Tylko jedno z rodziców może korzystać z urlopów rodzicielskich (art. 189 (1))
REKLAMA
REKLAMA
Z jakich uprawnień może korzystać jedno z rodziców
Z poniższych uprawnień związanych z rodzicielstwem może skorzystać tylko jedno z rodziców lub opiekunów, którzy są pracownikami.
REKLAMA
Czas pracy pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, bez ich zgody nie może przekraczać 8 godzin. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nie przepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.
Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy. Pracownika takiego nie można również delegować poza stałe miejsce pracy.
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Zobacz także: Dwa dni na opiekę nad dzieckiem
Urlop macierzyński i wychowawczy tylko dla jednego z rodziców
Tylko jedno z rodziców ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który jest udzielany bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim.
Pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego. Z tego uprawnienia może skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka, jeśli spełniają warunki niezbędne do przyznania prawa do urlopu. Pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Ponadto pracownik bez względu na to, czy korzystał z urlopu wychowawczego może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika. Pracownik ma prawo do urlop wychowawczego, jeśli jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, przy czym do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.
Jak wspomniano na wstępie kiedy oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień rodzicielskich może korzystać jedno z nich. W przypadku urlopu wychowawczego istnieje jednak mały wyjątek. Rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nie przekraczający 3 miesięcy.
Jedno z rodziców uprawnione do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Zobacz także: Uprawnienia związane z rodzicielstwem
Podstawa prawna: Art. 189 1
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat