reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Stopa bezrobocia nie wzrosła

Stopa bezrobocia nie wzrosła

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,8 proc., czyli tyle co we wrześniu - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak. Jej zdaniem, to dobra wiadomość, bo zazwyczaj w tym okresie bezrobocie rośnie w związku z zakończeniem prac sezonowych.

Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1 mln 868,8 tys. i wzrosła w stosunku do września o 7,1 tys. osób, czyli o 0,4 proc. Pracodawcy zgłosili w tym czasie do urzędów pracy 54,5 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

Stopa bezrobocia może zacząć rosnąć >>

Minister Fedak podkreśliła, że w październiku legalne zatrudnienie znalazło ponad 3 tys. opiekunek do dzieci, co - jej zdaniem - oznacza, że ustawa, ułatwiająca zatrudnienie opiekunek, działa. Zgodnie z obowiązującą od wiosny tzw. ustawą żłobkową, opiekunkę można legalnie zatrudnić na umowę zlecenie, ale trzeba to zgłosić do ZUS. Budżet państwa opłaci wtedy składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) i zdrowotne od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Składki na ubezpieczenia społeczne za nianię opłaci budżet państwa >>

Według danych z urzędów pracy, wzrost liczby bezrobotnych w październiku w głównej mierze spowodowany był rejestracją osób, którym skończyły się umowy na czas określony, po zakończeniu prac sezonowych np. w turystyce, budownictwie, ogrodnictwie, leśnictwie i zakończeniem aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu oraz spadkiem liczby ofert pracy zgłaszanych do urzędów pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

PAP
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama