reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Rozliczanie składek za osoby przebywające na urlopie wychowawczym

Rozliczanie składek za osoby przebywające na urlopie wychowawczym

Jedna z naszych pracownic będzie przebywać na urlopie wychowawczym od 18 czerwca 2012 r. Czy w sytuacji, gdy nie będzie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym przez cały miesiąc, trzeba będzie proporcjonalnie zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (60% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału)? Czy tak samo należy postąpić, jeżeli okaże się, że podstawę wymiaru składek ubezpieczonej stanowi jej przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy?

Podstawa wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym powinna zostać proporcjonalnie zmniejszona w sytuacji, gdy pracownik nie podlegał ubezpieczeniom z tego tytułu przez cały miesiąc z powodu rozpoczęcia lub ustania tytułu do ubezpieczeń w trakcie miesiąca. Zmniejszenia należy dokonać zarówno wtedy, gdy podstawę wymiaru składek stanowi 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, jak i wówczas, gdy podstawą tą jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających przejście na urlop wychowawczy. Zmniejszenia dokonuje się dzieląc podstawę wymiaru składek przez liczbę dni miesiąca, a następnie mnożąc uzyskany wynik przez liczbę dni, w których osoba przebywająca na urlopie wychowawczym podlegała ubezpieczeniom z tego tytułu.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym należy, co do zasady, naliczać od kwoty 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (art. 18 ust. 5b ustawy systemowej). Przepisy wprowadzają tu jednak jedno istotne ograniczenie. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone ubezpieczonemu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy.

Przy ustalaniu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy uwzględniać wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy, jeśli stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

WAŻNE!

Podstawa wymiaru składek należnych z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone ubezpieczonemu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy.

Kwotę ustalonej podstawy wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym zmniejsza się proporcjonalnie, jeśli tytuł do ubezpieczeń (przebywanie na urlopie wychowawczym) powstał lub ustał w trakcie miesiąca. Dotyczy to zarówno przypadku, gdy odpowiada ona kwocie minimalnego wynagrodzenia (w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r.), jak i 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub kwocie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.

PRZYKŁAD

Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym od 12 marca 2012 r. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownicy z okresu 12 miesięcy (od marca 2011 r. do lutego 2012 r.) wyniosło 2200 zł. W tej sytuacji podstawę wymiaru składek za ubezpieczoną ustala się w następujący sposób:

Krok 1

Należy porównać kwotę obowiązującej podstawy wymiaru składek za osoby na urlopach wychowawczych, obowiązującą w danym okresie (w tym przypadku obowiązującą od marca do maja 2012 r. – 2152,05 zł) z kwotą przeciętnego wynagrodzenia uzyskaną przez pracownicę za 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy. Wynagrodzenie to (2200 zł) jest wyższe niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (2152,05 zł), zatem podstawę wymiaru składek z tytułu urlopu wychowawczego należy ograniczyć do kwoty 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama