Kategorie

Rozliczanie składek za osoby przebywające na urlopie wychowawczym

Joanna Goliniewska
Jedna z naszych pracownic będzie przebywać na urlopie wychowawczym od 18 czerwca 2012 r. Czy w sytuacji, gdy nie będzie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym przez cały miesiąc, trzeba będzie proporcjonalnie zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (60% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału)? Czy tak samo należy postąpić, jeżeli okaże się, że podstawę wymiaru składek ubezpieczonej stanowi jej przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy?
Reklama

Podstawa wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym powinna zostać proporcjonalnie zmniejszona w sytuacji, gdy pracownik nie podlegał ubezpieczeniom z tego tytułu przez cały miesiąc z powodu rozpoczęcia lub ustania tytułu do ubezpieczeń w trakcie miesiąca. Zmniejszenia należy dokonać zarówno wtedy, gdy podstawę wymiaru składek stanowi 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, jak i wówczas, gdy podstawą tą jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustalone z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających przejście na urlop wychowawczy. Zmniejszenia dokonuje się dzieląc podstawę wymiaru składek przez liczbę dni miesiąca, a następnie mnożąc uzyskany wynik przez liczbę dni, w których osoba przebywająca na urlopie wychowawczym podlegała ubezpieczeniom z tego tytułu.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym należy, co do zasady, naliczać od kwoty 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (art. 18 ust. 5b ustawy systemowej). Przepisy wprowadzają tu jednak jedno istotne ograniczenie. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone ubezpieczonemu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy.

Przy ustalaniu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy uwzględniać wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy, jeśli stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

WAŻNE!

Podstawa wymiaru składek należnych z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone ubezpieczonemu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy.

Kwotę ustalonej podstawy wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym zmniejsza się proporcjonalnie, jeśli tytuł do ubezpieczeń (przebywanie na urlopie wychowawczym) powstał lub ustał w trakcie miesiąca. Dotyczy to zarówno przypadku, gdy odpowiada ona kwocie minimalnego wynagrodzenia (w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r.), jak i 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub kwocie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.

PRZYKŁAD

Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym od 12 marca 2012 r. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownicy z okresu 12 miesięcy (od marca 2011 r. do lutego 2012 r.) wyniosło 2200 zł. W tej sytuacji podstawę wymiaru składek za ubezpieczoną ustala się w następujący sposób:

Krok 1

Należy porównać kwotę obowiązującej podstawy wymiaru składek za osoby na urlopach wychowawczych, obowiązującą w danym okresie (w tym przypadku obowiązującą od marca do maja 2012 r. – 2152,05 zł) z kwotą przeciętnego wynagrodzenia uzyskaną przez pracownicę za 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy. Wynagrodzenie to (2200 zł) jest wyższe niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (2152,05 zł), zatem podstawę wymiaru składek z tytułu urlopu wychowawczego należy ograniczyć do kwoty 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.


Krok 2

Podstawę wymiaru składek z tytułu urlopu wychowawczego ustaloną na pełny miesiąc (2152,05 zł) należy zmniejszyć proporcjonalnie o liczbę dni, w których pracownica nie podlegała ubezpieczeniom z tytułu urlopu wychowawczego (czyli o 11 dni). A zatem podstawę wymiaru składek za tę ubezpieczoną za marzec 2012 r., po zmniejszeniu, stanowi kwota 1388,42 zł, co wynika z następującego obliczenia:

(2152,05 zł : 31 dni) x 20 dni = 1388,42 zł.

Jeżeli podstawę wymiaru składek za ubezpieczoną stanowi kwota przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, należy postępować w analogiczny sposób. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie osiągnięte przez ubezpieczoną stanowi podstawę wymiaru składek za pełny miesiąc podlegania ubezpieczeniom z tytułu urlopu wychowawczego. Tak jak w przypadku 60% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, tę podstawę również należy proporcjonalnie pomniejszyć, jeśli rozpoczęcie lub zakończenie urlopu nastąpi w trakcie miesiąca.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik przebywa na urlopie wychowawczym od 21 maja 2012 r. Podstawę wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym za pełny miesiąc podlegania ubezpieczeniom ustalono dla tej osoby na podstawie przeciętnego wynagrodzenia, które osiągnęła za 12 miesięcy przed rozpoczęciem urlopu. Jest to kwota 1890 zł.

W dokumentacji rozliczeniowej za maj br. składanej za tego ubezpieczonego należy rozliczyć składki emerytalno-rentowe obliczone od podstawy proporcjonalnie zmniejszonej o 20 dni, w czasie których pracownik nie podlegał ubezpieczeniom z tego tytułu. Podstawę wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym za maj stanowi zatem kwota 670,65 zł, co wynika z następującego wyliczenia:

(1890 zł : 31 dni) x 11 dni = 670,65 zł.

Podstawa prawna:

 • art. 18 ust. 5b, ust. 9 i ust. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
169,00 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?