REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru składki na urlopie wychowawczym – nowe wytyczne ZUS

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka

REKLAMA

Od 1 stycznia 2012 r. podstawę wymiaru składek za osoby przebywające na urlopach wychowawczych stanowi kwota 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Nowe zasady dotyczące ustalania podstawy wymiaru składek przysparzają płatnikom wiele problemów praktycznych i interpretacyjnych.

W związku z tym ZUS na swojej stronie internetowej przedstawił 27 marca 2012 r. szczegółowe wyjaśnienia. Płatnicy, którzy w styczniu i lutym 2012 r. ustalali podstawę wymiaru składek osób przebywających na urlopach wychowawczych w odmienny sposób, będą musieli sporządzić korekty dokumentacji rozliczeniowej.

Autopromocja

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz zdrowotnemu (art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy systemowej oraz art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy zdrowotnej). Składki emerytalną i rentową oraz zdrowotną finansuje za te osoby budżet państwa, ale tylko wówczas, gdy dana osoba nie ma innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń (np. umowa zlecenia, własna działalność gospodarcza) i nie ma ustalonego prawa do emerytury bądź renty. Składki na ubezpieczenia społeczne za osobę przebywającą na urlopie wychowawczym płatnik nalicza od podstawy wymiaru, którą od 1 stycznia 2012 r. stanowi kwota 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Składka w nowej wysokości obowiązuje od 3. miesiąca następnego kwartału.

PRZYKŁAD

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie za IV kwartał 2011 r. zostało ogłoszone przez Prezesa GUS 9 lutego 2012 r. Składka na ubezpieczenia osób przebywających na urlopach wychowawczych, ustalona na podstawie tego wskaźnika, obowiązuje od 3. miesiąca kwartału następującego po IV kwartale 2011 r. Będzie to więc marzec 2012 r. (3. miesiąc I kwartału 2012 r., który następuje po IV kwartale 2011 r.). W roku kalendarzowym zmiana wysokości składki będzie zatem następowała zawsze: w marcu (na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z IV kwartału poprzedniego roku), w czerwcu (na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z I kwartału), we wrześniu (wynagrodzenie z II kwartału) i w grudniu (wynagrodzenie z III kwartału).

Przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby przebywające na urlopie wychowawczym przepisy wprowadzają jedno istotne ograniczenie. Nie może być ona wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy. Zatem pracodawca, w celu prawidłowego wyznaczenia podstawy wymiaru składek, musi obliczyć średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie urlopu i porównać je z obowiązującą w danym kwartale kwotą 60% przeciętnego wynagrodzenia podanego przez GUS. Dopóki wynagrodzenie pracownika nie przekroczy tej kwoty, będzie ono podstawą wymiaru składek emerytalnej i rentowej. Jeżeli okaże się wyższe od kwoty granicznej, to składki należy ustalić od kwoty 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zasady ustalania przeciętnego wynagrodzenia z okresu przed przejściem ubezpieczonego na urlop wychowawczy nie zostały sprecyzowane w ustawie systemowej ani w żadnym akcie wykonawczym do tej ustawy.

ZUS wyjaśnia, że przeciętne wynagrodzenie pracownika sprzed urlopu pracodawca oblicza według zasad, jakie stosuje się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, określonych w ustawie zasiłkowej. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a jeżeli pracownik stał się niezdolny do pracy przed upływem wskazanego okresu, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia chorobowego (art. 36 ustawy zasiłkowej). Przy ustalaniu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy uwzględniać wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy, jeśli stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie wszystkie reguły dotyczące ustalania podstawy zasiłku mają bezpośrednie zastosowanie do wyznaczenia podstawy wymiaru składek dla osoby będącej na urlopie wychowawczym. Istnieje tu kilka wyjątków.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Jak ustalać wysokość składek za osoby na urlopach wychowawczych

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6, art. 18 ust. 5b, ust. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 36–45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • komunikat Prezesa GUS z 9 lutego 2012 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale 2011 r. (M.P. z 2012 r. poz. 62).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA