reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Czy rodzice mogą przebywać razem na urlopie wychowawczym

Czy rodzice mogą przebywać razem na urlopie wychowawczym

Zasadą jest, że rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do nabycia prawa do urlopu wychowawczego, mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekracający 3 miesięcy.

Wspólne korzystanie z urlopu wychowawczego

Prawo zezwala na korzystanie wspólnie z urlopu wychowawczego przez rodziców lub opiekunów dziecka. Co oznacza, że nie ma obowiązku, aby pomiędzy tymi osobami był zawarty związek małżeński. Rodzice lub opiekunowie mogą korzystać z urlopu wychowawcze wspólnie tylko przez określony czas. Wspólne korzystanie z wychowawczego jest możliwe przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Po upływie tego okresu uprawnienie do urlopu wychowawczego przysługuje tylko jednemu z rodziców lub opiekunów. Nie stoi na przeszkodzie, aby rodzice wybrali krótszy okres wspólnego przebywania na wychowawczym, niż okres 3 miesięcy.

Istnieje natomiast szansa na wydłużenie tego okresu, ponieważ taki wymóg stawia przed nami Unia Europejska.

W celu skorzystania z urlopu wychowawczego należy złożyć wniosek do pracodawcy. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu. W przypadku wspólnego wykorzystywania urlopu wychowawczego wraz z wnioskiem o urlop należy złożyć pisemne oświadczenia drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka, w jakim czasie zamierza on korzystać razem z takiego urlopu.

Rodzice lub opiekunowie korzystający wspólnie z urlopu wychowawczego podlegają ochronie przed wypowiedzeniem. Zasadą jest, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z nimi umowy o pracę w okresie wychowawczego. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Zobacz także: Czy jako ojciec mam prawo do urlopu wychowawczego?

Zasady udzielania urlopu wychowawczego

Jak wspominano na wstępie rodzice lub opiekunowie mogą korzystać wspólnie z urlopu wychowawczego, jeśli oboje spełniają warunki do nabycia prawa do tego właśnie urlopu. Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy. Do wymaganych 6 miesięcy zatrudnienia zalicza się również poprzednie okresy zatrudnienia. W związku z tym z prawa do urlopu wychowawczego nie uzyska osoba bezrobotna, osoba świadcząca pracę na podstawie umowy o dzieło, czy umowy zlecenia. Prawa do urlopu wychowawczego nie nabędzie osoba, która jest zatrudniona krócej niż 6 miesięcy.

Zobacz także: Urlop wychowawczy - poradnik

Podstawa prawna: Kodeks pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rodzice lub opiekunowie dziecka mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy.
Rodzice lub opiekunowie dziecka mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama