REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wychowawczy, Pracownik chroniony

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy za osoby powracające z urlopu wychowawczego należy opłacać składki na FP i FGŚP

Nasza pracownica wróciła do pracy po urlopie wychowawczym, zmniejszając wymiar czasu pracy do 1/2 etatu. Jednocześnie zatrudniła się u innego pracodawcy na 1/3 etatu. Który pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składek na FP i FGŚP?

Obniżony wymiar czasu pracy - ochrona przed zwolnieniem

Pracownik zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4. roku życia. Pracownik taki może również skorzystać z innego rozwiązania ułatwiającego godzenie obowiązków rodzicielskich i zawodowych – może złożyć wniosek o zmniejszenie wymiaru czasu pracy (maksymalnie do 1/2 etatu) w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Jak po zmianie stanowiska ZUS skorygować dokumenty rozliczeniowe za osoby na urlopach wychowawczych

W związku z szeregiem niejasności i problemów płatników z prawidłowym rozliczeniem składek za osoby na urlopach wychowawczych ZUS opublikował wyjaśnienia dotyczące zasad postępowania w przypadku tych osób. Pierwotnie Zakład stał na stanowisku, że przy ustalaniu podstawy wymiaru składek dla osób na urlopach wychowawczych należy stosować w całości przepisy ustawy zasiłkowej w zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłków. Pogląd ZUS uległ jednak zmianie i do osób na urlopach wychowawczych należy stosować tylko niektóre z tych zasad. Taka sytuacja powoduje, że płatnicy, którzy ustalali podstawę wymiaru składek za osoby na urlopach wychowawczych zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ZUS, powinni skorygować dokumenty rozliczeniowe za styczeń i kolejne miesiące br.

Ochrona przed zwolnieniem przy obniżonym wymiarze czasu pracy

Pracownik, który złożył wniosek o obniżenie wymiaru etatu w związku z uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego, podlega ochronie przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę.

Kiedy działacz związkowy może być zwolniony z pracy bez zgody zarządu organizacji związkowej

Pracodawca, który zamierza zwolnić chronionego działacza związkowego z pracy, musi uzyskać zgodę zarządu zakładowej organizacji związkowej na rozwiązanie z nim umowy o pracę. Pracodawcy często decydują się na zwolnienie działacza bez uzyskania tej zgody. Nie każdy jednak zwolniony bezprawnie związkowiec będzie mógł liczyć na przywrócenie do pracy lub na odszkodowanie.

Kiedy pracownicy w ciąży przysługuje wynagrodzenie za pozostawanie bez pracy

Jedna z naszych pracownic otrzymała 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę, które upłynęło 31 maja 2012 r. Trzy tygodnie po rozwiązaniu umowy pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie i zaświadczenie potwierdzające, że jest w drugim miesiącu ciąży. Oba dokumenty zostały wystawione z bieżącą datą. Przywróciliśmy pracownicę do pracy, ale czy za okres tych 3 tygodni mamy obowiązek wypłacić jej wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy?

Praca w nadgodzinach pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego, która obniżyła wymiar etatu

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego wystąpiła do nas z pismem o obniżenie wymiaru etatu z pełnego do 3/4 etatu. Czy w takim przypadku powinniśmy zawrzeć w jej umowie o pracę zapisy dotyczące godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu których będzie ona uprawniona do takiego dodatku, jak za godziny nadliczbowe? Czy taka pracownica może w ogóle pracować w godzinach ponadwymiarowych?

Obowiązek utrzymania zatrudnienia pracowników - przejęcie zakładu pracy chronionej

Decyzję w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej (ZPCHR) wydaje właściwy miejscowo wojewoda. Decyzja administracyjna w tym zakresie zostaje wydana po uprzednim stwierdzeniu, iż pracodawca spełnił wymagane warunki określone w art. 28 ustawy o rehabilitacji.

Pracownik w wieku przedemerytalnym - kiedy można zmienić warunki zatrudnienia

Pracodawca nie może obniżyć wynagrodzenia pracownikowi, któremu brakuje maksymalnie 4 lata do uzyskania emerytury. Zakaz ten nie ma jednak charakteru absolutnego. Pracodawca może tego dokonać np. w sytuacji, gdy wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczy ogółu pracowników.

Zmiana warunków zatrudniania pracowników w wieku przedemerytalnym

Pracodawca nie może obniżyć wynagrodzenia pracownikowi, któremu brakuje maksymalnie 4 lata do uzyskania emerytury. Zakaz ten nie ma jednak charakteru absolutnego. Pracodawca może tego dokonać np. w sytuacji, gdy wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczy ogółu pracowników.

Jak liczyć długość urlopu wychowawczego

Jedna z naszych pracownic przez 3 lata przebywała na urlopie wychowawczym. Urlop ten rozpoczęła 3 kwietnia 2009 r. Nasza kadrowa przed zakończeniem urlopu wychowawczego skierowała pracownicę na badania lekarskie oraz poinformowała ją, że urlop wychowawczy kończy się 2 kwietnia 2012 r., a więc 3 kwietnia 2012 r. miał być pierwszym dniem świadczenia przez nią pracy. Pracownica nie przyszła do pracy 3 kwietnia, lecz dzień później (4 kwietnia). Po powrocie do pracy przedstawiła informację z PIP, że jej urlop wychowawczy powinien zakończyć się nie 3 kwietnia 2012 r., lecz 4 kwietnia 2012 r. Czy nieobecność w pracy 3 kwietnia 2012 r. możemy uznać za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia? Kto prawidłowo obliczył pierwszy dzień pracy po urlopie wychowawczym, my czy PIP?

Zmiana wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych dla ZPChr od 1 lipca 2012 r.

Aby pracodawca uzyskał status zakładu pracy chronionej musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musi utrzymać odpowiedni wskaźnik zatrudnienia, obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy powinny odpowiadać przepisom BHP oraz uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz powinny spełniać wymagania dostępności do nich. Poza tym pracodawca musi zapewnić doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne oraz utworzyć i prowadzić zakładowy funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Wysokość wynagrodzenia po powrocie z urlopu wychowawczego

Podstawą określenia wysokości wynagrodzenia pracownika powracającego do pracy po urlopie wychowawczym nie jest wynagrodzenie pobierane przez niego przed urlopem, lecz wynagrodzenie przysługujące w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmował przed urlopem.

Rozliczanie składek za osoby przebywające na urlopie wychowawczym

Jedna z naszych pracownic będzie przebywać na urlopie wychowawczym od 18 czerwca 2012 r. Czy w sytuacji, gdy nie będzie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym przez cały miesiąc, trzeba będzie proporcjonalnie zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (60% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału)? Czy tak samo należy postąpić, jeżeli okaże się, że podstawę wymiaru składek ubezpieczonej stanowi jej przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy?

Podstawa wymiaru składki na urlopie wychowawczym – nowe wytyczne ZUS

Od 1 stycznia 2012 r. podstawę wymiaru składek za osoby przebywające na urlopach wychowawczych stanowi kwota 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Nowe zasady dotyczące ustalania podstawy wymiaru składek przysparzają płatnikom wiele problemów praktycznych i interpretacyjnych.

Jak ustalać wysokość składek za osoby na urlopach wychowawczych

Obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. nowe zasady dotyczące ustalania podstawy wymiaru składek za osoby przebywające na urlopach wychowawczych przysparzają płatnikom wiele problemów praktycznych i interpretacyjnych. ZUS na swojej stronie internetowej przedstawił 27 marca 2012 r. szczegółowe wyjaśnienia w tym zakresie.

Tylko jedno z rodziców może korzystać z urlopów rodzicielskich (art. 189 (1))

W przypadku, kiedy oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień rodzicielskich może korzystać jedno z nich.

Kiedy można rozwiązać umowę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym

Nie wolno wypowiedzieć umowy pracownikowi, któremu brakuje do osiągnięcia wieku emerytalnego nie więcej niż 4 lata. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może zwolnić tego pracownika w innym trybie, np. dyscyplinarnie.

Prawie połowa pracowników narzeka na niepełne urlopy

Prawie połowa pracowników uważa, że pracodawcy nie udzielają urlopów w pełnym wymiarze, ale tylko 3 proc. składa skargi do Państwowej Inspekcji Pracy - informuje Polska Konfederacja Pracodawców Lewiatan, powołując się na badania GfK Polonia i dane PIP.

Jak długo można przebywać na urlopie bezpłatnym

Zasadą jest, że urlop bezpłatny udzielany jest na czas uzgodniony z pracownikiem. Kodeks pracy nie określa minimalnego, ani maksymalnego czasu trwania urlopu bezpłatnego.

Obowiązkowy i nieobowiązkowy urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny to czas, w którym pracownik jest zwolniony z obowiązku pracy, a pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłacania wynagrodzenia. Co do zasady pracodawca nie musi się zgodzić na urlop bezpłatny pracownika.

Jak rozliczyć umowę zlecenia zawartą z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym

Zawarliśmy na 1 dzień umowę zlecenia z naszą pracownicą, która od czerwca 2011 r. przebywa na urlopie wychowawczym (oraz podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu). Przedmiotem zlecenia było przeprowadzenie szkolenia z obsługi firmowego oprogramowania dla 3 nowo zatrudnionych osób. Umowa zlecenia była wykonywana 27 stycznia 2012 r., a wynagrodzenie w kwocie 640 zł brutto zostało wypłacone ostatniego dnia tego miesiąca. Jak rozliczyć składki i podatek z tego zlecenia?

Uprawnienia reprezentatywnych organizacji związkowych

W rokowaniach dotyczących zawarcia układu zbiorowego pracy musi brać udział co najmniej jedna reprezentatywna organizacja związkowa. Za taką uważa się m.in. organizację będącą członkiem reprezentacyjnej ponadzakładowej organizacji związkowej.

Wypowiedzenie umowy pracownikowi w wieku przedemerytalnym

Przewidziany w art. 39 Kodeksu pracy zakaz wypowiedzenia umowy o pracę nie dotyczy umowy o pracę zawartej na czas określony, która uległaby rozwiązaniu z upływem okresu jej trwania przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego umożliwiającego mu uzyskanie prawa do emerytury (wyrok Sądu Najwyższego z 27 lipca 2011 r., II PK 20/11).

Jak rozliczyć świadczenia socjalne przyznane na urlopie wychowawczym

Z funduszu socjalnego chcemy przyznać pracownikom paczki i wyprawki do przedszkola dla ich dzieci. Świadczenia otrzymają również pracownice na urlopach wychowawczych. Wartość przyznanej pomocy przekroczy 380 zł. Jak pobrać podatek od nadwyżki w przypadku tych pracownic? Czy powinny one wpłacić podatek przed udostępnieniem im tych świadczeń?

Składki od zlecenia z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym

Chcemy podpisać z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim (niebędącą naszym pracownikiem) umowę zlecenia. Chcielibyśmy kontynuować tę umowę w trakcie urlopu wychowawczego zleceniobiorcy. Wynagrodzenie za wykonanie umowy będzie określone kwotowo. Jak w takim przypadku należy rozliczać składki ZUS?

Czy rodzice mogą przebywać razem na urlopie wychowawczym

Zasadą jest, że rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do nabycia prawa do urlopu wychowawczego, mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekracający 3 miesięcy.

Świadczenia chorobowe dla pracownicy wykonującej zlecenie w czasie urlopu wychowawczego

Zamierzamy zawrzeć umowę zlecenia z naszą pracownicą, która przebywa na urlopie wychowawczym. Czy jeżeli osoba ta złoży wniosek o objęcie jej dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, to będą jej przysługiwały wszystkie świadczenia z tego ubezpieczenia, w tym zasiłek opiekuńczy na dziecko, z powodu urodzenia którego jest na urlopie wychowawczym?

Czy ogłoszenie upadłości firmy pozbawia pracownicę w ciąży prawa do świadczeń

Nasz zakład z powodu utracenia płynności finansowej złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Postępowanie upadłościowe zostało zakończone. Zatrudniamy 2 pracownice, które są obecnie w ciąży (jedna w drugim miesiącu ciąży, a druga w piątym miesiącu). Poinformowaliśmy je, że nie ma możliwości zaoferowania im innego stanowiska pracy. Czy pracownice z powodu rozwiązania umowy o pracę zostaną bez świadczeń przed i po urodzeniu dzieci?

Kto nie może zakładać związków zawodowych

Jednym z uprawnień pracowniczych jest wolność zrzeszania się w związkach zawodowych. Niektóre podmioty są w tej wolności ograniczone, np. funkcjonariusze ABW, którzy nie mogą tworzyć związków zawodowych.

Czy byłego posła trzeba przyjąć do pracy, jeżeli jego stanowisko zostało zlikwidowane

Naszemu pracownikowi udzieliliśmy urlopu bezpłatnego na czas kadencji posła i na 3 miesiące po jej zakończeniu. Pracownik nie został ponownie wybrany do parlamentu, a stanowisko, które zajmował, zostało zlikwidowane. Czy w takiej sytuacji musimy przyjąć go do pracy po urlopie bezpłatnym? Czy przysługuje mu ochrona przed zwolnieniem z pracy?

Czy pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym 30 listopada 2011 r. wliczać do stanu zatrudnienia

Nasz zakład pracy zatrudniał w listopadzie br.20 pracowników oraz jedną pracownicę, która od 28 listopada jest na urlopie wychowawczym. Czy osobę przebywającą na urlopie wychowawczym niepełny miesiąc kalendarzowy i która na tym urlopie jest 30 listopada, powinniśmy wliczyć do stanu zatrudnienia, od którego są uzależnione nasze uprawnienia do wypłaty zasiłków?

Czy urlop wychowawczy wpływa na wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Jesteśmy prywatnym pracodawcą zatrudniającym ponad 60 osób. Jedna z pracownic, której łączny staż pracy w naszej firmie wynosi 7 lat, do końca listopada 2011 r. przebywała na urlopie wychowawczym. W grudniu br. z powodu likwidacji części etatów wręczyliśmy jej pismo o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, w czasie którego zwolnimy ją ze świadczenia pracy. W jakiej wysokości będzie przysługiwać tej pracownicy odprawa i czy po ustaniu zatrudnienia może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?

Podstawa wymiaru składki na urlopie wychowawczym - zmiana od 1 stycznia 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. płatnicy rozliczający ubezpieczonych przebywających na urlopach wychowawczych muszą w dokumentacji wykazywać składki emerytalno-rentowe ustalone od nowej podstawy, z uwzględnieniem wskazanego w przepisach ograniczenia jej wysokości. Pierwsze rozliczenie na nowych zasadach nastąpi jednak dopiero w lutym 2012 r. (składki należne za styczeń 2012 r.).

Jak uniknąć błędów przy współpracy ze związkami zawodowymi

W ramach współpracy ze związkami zawodowymi pracodawca popełnia błędy związane najczęściej z trybem konsultacji w ramach np. wypowiedzenia czy rozwiązania umowy o pracę.

Czy do przychodu z tytułu przekazanych bonów trzeba stosować koszty uzyskania przychodów

Chcemy przyznać m.in. pracownikom przebywającym na urlopach wychowawczych bony towarowe o wartości po 500 zł każdy, sfinansowane częściowo ze środków zfśs i częściowo ze środków obrotowych. Czy do świadczeń przekazanych tym pracownikom powinniśmy stosować koszty uzyskania przychodów, skoro w czasie korzystania z tych urlopów nie osiągają u nas żadnych innych przychodów?

Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego wystąpiła z wnioskiem o zmniejszenie wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu. Czy w takiej sytuacji należy sporządzić aneks do umowy o pracę i określić w nim nowe warunki zatrudnienia, czy wystarczy sam wniosek pracownicy, na którym pracodawca napisał „wyrażam zgodę” i podpisał się? Czy w takim przypadku należy jej również obniżyć wynagrodzenie proporcjonalnie do etatu? Pracownica będzie korzystała z przerwy na karmienie dziecka. Jak w takim przypadku prowadzić ewidencję czasu pracy? Czy w zestawieniu czasu pracy powinna być uwzględniona 1 godzina na karmienie?

Uprawnienia rodzicielskie na stanowisku kierowniczym

Przepisy prawa pracy gwarantują pracownikom – rodzicom, należącym do kadry kierowniczej, prawo m.in. do urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego czy ochrony stosunku pracy.

Urlop wychowawczy ojca dziecka podczas urlopu macierzyńskiego matki

Pracownikowi urodziło się drugie dziecko i w związku z tym jego żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Na pierwsze dziecko, które ma już 3 lata, pracownik chce wziąć urlop wychowawczy. Wcześniej zarówno on, jak i jego żona nie korzystali z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Czy musimy udzielić mu tego urlopu?

Jakich przepisów nie stosuje się w razie upadłości pracodawcy

W razie ogłoszenia upadłości pracodawcy nie stosuje się przepisów dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Wyłączenie to ma zastosowanie jednak tylko w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika. Nie ma natomiast zastosowania w razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu.

Uprawnienia pracownika-żołnierza NSR

Stosunek pracy pracownika odbywającego służbę wojskową podlega ochronie a okres pełnionej służby jest zaliczany do pracowniczego stażu pracy. Ochrona zatrudnienia żołnierza obejmuje także gwarancję zatrudnienia po odbyciu służby. Jedynym warunkiem, jaki musi spełnić pracownik, jest zgłoszenie powrotu do pracy w ciągu 30 dni po odbyciu służby wojskowej.

Czy urlop bezpłatny chroni pracownika przed zwolnieniem

W czasie urlopu bezpłatnego pracownika stosunek pracy ulega zawieszeniu. Pracodawca nie może jednak co do zasady zwolnić pracownika w czasie korzystania przez niego z urlopu bezpłatnego ani też wypowiedzieć mu warunków pracy lub płacy.

Urodzenie drugiego dziecka po urlopie wychowawczym

Urlop wychowawczy naszej pracownicy skończył się 15 września 2011 r. Wtedy dowiedzieliśmy się, że pracownica jest ponownie w ciąży i drugie dziecko urodzi w listopadzie 2011 r. Jak kształtuje się sytuacja prawna takiej pracownicy?

Ochrona stosunku pracy nowo zatrudnionego pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego

Czy nieprawidłowe zgłoszenie pracodawcy szczególnie chronionych związkowców pozbawia ich ochrony stosunku pracy

Niezgodne z przepisami zgłoszenie imienne pracownika-związkowca szczególnie chronionego przez nieuprawniony organ związku zawodowego nie pozbawia go ochrony z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej bądź przewodniczącego komitetu założycielskiego związku zawodowego (wyrok Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2011 r., II PK 272/10).

Składki od abonamentu medycznego opłacanego za pracownika na urlopie wychowawczym

Pracownik przebywa na urlopie wychowawczym. Nie ma innych tytułów do ubezpieczenia i nie pobiera zasiłku wychowawczego. Pracodawca opłaca za pracowników tzw. abonamenty medyczne. Osoby przebywające na urlopach: macierzyńskim i wychowawczym mają także prawo do tych abonamentów i opieki medycznej. Wysokość abonamentu to 55 zł. Abonament obejmuje medycynę pracy i świadczenia dodatkowe. Do dochodu pracowników doliczane jest pełne 55 zł. Jak rozliczyć wysokość abonamentu medycznego w przypadku osoby na urlopie wychowawczym? Jaka będzie podstawa do naliczenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Czy praca w obniżonym wymiarze czasu pracy przez osoby uprawnione do urlopu wychowawczego zmniejsza wymiar tego urlopu

Pracownica po powrocie z półtorarocznego urlopu wychowawczego złożyła podanie o obniżenie wymiaru czasu pracy. W obniżonym wymiarze pracowała przez 1 rok i 2 miesiące. Teraz złożyła podanie o urlop wychowawczy do 10 sierpnia 2012 r. (wtedy dziecko ukończy 4 lata). Czy pracę w obniżonym wymiarze osoby uprawnionej do urlopu wychowawczego należy traktować jak urlop wychowawczy, a w związku z tym pracownica ma prawo tylko do 4 miesięcy urlopu wychowawczego (na urlopie wychowawczym przebywała rok i 6 miesięcy, a przez rok i 2 miesiące miała obniżony wymiar czasu pracy)?

Jak liczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownika, który po urlopie macierzyńskim był na urlopie wychowawczym

Wynagrodzenie pracownika młodocianego za pracę po zakończeniu przygotowania zawodowego

Pracownik młodociany (III rok) zatrudniony na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego zakończy naukę zawodu w sierpniu br. Po utracie statusu pracownika młodocianego chcemy mu złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. Czy pracownik młodociany do końca okresu wypowiedzenia ma prawo do wynagrodzenia w dotychczasowej wysokości (tj. 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) czy do wynagrodzenia minimalnego?

Składki za pracownicę, która urodziła kolejne dziecko podczas urlopu wychowawczego

Nasza pracownica urodziła kolejne dziecko i będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Obecnie przebywa na urlopie wychowawczym. Urlop wychowawczy wykorzystuje jednocześnie w dwóch firmach (w drugiej pracuje na pełny etat, a u nas na 1/2 etatu), ale jako pracodawcę, który ma rozliczać za nią składki z urlopu wychowawczego, podała tę drugą firmę. Czy urodzenie przez pracownicę dziecka ma wpływ na obowiązek rozliczania za nią składek? Czy nadal składki są rozliczane z urlopu wychowawczego, skoro urlop ten kończy się dopiero za rok?

REKLAMA