Kategorie

Składki od zlecenia z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym

Joanna Grzelińska-Darłak
Chcemy podpisać z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim (niebędącą naszym pracownikiem) umowę zlecenia. Chcielibyśmy kontynuować tę umowę w trakcie urlopu wychowawczego zleceniobiorcy. Wynagrodzenie za wykonanie umowy będzie określone kwotowo. Jak w takim przypadku należy rozliczać składki ZUS?
Reklama

Jeżeli podpiszą Państwo umowę zlecenia z osobą pobierającą zasiłek macierzyński, ubezpieczenia emerytalno-rentowe z tytułu zlecenia będą dla niej dobrowolne. Jeżeli zleceniobiorca przystąpi do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, będą Państwo musieli opłacić za niego również obowiązkową składkę wypadkową. Gdy zleceniobiorca zakończy pobieranie zasiłku macierzyńskiego i rozpocznie urlop wychowawczy, trzeba będzie zgłosić go do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalno-rentowych i wypadkowego). Wówczas zleceniobiorca uzyska również możliwość przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W obu przypadkach – umowy zlecenia w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego i w czasie urlopu wychowawczego – obowiązkowe za zleceniobiorcę będzie ubezpieczenie zdrowotne.

Osoby wykonujące umowę zlecenia, które spełniają jednocześnie warunki do objęcia ich ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, obowiązkowo podlegają tym ubezpieczeniom tylko z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Obowiązkowe składki emerytalno-rentowe rozlicza za nie pracodawca, który udzielił urlopu macierzyńskiego i wypłaca zasiłek (lub ZUS, jeżeli to on jest płatnikiem zasiłku).

Zleceniobiorca obowiązkowo podlegający ubezpieczeniom emerytalno-rentowym z tytułu przebywania na zasiłku macierzyńskim może jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu wykonywanej umowy zlecenia (wówczas obowiązkowa będzie za niego składka wypadkowa, którą w całości finansuje zleceniodawca). Obowiązkowa za zleceniobiorcę będzie również składka zdrowotna. Państwa zleceniobiorcę należy zgłosić do ZUS na formularzu:

 • ZUS ZZA – jeżeli nie zgłosił wniosku o przystąpienie do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych i w związku z tym jest objęty tylko obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym lub
 • ZUS ZUA – jeżeli zgłosił się do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych. W przypadku objęcia ubezpieczonego dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi płatnik obowiązkowo zgłasza zleceniobiorcę do ubezpieczenia wypadkowego. Osoba wykonująca zlecenie nie może zostać objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Prawo do przystąpienia do tego ubezpieczenia przysługuje jedynie osobie objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi.

WAŻNE!

Nie ma możliwości objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym zleceniobiorcy podlegającego dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.


Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a także zdrowotnemu z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, pod warunkiem że nie mają innych tytułów skutkujących obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. W przypadku zawarcia umowy zlecenia w trakcie urlopu wychowawczego to właśnie zlecenie stanie się „innym tytułem” do objęcia obowiązkiem ubezpieczeniowym. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą z tytułu wykonywanej umowy zlecenia obowiązkowe, a z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie będą należne. Z tytułu umowy zlecenia, oprócz składek emerytalnej i rentowych, obowiązkowa będzie również składka wypadkowa. Zleceniobiorca ma również prawo przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

PRZYKŁAD

Reklama

Zleceniodawca podpisał umowę zlecenia na okres od 1 września do 20 października 2011 r. z osobą przebywającą w tym okresie na urlopie macierzyńskim (udzielonym przez innego pracodawcę). Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia zostało określone kwotowo na sumę 3200 zł. Zleceniobiorca nie posiada orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ani ustalonego prawa do renty lub emerytury. Osoba ta wniosła o objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Zleceniodawca ponownie podpisał z tą osobą umowę zlecenia na okres od 1 grudnia 2011 r. do 31 stycznia 2012 r. Zleceniobiorca przebywa w tym okresie na urlopie wychowawczym. Z tytułu tej umowy zlecenia określono wynagrodzenie na kwotę 3700 zł. Zleceniobiorca wnioskował o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Z tytułu pierwszej zawartej umowy zlecenia zleceniodawca powinien zgłosić zleceniobiorcę na druku ZUS ZUA od 1 września 2011 r. z kodem 04 11 00. Rozliczając składki, jako podstawę ich wymiaru należy wykazać:

 • kwotę 3200 zł (przychód w rozumieniu przepisów o pdof, uzyskany z tytułu umowy zlecenia – podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe, obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe) oraz
 • kwotę 2839,68 zł (podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pomniejszona o kwoty składek finansowanych przez ubezpieczonego – podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne).

Następnie zleceniodawca powinien wyrejestrować zleceniobiorcę na druku ZUS ZWUA z datą wyrejestrowania 21 października 2011 r.

Z tytułu umowy zlecenia w trakcie urlopu wychowawczego zleceniodawca powinien zgłosić wnioskodawcę do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA z datą powstania tytułu do ubezpieczeń społecznych 1 grudnia 2011 r. z kodem 04 11 00. Rozliczając składki, jako podstawę ich wymiaru należy wykazać:

 • 3700 zł (przychód w rozumieniu przepisów o pdof, uzyskany z tytułu umowy zlecenia – podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe i na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) oraz
 • 3192,73 zł (podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pomniejszona o kwoty składek finansowanych przez ubezpieczonego – podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne).

Dodatkowo płatnik składek musi pamiętać o opłaceniu za zleceniobiorcę składki na Fundusz Pracy i FGŚP. Składki te opłaca się (pod pozostałymi ustawowymi warunkami) tylko od przychodu z umowy zlecenia, która jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych.

Wyrejestrowanie z ubezpieczeń zleceniobiorcy powinno nastąpić w terminie 7 dni od ustania tytułu do ubezpieczenia (najczęściej wygaśnięcia umowy zlecenia). W dokumencie ZUS ZWUA jako datę wyrejestrowania należy wskazać 1 lutego.

WAŻNE!

Składek na Fundusz Pracy i FGŚP za zleceniobiorcę nie opłaca się za okresy dobrowolnego podlegania ubezpieczeniom emerytalno-rentowym.

Podstawa prawna:

 • art. 9 ust. 1c, ust. 6, art. 11, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 81 ust. 1 i ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?