REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy rodzice mogą przebywać razem na urlopie wychowawczym

Ewa Ryś
Rodzice lub opiekunowie dziecka mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy.
Rodzice lub opiekunowie dziecka mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasadą jest, że rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do nabycia prawa do urlopu wychowawczego, mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekracający 3 miesięcy.

Wspólne korzystanie z urlopu wychowawczego

Prawo zezwala na korzystanie wspólnie z urlopu wychowawczego przez rodziców lub opiekunów dziecka. Co oznacza, że nie ma obowiązku, aby pomiędzy tymi osobami był zawarty związek małżeński. Rodzice lub opiekunowie mogą korzystać z urlopu wychowawcze wspólnie tylko przez określony czas. Wspólne korzystanie z wychowawczego jest możliwe przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Po upływie tego okresu uprawnienie do urlopu wychowawczego przysługuje tylko jednemu z rodziców lub opiekunów. Nie stoi na przeszkodzie, aby rodzice wybrali krótszy okres wspólnego przebywania na wychowawczym, niż okres 3 miesięcy.

REKLAMA

Autopromocja

Istnieje natomiast szansa na wydłużenie tego okresu, ponieważ taki wymóg stawia przed nami Unia Europejska.

W celu skorzystania z urlopu wychowawczego należy złożyć wniosek do pracodawcy. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu. W przypadku wspólnego wykorzystywania urlopu wychowawczego wraz z wnioskiem o urlop należy złożyć pisemne oświadczenia drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka, w jakim czasie zamierza on korzystać razem z takiego urlopu.

Rodzice lub opiekunowie korzystający wspólnie z urlopu wychowawczego podlegają ochronie przed wypowiedzeniem. Zasadą jest, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z nimi umowy o pracę w okresie wychowawczego. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Zobacz także: Czy jako ojciec mam prawo do urlopu wychowawczego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady udzielania urlopu wychowawczego

Jak wspominano na wstępie rodzice lub opiekunowie mogą korzystać wspólnie z urlopu wychowawczego, jeśli oboje spełniają warunki do nabycia prawa do tego właśnie urlopu. Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy. Do wymaganych 6 miesięcy zatrudnienia zalicza się również poprzednie okresy zatrudnienia. W związku z tym z prawa do urlopu wychowawczego nie uzyska osoba bezrobotna, osoba świadcząca pracę na podstawie umowy o dzieło, czy umowy zlecenia. Prawa do urlopu wychowawczego nie nabędzie osoba, która jest zatrudniona krócej niż 6 miesięcy.

Zobacz także: Urlop wychowawczy - poradnik

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

REKLAMA