Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa o pracę. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa o pracę.
Jak można skrócić długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 16.05.2019
Istnieje możliwość zawarcia porozumienia, na podstawie którego strony wcześniej zakończą współpracę skracając ustawowy okres wypowiedzenia. Przedstawiamy wzór porozumienia w sprawie skrócenia okresu wypowiedzenia. »
Możliwość zwolnień niektórych pracowników a wiek emerytalny
Aktualizacja: 08.01.2013
Zmiana terminów osiągania wieku uprawniającego do zakończenia aktywności zawodowej niesie za sobą również potrzebę dostosowania przepisów z ustaw pragmatycznych określających możliwość rozwiązania stosunku pracy z osobami wykonującymi zawody i prace wymagające szczególnych umiejętności. »
Kiedy można zmienić długość okresu wypowiedzenia
Aktualizacja: 29.03.2012
Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają w określonych przypadkach możliwość skracania lub wydłużania okresów wypowiedzenia. Niezależnie od tych przepisów okres wypowiedzenia może być pod pewnymi warunkami modyfikowany przez strony stosunku pracy. »
Klauzula zezwalająca na rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony
Aktualizacja: 02.11.2011
Chcemy zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony na okres 2 lat. W umowie tej mamy zamiar zawrzeć klauzulę przewidującą możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, ale dopiero w drugim roku zatrudnienia. Czy możemy zapisać w umowie, że możliwość wypowiedzenia umowy o pracę może nastąpić po upływie roku od daty jej zawarcia? »
Jak liczyć termin wydania świadectwa pracy?
Aktualizacja: 02.11.2011
Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony 22 sierpnia br. Ustaliliśmy w niej termin rozpoczęcia pracy na 1 września br. Od kiedy, zgodnie z nowymi przepisami, powinniśmy liczyć w takim przypadku termin 24 miesięcy, jaki mamy na wydanie pracownikowi świadectwa pracy? Dodam, że jest to pierwsza umowa o pracę zawarta z tym pracownikiem przez naszą firmę. »
Ochrona stosunku pracy nowo zatrudnionego pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego
Aktualizacja: 12.10.2011
Zatrudniliśmy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego. W poprzedniej firmie korzystał on z ochrony przed zwolnieniem z pracy przez 3 miesiące w związku z obniżonym wymiarem etatu. Pracownik również u nas poprosił o obniżenie wymiaru czasu pracy. Przez jaki okres w takim przypadku będzie mu przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy w naszej firmie? »
Ochrona działaczy związkowych przed zwolnieniem
Aktualizacja: 22.09.2011
Przepisy prawa przyznają działaczom związkowym szeroką ochronę trwałości ich zatrudnienia. Ochrona ta wzmocniona została dodatkowo przez niedawną nowelizację Kodeksu pracy. Dzięki niej związkowiec może domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach, a nie tylko odszkodowania, nawet jeżeli pracował na podstawie umowy terminowej. »
Co grozi pracodawcy za niewydanie świadectwa pracy
Aktualizacja: 13.09.2011
Definitywne zakończenie stosunku pracy zobowiązuje pracodawcę do wydania pracownikowi świadectwa pracy. Pracodawca, który nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika oraz naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą. »
Kiedy zwolnienia grupowe, a kiedy indywidualne
Aktualizacja: 26.07.2011
Zatrudniamy 120 pracowników. Z przyczyn ekonomicznych musimy zwolnić 11 z nich. Czy w takiej sytuacji powinniśmy stosować ustawę o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (w ustawie jest napisane, że musi być 10%, a ze 120 pracowników 10% to 12 osób). Czy w takiej sytuacji będziemy musieli wypłacić odprawy, jeśli tak, to w jakiej wysokości. Czy w ramach stosowania tej ustawy będziemy mogli zwolnić pracowników, którzy mają umowy na czas określony (3 miesiące)? »
Obowiązek wydania świadectwa pracy
Aktualizacja: 26.07.2011
Za kilka dni będę musiał wydać świadectwo pracy pracownikowi, który jest obecnie w okresie wypowiedzenia. W jakim terminie muszę to zrobić? Czy w przypadku gdy pracownik nie rozliczy się ze mną z posiadanego komputera i telefonu komórkowego, mogę zatrzymać jego świadectwo pracy aż do rozliczenia? Z wynagrodzenia pracownika potrącałem na mocy tytułu wykonawczego świadczenia alimentacyjne. Czy informację o zajęciu wynagrodzenia powinienem zamieścić w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy mogę wpisać uwagi dotyczące sposobu wykonywania pracy przez pracownika? »
Wynagrodzenie za zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy podczas wypowiedzenia
Aktualizacja: 20.07.2016
Jeden z pracowników jest na 1-miesięcznym wypowiedzeniu. W piśmie wypowiadającym umowę zwolniliśmy pracownika ze świadczenia pracy w całym okresie wypowiedzenia. Pracownik otrzymywał stałe miesięczne wynagrodzenie i dodatek funkcyjny oraz zmienną premię regulaminową. Jak należy ustalić wysokość wynagrodzenia za ten okres? »
Wypowiedzenie umowy o pracę - zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy
Aktualizacja: 23.05.2011
Częstą praktyką w okresie wypowiedzenia umowy o pracę jest zwalnianie pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Jest to korzystne dla pracodawcy, chociażby z powodu zapewnienia odpowiedniej atmosfery w zakładzie pracy. »
Jakie są skutki wniesienia odwołania od wypowiedzenia po terminie
Aktualizacja: 07.07.2011
Gdy pracownik wniesie odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę po terminie wskazanym w Kodeksie pracy, sąd oddali powództwo. Jeśli jednak pracownik przedstawi okoliczności usprawiedliwiające uchybienie, sąd może przywrócić termin dla pracownika. »
Jak prawidłowo przeprowadzić exit interview
Aktualizacja: 07.06.2011
Odejście pracownika z firmy to trudny moment zarówno dla niego, jak i dla przedsiębiorstwa. Trzeba zastąpić odchodzącą osobę oraz przekazać jej obowiązki innym. W dodatku, jeśli pracownik jest zatrudniony na kluczowym stanowisku, pojawia się pytanie o możliwość zaoferowania mu takich warunków, które skłoniłyby go do cofnięcia decyzji o odejściu. Najlepszym narzędziem w tym wypadku jest exit interview. »
Wypowiedzenie umowy o pracę za pośrednictwem portalu społecznościowego
Aktualizacja: 31.05.2011
Na portalu społecznościowym złożyliśmy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę. Od tego wypowiedzenia pracownik odwołał się do sądu pracy. Czy dokonanie wypowiedzenia w opisany sposób jest prawidłowe? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Robert Zych — absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zasad sprzedaży uczył się w firmie Warszawa Coca Cola Bottlers. Od 1997 roku razem ze swoimi mentorami i nauczycielami Jerzym Gutem i Wojciechem Hamanem prowadzi firmę szkoleniową Kontrakt OSH. Jest autorem i współautorem książek Szef w roli coacha, Gen sprzedawcy, Lider sprzedaży, Szef w relacji z zespołem. Od ponad 20 lat pracuje jako trener sprzedaży. Szkolił w Polsce firmy z listy 100 największych. Specjalizuje się w szkoleniach w zakresie sprzedaży skierowanych do dla handlowców i szefów zespołów, pomaga sprzedawcom w aktywnym pozyskiwaniu klientów poprzez coaching i naukę w miejscu pracy. Odpowiada także za sprzedaż w swojej firmie szkoleniowej i codziennie zdobywa nowe, praktyczne doświadczenia.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »