Kategorie

Świadczenia chorobowe dla pracownicy wykonującej zlecenie w czasie urlopu wychowawczego

Magdalena Wypijewska
Zamierzamy zawrzeć umowę zlecenia z naszą pracownicą, która przebywa na urlopie wychowawczym. Czy jeżeli osoba ta złoży wniosek o objęcie jej dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, to będą jej przysługiwały wszystkie świadczenia z tego ubezpieczenia, w tym zasiłek opiekuńczy na dziecko, z powodu urodzenia którego jest na urlopie wychowawczym?

Jeśli pracownica zgłosi się do ubezpieczenia chorobowego jako zleceniobiorca, to będzie miała prawo do wszystkich świadczeń z tego ubezpieczenia. Uzyska też prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko, którym opiekuje się w czasie urlopu wychowawczego.

Pracownica, która na urlopie wychowawczym zawiera ze swoją firmą umowę zlecenia, jest traktowana jak zleceniobiorca. Gdyby na takim urlopie nie przebywała, wówczas do celów ubezpieczeń społecznych należałoby ją uznać za pracownika. Mimo że taka pracownica nadal jest pracownikiem firmy, to nie ma do niej zastosowania art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który stanowi, że osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia zawartą z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, uważa się do celów ubezpieczeń społecznych za pracownika. Wtedy trzeba ją traktować jak osobę obcą, która nie jest związana z firmą umową o pracę.

WAŻNE!

Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym, która jednocześnie zawiera ze swoim pracodawcą umowę zlecenia, do celów ubezpieczeń społecznych nie jest uznawana za pracownika.

Reklama

W momencie, gdy pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym przystępuje do wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą, pracodawca powinien zgłosić ją do ZUS jako zleceniobiorcę – tj. do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, wypadkowego) i zdrowotnego (na druku ZUS ZUA z kodem umowy zlecenia 04 11 xx). Ubezpieczenie chorobowe jest dla takiej osoby dobrowolne, może ona do niego przystąpić na swój wniosek.

Zgłaszając zleceniobiorcę do ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenia powinni Państwo pamiętać, że od dnia podjęcia pracy na zlecenie pracownica podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia, a nie z urlopu wychowawczego. Osoby przebywające na urlopie wychowawczym podlegają z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu wtedy, gdy nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty lub nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Zatem pracodawca w pierwszej kolejności powinien wyrejestrować pracownicę z ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu urlopu wychowawczego, a następnie zarejestrować z tytułu umowy zlecenia. Pracownica na urlopie wychowawczym wykonując umowę zlecenia ma inny tytuł do opłacania składek, pracodawca nie może więc rozliczać za nią składek za czas urlopu wychowawczego, lecz z tytułu umowy zlecenia.


WAŻNE!

Jeżeli pracownica w trakcie urlopu wychowawczego podejmie pracę na podstawie umowy zlecenia, podlega ubezpieczeniom społecznym z umowy zlecenia.

Reklama

Jeżeli pracownica zdecyduje się podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, ma prawo do świadczeń chorobowych na ogólnych zasadach, czyli również do zasiłku opiekuńczego. Przysługiwać jej będzie też zasiłek na dziecko, na które został udzielony urlop wychowawczy – w przypadku niemożności wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem.

Podstawą do obliczenia wysokości zasiłku opiekuńczego dla zleceniobiorcy jest przychód będący podstawą wymiaru składek na jego ubezpieczenie chorobowe za okres ostatnich 12 miesięcy lub pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia po odliczeniu równowartości 13,71% kwoty finansowanej przez pracownika. Zasiłek ten przysługuje ze względu na to, że zleceniobiorczyni nie może pracować oraz utraciła zarobki, ponieważ opiekuje się dzieckiem.

Zleceniobiorcom, tak jak pracownikom, zasiłek przysługuje za czas sprawowania osobistej opieki nad:

 • zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza; porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki bądź pobytu małżonka ubezpieczonego stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
 • chorym dzieckiem do lat 14,
 • chorym członkiem rodziny (mężem, matką, dzieckiem, które ukończyło 14 lat).

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru. Przysługuje on za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym z tytułu opieki nad dzieckiem, a za 14 dni – gdy opieki wymagało dziecko w wieku powyżej 14 lat lub inny członek rodziny prowadzący wspólne gospodarstwo domowe z ubezpieczonym. Łączny okres, przez jaki może być wypłacany zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad wszystkimi członkami rodziny, nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

Podstawa prawna:

 • art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 3 pkt 4, art. 32, art. 33, art. 35, art. 48 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.