| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy nieprawidłowe zgłoszenie pracodawcy szczególnie chronionych związkowców pozbawia ich ochrony stosunku pracy

Czy nieprawidłowe zgłoszenie pracodawcy szczególnie chronionych związkowców pozbawia ich ochrony stosunku pracy

Niezgodne z przepisami zgłoszenie imienne pracownika-związkowca szczególnie chronionego przez nieuprawniony organ związku zawodowego nie pozbawia go ochrony z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej bądź przewodniczącego komitetu założycielskiego związku zawodowego (wyrok Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2011 r., II PK 272/10).

Łukasz W. pracował w spółce I. od września 2006 r. na podstawie umowy o pracę, na stanowisku magazyniera. 9 września 2009 r. została podjęta uchwała w sprawie założenia w spółce związku zawodowego – Organizacji Zakładowej NSZZ „S” i wyłonienia Tymczasowej Komisji Zakładowej w składzie: powód jako przewodniczący oraz członkowie – Wojciech K. i Arkadiusz S. Pismem Zarządu Regionu G. NSZZ „Solidarność” z 10 września 2009 r. spółka została poinformowana, że 10 września 2009 r. została zarejestrowana Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w I. SA z siedzibą w G. W piśmie wskazano, że władzą wykonawczą organizacji zakładowej w zakładzie pozwanej jest Tymczasowa Komisja Zakładowa, której przewodniczącym jest powód, a także że jest on upoważniony do prowadzenia działalności organizacyjnej na terenie tego zakładu pracy oraz jest objęty ochroną prawną na podstawie art. 32 ust. 7 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).

Po 2 tygodniach od zarejestrowania organizacji zakładowej związku Łukasz W. otrzymał od pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. Jako przyczynę rozwiązania umowy wskazano nieprzydatność na zajmowanym stanowisku, wynikającą z najniższej przeciętnej liczby wydań linii asortymentowych w porównaniu ze stanowiskami równoległymi, stwierdzonej w bezpośrednio poprzedzającym dwutygodniowym okresie rozliczeniowym na podstawie szczegółowego systemu rejestracji liczby wydań linii.

Orzeczenia sądów

Łukasz W. pozwał pracodawcę do sądu, żądając uznania wypowiedzenia za bezskuteczne i przywrócenia na poprzednio zajmowane stanowisko po upływie okresu wypowiedzenia, a także o zasądzenie wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy.

W pozwie stwierdził, że wskazana przyczyna wypowiedzenia jest pozorna, a rzeczywistą przyczyną było założenie przez niego związku zawodowego w pozwanym zakładzie. Ponadto pozwana spółka nie zwróciła się do zakładowej organizacji związkowej o wyrażenie zgody na wypowiedzenie umowy o pracę, tym samym zostało ono dokonane z naruszeniem art. 32 ustawy o związkach zawodowych.

Sąd I instancji przychylił się do żądania pozwu i orzekł o przywróceniu do pracy Łukasza W. Orzeczenie to potwierdził również sąd II instancji, oddalając apelację pozwanej spółki, która złożyła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »