Zmiana wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych dla ZPChr od 1 lipca 2012 r.
REKLAMA
Do końca 2011 r. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych powinien był wynosić:
REKLAMA
- a) co najmniej 40 proc., a w tym co najmniej 10 proc. ogółu zatrudnionych stanowią osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, albo
- b) co najmniej 30 proc. niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1475; dalej zwana nowelizacją) zmienia wyżej wymienione wskaźniki. Mianowicie podwyższono wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych określony w punkcie a). Począwszy od 1 stycznia 2012 r. wskaźnik ten powinien osiągać wartość co najmniej 50 proc. (zamiast 40 proc.), a w tym co najmniej 20 proc. (zamiast 10 proc.) ogółu zatrudnionych stanowić mają osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Przepis ten w powyższym brzmieniu obowiązuje w odniesieniu do pracodawców, którzy legitymują się statusem ZPChr począwszy od dnia 1 stycznia 2012 r.
W odmiennej sytuacji znaleźli się pracodawcy, którzy uzyskali status ZPChr przed 1 stycznia 2012 r. W odniesieniu do nich art. 11 nowelizacji ustanowił vacatio legis w zakresie osiąganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, uprawniającego do nabycia oraz posiadania statusu ZPChr. Przepis ten stanowi, że pracodawcy, którzy przed dniem wejścia w życie nowelizacji uzyskali status ZPChr, są zobowiązani do zwiększenia wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych w terminie do 30 czerwca 2012 r.
Oznacza to, że pracodawcy prowadzący ZPChr mają niewiele czasu na to, aby przystosować wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych w swoich zakładach w wysokości określonej w art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2012 r. Konsekwencją niewywiązania się z powyższego obowiązku do dnia 30 czerwca 2012 r. będzie utrata statusu, gdyż ZPChr ma obowiązek spełnić wszystkie warunki łącznie, aby móc uzyskać i utrzymać status ZPChr.
Należy podkreślić, że pracodawcy prowadzący ZPChr mają obowiązek poinformowania wojewody o każdej zmianie dotyczącej spełniania warunków i realizacji obowiązków, jakie wiążą się z posiadaniem statusu ZPChr. Na podstawie informacji o nieosiąganiu wymaganego wskaźnika zatrudnienia przesłanej przez pracodawcę wojewoda wyda decyzję o utracie statusu ZPChr.
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm.)
ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 226, poz. 1475)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat