Kategorie

Praca w nadgodzinach pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego, która obniżyła wymiar etatu

Małgorzata Podgórska
Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego wystąpiła do nas z pismem o obniżenie wymiaru etatu z pełnego do 3/4 etatu. Czy w takim przypadku powinniśmy zawrzeć w jej umowie o pracę zapisy dotyczące godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu których będzie ona uprawniona do takiego dodatku, jak za godziny nadliczbowe? Czy taka pracownica może w ogóle pracować w godzinach ponadwymiarowych?

Nie muszą Państwo dokonywać zmian w umowie o pracę, polegających na określeniu dopuszczalnej liczby godzin ponadwymiarowych, za które przysługiwałby dodatek jak za pracę nadliczbową. Pracownica może świadczyć pracę ponad swój wymiar czasu pracy. Gdyby jednak ponadwymiarowe godziny pracy były jednocześnie godzinami nadliczbowymi, konieczne będzie uzyskanie jej zgody na pracę nadliczbową.

Reklama

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu (art. 1867 kodeksu pracy). Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Korzystanie z tego uprawnienia polega zatem wyłącznie na czasowym wykonywaniu pracy w obniżonym wymiarze etatu. Nie powoduje zaś zmian w łączącym strony stosunku pracy. Obniżenie wymiaru czasu pracy w tym przypadku następuje bowiem na jednostronny wniosek pracownika i do skuteczności tego obniżenia nie potrzeba zgody pracodawcy. Natomiast umowę o pracę zmienia się za zgodą pracodawcy i pracownika.

W związku z korzystaniem z możliwości wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy warunki wcześniej zawartej między pracownikiem a pracodawcą umowy o pracę nie ulegają zmianie. Nie zmienia się bowiem wymiar czasu pracy, w jakim dany pracownik jest zatrudniony. Z tego wynika wniosek, że nie jest konieczne określanie w umowie o pracę dopuszczalnej liczby godzin pracy ponadwymiarowej, za które przysługiwałby dodatek jak za pracę nadliczbową.

Reklama

Strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego wyłącznie w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 5 kodeksu pracy). W omawianym przypadku pracownica pozostaje zatrudniona w dotychczasowym wymiarze czasu pracy, z tym że przez określony czas będzie wykonywała pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy. Natomiast z upływem ostatniego dnia korzystania z prawa wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy lub z dniem zakończenia okresu uprawniającego do urlopu wychowawczego pracownica, w ramach obowiązującej ją umowy o pracę, ponownie będzie na dotychczasowych warunkach świadczyła pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

Przepisy kodeksu pracy w odniesieniu do pracowników korzystających z prawa wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy nie wyłączają możliwości wykonywania, na polecenie pracodawcy, pracy ponad taki terminowo obniżony pracownikowi wymiar czasu pracy.


Trzeba jednak pamiętać, że pracownicy zatrudnieni w równoważnym systemie czasu pracy, przy dozorze urządzeń, pilnowaniu, pracy w ruchu ciągłym, systemie skróconego tygodnia pracy oraz pracy weekendowej – opiekujący się dzieckiem do 4. roku życia – są objęci szczególną ochroną (art. 148 pkt 3 kodeksu pracy). Co do zasady, czas pracy takich pracowników nie może bez ich zgody przekraczać 8 godzin na dobę. Jeżeli więc pracownik jest zatrudniony np. w równoważnym systemie czasu pracy, to z jego harmonogramu nie może wynikać, że w danym dniu ma zaplanowaną pracę np. na 10 godzin, chyba że wyrazi na to zgodę. Jeżeli natomiast z grafiku wynika, że taki pracownik ma danego dnia do przepracowania 4 godziny, to bez uzyskiwania jego zgody pracodawca może polecić mu wykonywanie pracy jeszcze przez 4 godziny w tej dobie pracowniczej.

Z prawa świadczenia pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy może korzystać wyłącznie pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego, tzn. pracownik wychowujący dziecko w wieku do 4 lat. Jednocześnie pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez zgody tego pracownika zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w przerywanym systemie czasu pracy, a także delegować poza stałe miejsce pracy (art. 178 § 2 kodeksu pracy).

Jak wynika z powyższego, pracownikowi korzystającemu z wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy pracodawca może polecić świadczenie pracy poza normalnymi godzinami lub wysłać go w delegację, ale tylko za jego zgodą. Wprawdzie przepisy nie wskazują tego wprost, ale zalecana jest pisemna forma wyrażenia takiej zgody.

W przypadku wyrażenia przez pracownika stosownej zgody, jeżeli dojdzie do wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, pracownik ten będzie uprawniony do wynagrodzenia za przepracowany czas oraz do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 1511 kodeksu pracy).

Podstawa prawna

 • art. 148 pkt 3, art. 151 § 5, art. 1511, art. 178 § 2, art. 1867 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.