REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy
Dni wolne
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.
rozwiń >

Dni wolne od pracy Niemcy 2024

Niemiecka ustawa o godzinach pracy Arbeitszeitgesetz (ArbZG), podobnie jak przepisy polskiego prawa pracy określa jakie dni są ustawowo wolne od pracy. Generalna różnica jest jednak taka, że w Niemczech istnieje jedynie 9 dni wolnych od pracy, ze względu na przypadające święta w ramach ogólnokrajowego prawa, a już poszczególne niemieckie kraje związkowe określają swoje wewnętrzne regulacje dotyczące dni wolnych od pracy.

Autopromocja

Przykłady wybranych dni wolnych od pracy w poszczególnych landach w Niemczech w 2024

To, które dni są dniami ustawowo wolnymi od pracy, określają ustawy świąteczne poszczególnych krajów związkowych. Dodatkowo może obowiązywać prawo układów zbiorowych pracy, które jest bardzo dobrze rozwinięte w Niemczech. Przykładowo w danym zakładzie pracy w ramach prawa układowego, związki zawodowe mogą wynegocjować, że wigilia czy też sylwester będą dniami wolnymi od pracy. Zgodnie z generalnymi zasadami są to dni pracujące.

Święta i dni wolne od pracy w całych Niemczech w 2024

Ważne
Święta obchodzone w całych Niemczech w 2024 roku to:
 • Nowy rok – 1 stycznia 2024 (poniedziałek)

 • Wielki Piątek – 29 marca 2024 (piątek)

 • Poniedziałek Wielkanocny – 1 kwietnia 2024 (poniedziałek)

 • Święto pracy – 1 maja 2024 (środa)

 • Wniebowstąpienie Pańskie – 9 maja 2024 (czwartek)

 • Zesłanie Ducha Świętego, Zielone Świątki, Poniedziałek Zielonoświątkowy – 20 maja 2024 (poniedziałek)

 • Dzień Zjednoczenia Niemiec, Dzień Jedności Niemiec– 3 października 2024 (czwartek)

 • Pierwszy dzień Bożego Narodzenia – 25 grudnia 2024 (środa)

 • Dzień Bożego Narodzenia – 26 grudnia 2024 (czwartek).

Dni wolne od pracy w Polsce 2024

Zgodnie z ww. ustawą w Polsce obowiązują takie dni wolne od pracy: 

Majówka w Polsce. Czy 1 i 3 maja są wolne?

Tak, zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1920), zarówno 1 maja jak i 3 maja to dni ustawowo wolne od pracy. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Można więc wziąć wolne w takie dni jak: poniedziałek 29 kwietnia, wtorek 30 kwietnia, czwartek 2 maja i licząc z weekendem przed i po majówce ma się łącznie 9 dni wolnego!

Ważne
Kalendarz majówki w 2024 r. (opcja długa - 9 dni wolnego):
 • sobota 27 kwietnia

 • niedziela 28 kwietnia

 • poniedziałek 29 kwietnia

 • wtorek 30 kwietnia

 • środa 1  maja – Święto Państwowe

 • czwartek 2 maja

 • piątek 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

 • sobota 4 maja

 • niedziela 5 maja

Praca w niedziele i święta w Niemczech w 2024 roku

Niemiecka ustawa o godzinach pracy odnosi się do odpoczynku w niedzielę i święta. Przepisy wskazują, że pracownicy nie mogą być zatrudnieni w niedziele i święta. Oczywiście są zawody, w których dopuszczalne jest wykonywanie pracy, ze względu na jej szczególną specyfikę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Generalnie jednak, w zakładach wielozmianowych z regularnymi zmianami dziennymi i nocnymi początek lub koniec odpoczynku w niedzielę i dzień ustawowo wolny od pracy może zostać przesunięty do przodu lub do tyłu o maksymalnie sześć godzin, jeżeli praca jest zawieszona na 24 godziny po rozpoczęciu okresu odpoczynku. W przypadku kierowców i pasażerów rozpoczęcie 24-godzinnego odpoczynku w niedzielę i dzień ustawowo wolny od pracy może zostać przyspieszony o maksymalnie dwie godziny.

Kiedy praca może być świadczona w niedziele i święta w Niemczech?

Jak stanowią niemieckie przepisy, jeżeli praca nie może być wykonywana w dni robocze, pracownicy mogą być zatrudnieni w niedziele i święta, niezależnie od generalnych regulacji dot. odpoczynku w niedziele i święta. Przykłady, kiedy w Niemczech może być wykonywana praca w niedziele i święta:

 • w służbach ratowniczych i ratowniczych oraz w straży pożarnej,

 • w celu utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa publicznego oraz funkcjonowania sądów i organów, a także do celów obronnych,

 • w szpitalach i innych placówkach zajmujących się leczeniem, opieką i wsparciem osób,

 • w restauracjach i innych obiektach gastronomicznych i noclegowych, jak również w gospodarstwie domowym,

 • przedstawienia muzyczne, przedstawienia teatralne, pokazy filmowe, pokazy, spektakle i inne podobne wydarzenia,

 • w niekomercyjnych akcjach i imprezach kościołów, związków wyznaniowych, stowarzyszeń, stowarzyszeń, partii i innych podobnych stowarzyszeń,

 • w obiektach sportowo-rekreacyjnych, rekreacyjnych i rozrywkowych, w turystyce, muzeach i akademickich bibliotekach referencyjne,

 • w radiofonii i telewizji, prasie codziennej i sportowej, agencjach informacyjnych i codziennej działalności związanej z innymi produktami prasowymi, w tym rozładunku, produkcji składu tekstu, filmów i klisz drukarskich do codziennych wiadomości i obrazów, aktualnych nagrań na nośnikach dźwięku i obrazu oraz transportu i kompletacji produktów prasowych, których pierwsza data publikacji przypada na poniedziałek lub dzień po dniu ustawowo wolnym od pracy,

 • na targach, wystawach i jarmarkach w rozumieniu tytułu IV Kodeksu Przemysłowego, jak również na festiwalach folklorystycznych,

 • w zakładach transportowych oraz w transporcie i kompletacji łatwo psujących się towarów w rozumieniu § 30 ust. 3 nr 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym,

 • w przedsiębiorstwach dostarczających energię i wodę oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się odpadami i odprowadzaniem ścieków,

 • w rolnictwie i hodowli zwierząt oraz w zakładach zajmujących się leczeniem i opieką nad zwierzętami,

 • w branży ochrony i ochronie działających obiektów,

 • w czyszczeniu i konserwacji sprzętu eksploatacyjnego, o ile wymaga to regularnego postępu operacji własnej lub strony trzeciej, w przygotowaniu wznowienia pełnego dnia pracy oraz w utrzymaniu funkcjonalności sieci danych i systemów komputerowych,

 • w celu uniknięcia zniszczenia lub znacznych uszkodzeń urządzeń produkcyjnych,

 • w piekarniach i cukierniach przez okres do trzech godzin przy produkcji i dostawie lub dostawie wyrobów cukierniczych i wypieków, które są wystawione na sprzedaż w tym dniu,

 • w celu przeprowadzania transakcji ekspresowych i wysokokwotowych oraz obrotu pieniędzmi, walutami, papierami wartościowymi i instrumentami pochodnymi w dni ustawowo wolne od pracy przypadające w dzień roboczy, który nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy we wszystkich Państwach Członkowskich Unii Europejskiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA