Kategorie

Wysokość wynagrodzenia po powrocie z urlopu wychowawczego

Joanna Pysiewicz-Jężak
Podstawą określenia wysokości wynagrodzenia pracownika powracającego do pracy po urlopie wychowawczym nie jest wynagrodzenie pobierane przez niego przed urlopem, lecz wynagrodzenie przysługujące w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmował przed urlopem.

Pracownik powracający do pracy z urlopu wychowawczego powinien zostać dopuszczony do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeżeli nie jest to możliwe, wówczas powinien on wykonywać pracę na stanowisku równorzędnym lub innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Jednak w takiej sytuacji jego wynagrodzenie powinno być nie niższe od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Wynagrodzenie na tym samym stanowisku

Reklama

Pracownik, posiadający co najmniej 6-miesięczny staż pracy, ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Pracownik, korzystający z urlopu wychowawczego, może w każdym czasie zrezygnować z niego i podjąć pracę.

Pracodawca ma obowiązek dopuszczenia pracownika wracającego z urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem (art. 1864 k.p.). Jeżeli np. stanowisko pracy pracownika zostało zlikwidowane, pracodawca ma prawo powierzyć pracownikowi pracę na stanowisku równorzędnym lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, bez konieczności dokonywania wypowiedzenia zmieniającego. Jak należy rozumieć pojęcie „stanowisko odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownika”? Wydaje się, że inne stanowisko będzie odpowiadać kwalifikacjom pracownika, jeżeli wykonywana na nim praca będzie zgodna z wykształceniem pracownika lub będzie odpowiadała jego doświadczeniu zawodowemu.

Pracownik po powrocie z urlopu jest uprawniony do otrzymania wynagrodzenia, które nie może być niższe od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem. Istotne jest więc, jakie wynagrodzenie przysługiwałoby pracownikowi w dniu jego powrotu do pracy na tym stanowisku, a nie, jakie wynagrodzenie otrzymywał pracownik przed urlopem.

Reklama

W wyroku z 29 stycznia 2008 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że podstawą określenia wysokości wynagrodzenia pracownika powracającego do pracy po urlopie wychowawczym nie jest wynagrodzenie pobierane przez niego przed urlopem, lecz wynagrodzenie przysługujące w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmował przed urlopem.

Oznacza to, że pracownik, który był zatrudniony na określonym stanowisku pracy, po powrocie z urlopu wychowawczego powinien otrzymać takie wynagrodzenie, jakie otrzymuje w dniu jego powrotu do pracy inny pracownik zatrudniony na stanowisku pracy zajmowanym przez niego przed urlopem lub zatrudniony na stanowisku równorzędnym lub innym stanowisku pracy.

Przykład

Pracownica po trwającym 2 lata urlopie wychowawczym zgłosiła swój powrót do pracy. Przed urlopem zajmowała stanowisko konsultanta i pobierała wynagrodzenie w wysokości 2800 zł brutto. Jej koleżanka zatrudniona na tym samym stanowisku początkowo z takim samym wynagrodzeniem jak pracownica cały czas wykonywała swoją pracę i w każdym kolejnym roku pracy otrzymywała podwyżkę wynagrodzenia o 300 zł brutto. Jednocześnie pracodawca w tym czasie wprowadził dla osób zatrudnionych na stanowisku konsultanta stałą miesięczną premię w wysokości 25% wynagrodzenia. Po powrocie pracownicy z 2-letniego urlopu wychowawczego jej koleżanka na zajmowanym stanowisku konsultanta otrzymywała wynagrodzenie w wysokości 3400 zł brutto i przysługiwała jej premia miesięczna w wysokości 25% wynagrodzenia. Pracodawca musi zatem zatrudnić pracownicę powracającą z urlopu wychowawczego na stanowisku konsultanta lub równorzędnym stanowisku z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub innym stanowisku odpowiadającym jej kwalifikacjom, z wynagrodzeniem 3400 zł brutto oraz miesięczną premią w wysokości 25%.


Ustalenie wynagrodzenia a likwidacja stanowiska pracy

Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik powracający z urlopu wychowawczego, gdy jego stanowisko pracy zostało zlikwidowane z powodu np. przechodzenia zakładu pracy na nowe technologie i żaden inny pracownik danej pracy już nie wykonuje?

W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany zatrudnić pracownika na stanowisku równorzędnym lub innym odpowiadającym jego kwalifikacjom z wynagrodzeniem, jakie otrzymują pracownicy o podobnych kwalifikacjach zawodowych, zatrudnieni na równorzędnych lub innych stanowiskach pracy. Wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od tego, jakie otrzymywał na stanowisku zajmowanym przed urlopem wychowawczym.

Przykład

Pracownica zatrudniona w dużym zakładzie produkującym ciastka przebywała przez 3 lata na urlopie wychowawczym. Przed urlopem zatrudniona była na stanowisku pakowacza ciastek z taśmy produkcyjnej do pudełek z wynagrodzeniem 1900 zł brutto. W czasie przebywania pracownicy na urlopie zakład został zmodernizowany w takim zakresie, że osoby stojące przy taśmie zastąpiła maszyna pakująca.

Pracodawca chce skierować pracownicę do innej pracy, odpowiadającej jej kwalifikacjom – do pakowania ciastek w kartony przeznaczone do rozwożenia do sklepów. Taką samą pracę wykonuje również 3 innych pracowników za wynagrodzeniem 2600 zł brutto + premia kwartalna w wysokości 30% wynagrodzenia. Czy pracownica powinna po powrocie otrzymać takie wynagrodzenie jak przed urlopem (tj. 1900 zł brutto), czy pracodawca powinien ją zatrudnić za wynagrodzeniem, jakie otrzymują pozostali pakowacze ciastek do kartonów?

Wynagrodzenie pracownicy powracającej z urlopu wychowawczego pracodawca jest zobowiązany ustalić na poziomie wynagrodzenia trzech pozostałych pracowników – pakowaczy ciastek, czyli pracownica powinna otrzymywać 2600 zł brutto + premia kwartalna w wysokości 30%.

WAŻNE!

Ochrona trwałości stosunku pracy pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym rozpoczyna się od dnia złożenia przez pracownika wniosku o urlop wychowawczy i kończy się z chwilą zakończenia urlopu i powrotu pracownika do pracy. Oznacza to, że nie ma przeszkód prawnych, aby pracodawca w dniu powrotu pracownika z urlopu wychowawczego wypowiedział mu umowę o pracę.

Podstawa prawna:

 • art. 1864 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo:

 • wyrok SN z 29 stycznia 2008 r. (II PK 143/07, OSNP 2009/5–6/67).

 

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.