Kategorie

Składki za pracownicę, która urodziła kolejne dziecko podczas urlopu wychowawczego

Magdalena Wypijewska
Nasza pracownica urodziła kolejne dziecko i będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Obecnie przebywa na urlopie wychowawczym. Urlop wychowawczy wykorzystuje jednocześnie w dwóch firmach (w drugiej pracuje na pełny etat, a u nas na 1/2 etatu), ale jako pracodawcę, który ma rozliczać za nią składki z urlopu wychowawczego, podała tę drugą firmę. Czy urodzenie przez pracownicę dziecka ma wpływ na obowiązek rozliczania za nią składek? Czy nadal składki są rozliczane z urlopu wychowawczego, skoro urlop ten kończy się dopiero za rok?

Pracownica zatrudniona na dwóch etatach ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z każdego stosunku pracy. W okresie pobierania zasiłku nie podlega ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Tytułem do jej ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest pobieranie zasiłku macierzyńskiego z dwóch tytułów. Mają Państwo obowiązek rozliczać za nią składki z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

UZASADNIENIE

Reklama

Osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym, podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a także ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie ma prawa do renty lub emerytury i nie ma innych tytułów do tych ubezpieczeń niż urlop wychowawczy. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2011 r. – 1386 zł), która jest proporcjonalnie zmniejszana, jeśli pracownik podlega ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym krócej niż miesiąc. Z kolei podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest kwota świadczenia pielęgnacyjnego (obecnie 520 zł). Składki na te ubezpieczenia finansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS.

Jeśli ta sama osoba pracuje równolegle na podstawie dwóch lub większej liczby umów o pracę (u kilku pracodawców lub w tej samej firmie) i korzysta z urlopu wychowawczego ze wszystkich tych umów, nie zmieniają się zasady ustalania podstawy wymiaru składek na jej ubezpieczenia. Dla ułatwienia przyjęto zasadę, że składki na ubezpieczenia takiej osoby rozliczane są przez jednego płatnika – wskazanego przez pracownika.

Inaczej jest z zasiłkiem macierzyńskim. Pobieranie zasiłku macierzyńskiego również jest tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, ale pobierający zasiłek nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu (jednak w okresie prawa do zasiłku ma prawo do świadczeń zdrowotnych). Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby pobierającej zasiłek macierzyński są finansowane przez budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Obowiązek rozliczania składek ciąży natomiast na:

 • pracodawcy – jeśli to on wypłaca zasiłek macierzyński,
 • ZUS – jeśli zasiłek wypłaca ZUS.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński jest jednak ustalana inaczej niż z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Stanowi ją kwota zasiłku macierzyńskiego wypłaconego w danym miesiącu. Osoba, która jest zatrudniona u kilku pracodawców, ma natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu każdej umowy. Prawo do zasiłku przysługuje bowiem z każdego tytułu, z którego osoba podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

WAŻNE!

Osoba, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu z kilku tytułów, ma prawo do zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa z każdego tytułu.


Reklama

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje również pracownicy, która urodzi kolejne dziecko w okresie przebywania na urlopie wychowawczym. Nie przysługuje jej co prawda urlop macierzyński, ale ustawa zasiłkowa przewiduje prawo do zasiłku macierzyńskiego nie tylko w razie urodzenia dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego, ale także w okresie urlopu wychowawczego (który jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym).

W razie urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego zasiłek macierzyński przysługuje jednak przez okres skrócony o 2 tygodnie, tj. przez 18, 29, 31, 33 lub 35 tygodni liczonych od dnia porodu (jeżeli pełny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego mieści się w ramach udzielonego urlopu wychowawczego). Nie należy stosować tego skrócenia, jeśli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego choćby częściowo wykracza poza wymiar udzielonego urlopu wychowawczego. Zasiłek macierzyński przysługuje wówczas w pełnym wymiarze (odpowiednio 20, 31, 33, 35 lub 37 tygodni liczonych od dnia porodu).

Państwa pracownica, która urodziła dziecko w czasie urlopu wychowawczego, uzyskała prawo do zasiłku macierzyńskiego i z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z każdej umowy, z której pobiera ten zasiłek. Państwa firma będzie jej wypłacać ten zasiłek, w związku z czym ma obowiązek rozliczać od niego składki w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczeń 12 40 xx.

Jeśli zasiłek macierzyński za lipiec br. wypłacą Państwo pracownicy w lipcu br., to za ten miesiąc należy za nią złożyć trzy raporty:

 • ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i kodem przerwy 121 (na okres od 1 do 11 lipca 2011 r.),
 • ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i kodem świadczenia 311 (na okres od 12 do 31 lipca 2011 r.),
 • ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx, rozliczając w nim składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty zasiłku macierzyńskiego wypłaconego w tym miesiącu (od kwoty brutto).

Drugi pracodawca będzie musiał rozliczyć za pracownicę składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne za okres od 1 do 11 lipca br. z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym i za okres od 12 do 31 lipca br. z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego pod warunkiem, że jest płatnikiem zasiłków.

Podstawa prawna

 • art. 4 pkt 2 lit. a, art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6, art. 13 pkt 13, art. 16 ust. 8, art. 17 ust. 2a, art. 18 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654),
 • art. 66 ust. 1 pkt 32, art. 67 ust. 6, art. 81 ust. 8 pkt 10 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
 • art. 180 § 1, art. 184, art. 186 § 1 Kodeksu pracy,
 • art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 i ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444 ze zm.).
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
169,00 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.