reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki za pracownicę, która urodziła kolejne dziecko podczas urlopu wychowawczego

Składki za pracownicę, która urodziła kolejne dziecko podczas urlopu wychowawczego

Nasza pracownica urodziła kolejne dziecko i będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Obecnie przebywa na urlopie wychowawczym. Urlop wychowawczy wykorzystuje jednocześnie w dwóch firmach (w drugiej pracuje na pełny etat, a u nas na 1/2 etatu), ale jako pracodawcę, który ma rozliczać za nią składki z urlopu wychowawczego, podała tę drugą firmę. Czy urodzenie przez pracownicę dziecka ma wpływ na obowiązek rozliczania za nią składek? Czy nadal składki są rozliczane z urlopu wychowawczego, skoro urlop ten kończy się dopiero za rok?

Pracownica zatrudniona na dwóch etatach ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z każdego stosunku pracy. W okresie pobierania zasiłku nie podlega ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Tytułem do jej ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest pobieranie zasiłku macierzyńskiego z dwóch tytułów. Mają Państwo obowiązek rozliczać za nią składki z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

UZASADNIENIE

Osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym, podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a także ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie ma prawa do renty lub emerytury i nie ma innych tytułów do tych ubezpieczeń niż urlop wychowawczy. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2011 r. – 1386 zł), która jest proporcjonalnie zmniejszana, jeśli pracownik podlega ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym krócej niż miesiąc. Z kolei podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest kwota świadczenia pielęgnacyjnego (obecnie 520 zł). Składki na te ubezpieczenia finansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS.

Jeśli ta sama osoba pracuje równolegle na podstawie dwóch lub większej liczby umów o pracę (u kilku pracodawców lub w tej samej firmie) i korzysta z urlopu wychowawczego ze wszystkich tych umów, nie zmieniają się zasady ustalania podstawy wymiaru składek na jej ubezpieczenia. Dla ułatwienia przyjęto zasadę, że składki na ubezpieczenia takiej osoby rozliczane są przez jednego płatnika – wskazanego przez pracownika.

Inaczej jest z zasiłkiem macierzyńskim. Pobieranie zasiłku macierzyńskiego również jest tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, ale pobierający zasiłek nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu (jednak w okresie prawa do zasiłku ma prawo do świadczeń zdrowotnych). Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby pobierającej zasiłek macierzyński są finansowane przez budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Obowiązek rozliczania składek ciąży natomiast na:

  • pracodawcy – jeśli to on wypłaca zasiłek macierzyński,
  • ZUS – jeśli zasiłek wypłaca ZUS.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński jest jednak ustalana inaczej niż z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Stanowi ją kwota zasiłku macierzyńskiego wypłaconego w danym miesiącu. Osoba, która jest zatrudniona u kilku pracodawców, ma natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu każdej umowy. Prawo do zasiłku przysługuje bowiem z każdego tytułu, z którego osoba podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

WAŻNE!

Osoba, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu z kilku tytułów, ma prawo do zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa z każdego tytułu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama