Jak liczyć długość urlopu wychowawczego
REKLAMA
Sposób liczenia terminów w prawie pracy nie jest precyzyjnie określony, jednak za prawidłowe należy uznać obliczenia pracodawcy. Nieobecność pracownicy w pracy 3 kwietnia br. nie może być potraktowana jak ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracownica została wprowadzona w błąd, co powoduje, że jej nieobecności w pracy nie można uznać za zawinioną.
Kodeks pracy zawiera tylko nieliczne regulacje w zakresie liczenia terminów, tj. np. wskazuje, że miesięczny okres wypowiedzenia kończy się w ostatnim dniu miesiąca, a liczony w tygodniach kończy się w sobotę (art. 30 § 21 Kodeksu pracy). Natomiast przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym i urlop macierzyński rozpoczyna się od dnia porodu, jeżeli pracownica nie korzystała z niego przed porodem (art. 1831 Kodeksu pracy). W przypadku pozostałych terminów Kodeks pracy nie zawiera żadnych regulacji.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA