż od dnia złożenia wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem. Za wniosek o objęcie ubezpieczeniem chorobowym uznaje się złożenie prawidłowo wypełnionego dokumentu ZUS ZUA. Jeżeli dokument ten wpłynie do ZUS w ustawowym, 7-dniowym terminie, wówczas objęcie ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od dnia wskazanego w tym zgłoszeniu.

Prawo do zasiłku chorobowego zleceniobiorca, jako osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, nabywa po tzw. okresie wyczekiwania, wynoszącym dla tej grupy ubezpieczonych 90 dni nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie). Do okresu ubezpieczenia wlicza się poprzednie okresy, w których zleceniobiorca był objęty obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym, pod warunkiem że przerwa w ubezpieczeniu nie była dłuższa niż 30 dni (art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się również poprzednie okresy, jeżeli przerwa między nimi była dłuższa niż 30 dni, ale była spowodowana:

 • urlopem wychowawczym,
 • urlopem bezpłatnym,
 • odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

W niektórych przypadkach prawo do zasiłku chorobowego przysługuje już od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Dotyczy to m.in.:

 • absolwentów szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
 • osób, które stały się niezdolne do pracy z powodu wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
 • osób, które sprawowały mandat posła lub senatora i podjęły pracę w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Podstawę wymiaru zasiłków przysługujących zleceniobiorcy stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku. Jeżeli ubezpieczenie trwa krócej niż 12 miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętny miesięczny przychód z faktycznego okresu ubezpieczenia – za pełne kalendarzowe miesiące tego ubezpieczenia.


Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków przysługujących zleceniobiorcy uwzględnia się przychód uzyskany za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, z tytułu którego przysługuje zasiłek.

Za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego uważane są także kolejne okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tego samego tytułu, tj. kolejne umowy zlecenia zawarte z tym samym zleceniodawcą. Przerwy przypadającej na dni ustawowo wolne od pracy nie traktuje się jako przerwy w ubezpieczeniu chorobowym.

W sytuacji gdy niezdolność do pracy z powodu choroby powstała w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia chorobowego, postawą wymiaru zasiłku dla ubezpieczonych jest:

 • kwota przychodu określona w umowie, przysługująca za pierwszy kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia chorobowego – dla ubezpieczonych, dla których odpłatność za wykonywanie umowy została określona kwotowo,
 • kwota przeciętnego miesięcznego przychodu innych osób ubezpieczonych, z którymi płatnik składek zawarł takie same lub podobne umowy, z miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy – jeżeli odpłatność za wykonywanie umowy określono w kwotowej stawce godzinowej, akordowo lub prowizyjnie.

Jeżeli u płatnika składek nie ma innych ubezpieczonych, których przychód mógłby zostać przyjęty przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku dla ubezpieczonego, który zachorował w pierwszym kalendarzowym miesiącu ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przychód osiągnięty przez zleceniobiorcę (pkt 204 komentarza zasiłkowego).

W sytuacji Państwa zleceniobiorcy, do 90-dniowego okresu wyczekiwania należy wliczyć okresy ubezpieczenia z kolejnych umów zlecenia, tj. od 1 sierpnia do 7 października br. (68 dni), a następnie od 4 listopada, gdyż przerwa między obecnym a poprzednim ubezpieczeniem chorobowym nie przekroczyła 30 dni.

W dniu powstania orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby, tj. 21 listopada br., pracownik nie posiadał 90-dniowego wymaganego okresu ubezpieczenia, ale do okresu wyczekiwania należy również wliczyć okres, za który zleceniobiorca nie otrzymał zasiłku chorobowego z powodu braku wymaganego okresu ubezpieczenia. Zleceniobiorca nabędzie prawo do zasiłku chorobowego po 90 dniach podlegania ubezpieczeniu, tj. od 26 listopada br. (68 dni ubezpieczenia od 1 sierpnia do 7 października + 22 dni od 4 do 25 listopada br.).

WAŻNE!

Do okresu wyczekiwania należy wliczyć poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, jeżeli przerwa między poprzednim a obecnym okresem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu wyniosła nie więcej niż 30 dni.

Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy przyjąć przychód z pierwszego niepełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, tj. z miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy (listopad br.). W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie należy uwzględniać przychodu z umowy zlecenia trwającej do 7 października, gdyż między poprzednią a obecną umową zlecenia nastąpiła przerwa w podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu.

Podstawa prawna:

 • art. 4, art. 48, art. 49 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • art. 11 ust. 2 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?