Kategorie

Czy ogłoszenie upadłości firmy pozbawia pracownicę w ciąży prawa do świadczeń

Bogusław Nowakowski
Nasz zakład z powodu utracenia płynności finansowej złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Postępowanie upadłościowe zostało zakończone. Zatrudniamy 2 pracownice, które są obecnie w ciąży (jedna w drugim miesiącu ciąży, a druga w piątym miesiącu). Poinformowaliśmy je, że nie ma możliwości zaoferowania im innego stanowiska pracy. Czy pracownice z powodu rozwiązania umowy o pracę zostaną bez świadczeń przed i po urodzeniu dzieci?

Pracownicom, z którymi rozwiążą Państwo stosunek pracy w okresie ciąży z powodu upadłości zakładu i którym nie zapewniono innego zatrudnienia, do dnia porodu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Po urodzeniu dzieci pracownice nabędą prawo do zasiłku macierzyńskiego. Płatnikiem tych świadczeń będzie ZUS.

Reklama

Kodeks pracy zapewnia kobiecie ciężarnej szczególną ochronę przed utratą zatrudnienia. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z kobietą w okresie ciąży oraz w trakcie urlopu macierzyńskiego (art. 177 § 1 Kodeksu pracy). Wyjątek stanowi sytuacja, w której dochodzi do upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 177 § 4 Kodeksu pracy). W tych bowiem przypadkach ani ciąża, ani korzystanie z urlopu macierzyńskiego nie chroni kobiety przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Upadłość jest ogłaszana przez sąd w stosunku do przedsiębiorcy, który stał się niewypłacalny, a zatem takiego, który albo nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, albo jego zobowiązania przekraczają wartość jego majątku, chociażby wykonywał na bieżąco te zobowiązania (w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej).

W razie likwidacji lub upadłości firmy stosunek pracy kobiet w ciąży przestaje być chroniony. Jednak mimo utraty zatrudnienia z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie zostaną one pozbawione środków do życia. W takiej sytuacji kobietom w ciąży, które są zdolne do podjęcia pracy, ale nie zapewniono im innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego (art. 30 ust. 3 ustawy zasiłkowej). Pracownica składa wówczas zaświadczenie z urzędu pracy o braku propozycji pracy. Bez znaczenia jest to, w którym miesiącu ciąży nastąpiło zwolnienie. Świadczenie to jest wypłacane przez ZUS i przysługuje w wysokości 100% podstawy jego wymiaru.

WAŻNE!

Pracownicy w ciąży, z którą rozwiązano stosunek pracy z powodu upadłości lub likwidacji zakładu pracy, ZUS wypłaci zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego (tj. 100% podstawy wymiaru).

Po rozwiązaniu umowy o pracę są Państwo zobowiązani wydać pracownicom świadectwa pracy. W świadectwie pracy jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę powinno być wskazane ogłoszenie upadłości (bądź likwidacji). Od podstawy prawnej rozwiązania umowy o pracę podanej w świadectwie pracy zależy, czy pracownice otrzymają zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a następnie zasiłek macierzyński. Z chwilą rozwiązania stosunku pracy płatnikiem świadczeń z ubezpieczeń społecznych dla byłych pracownic będzie ZUS. Zatem z wnioskiem o przyznanie zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego pracownice powinny zwrócić się do właściwej jednostki organizacyjnej ZUS według miejsca ich zamieszkania, przedkładając następujące dokumenty:

 • zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,
 • świadectwo pracy lub inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
 • zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o braku propozycji innego zatrudnienia,
 • zaświadczenie płatnika składek, wystawione przez zakład pracy na druku Z-3.

WAŻNE!

Reklama

Aby pracownica nabyła prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a następnie do zasiłku macierzyńskiego należy w świadectwie pracy wskazać, że stosunek pracy z pracownicą uległ rozwiązaniu z powodu ogłoszenia upadłości (bądź likwidacji).

Okres pobierania zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego kończy się z chwilą urodzenia dziecka. Od dnia porodu Państwa pracownice nabędą prawo do zasiłku macierzyńskiego, tak jakby urodziły dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek macierzyński przysługuje wówczas za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. za okres skrócony o 2 tygodnie, a więc odpowiednio za okres 18, 29, 31, 33 lub 35 tygodni – w zależności od liczby dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu. Po urodzeniu dziecka podstawą do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest skrócony odpis aktu urodzenia, który pracownice powinny dostarczyć do ZUS.

WAŻNE!

Zasiłek macierzyński dla pracownicy, z którą rozwiązano stosunek pracy z powodu upadłości lub likwidacji zakładu pracy, przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającej po porodzie.

Podstawa prawna:

 • art. 30 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
 • § 1 ust. 2, § 12, § 14 i § 17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm),
 • art. 177 § 4 Kodeksu pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?