Czy rodzice mogą przebywać razem na urlopie wychowawczym
REKLAMA
REKLAMA
Wspólne korzystanie z urlopu wychowawczego
Prawo zezwala na korzystanie wspólnie z urlopu wychowawczego przez rodziców lub opiekunów dziecka. Co oznacza, że nie ma obowiązku, aby pomiędzy tymi osobami był zawarty związek małżeński. Rodzice lub opiekunowie mogą korzystać z urlopu wychowawcze wspólnie tylko przez określony czas. Wspólne korzystanie z wychowawczego jest możliwe przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Po upływie tego okresu uprawnienie do urlopu wychowawczego przysługuje tylko jednemu z rodziców lub opiekunów. Nie stoi na przeszkodzie, aby rodzice wybrali krótszy okres wspólnego przebywania na wychowawczym, niż okres 3 miesięcy.
REKLAMA
Istnieje natomiast szansa na wydłużenie tego okresu, ponieważ taki wymóg stawia przed nami Unia Europejska.
W celu skorzystania z urlopu wychowawczego należy złożyć wniosek do pracodawcy. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu. W przypadku wspólnego wykorzystywania urlopu wychowawczego wraz z wnioskiem o urlop należy złożyć pisemne oświadczenia drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka, w jakim czasie zamierza on korzystać razem z takiego urlopu.
Rodzice lub opiekunowie korzystający wspólnie z urlopu wychowawczego podlegają ochronie przed wypowiedzeniem. Zasadą jest, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z nimi umowy o pracę w okresie wychowawczego. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Zobacz także: Czy jako ojciec mam prawo do urlopu wychowawczego?
Zasady udzielania urlopu wychowawczego
Jak wspominano na wstępie rodzice lub opiekunowie mogą korzystać wspólnie z urlopu wychowawczego, jeśli oboje spełniają warunki do nabycia prawa do tego właśnie urlopu. Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy. Do wymaganych 6 miesięcy zatrudnienia zalicza się również poprzednie okresy zatrudnienia. W związku z tym z prawa do urlopu wychowawczego nie uzyska osoba bezrobotna, osoba świadcząca pracę na podstawie umowy o dzieło, czy umowy zlecenia. Prawa do urlopu wychowawczego nie nabędzie osoba, która jest zatrudniona krócej niż 6 miesięcy.
Zobacz także: Urlop wychowawczy - poradnik
Podstawa prawna: Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat