REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (WZÓR)

praca pismo wypowiedzenie umowy o pracę okres wypowiedzenia pracownik umowa o pracę
praca pismo wypowiedzenie umowy o pracę okres wypowiedzenia pracownik umowa o pracę
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (WZÓR)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. W jaki sposób pracownik powinien sporządzić oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę? Kiedy umowa zostanie rozwiązana?

Wypowiedzenie umowy o pracę

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Rozwiązać w ten sposób umowę można w każdym momencie trwania stosunku pracy i z każdego powodu (którego pracownik nie musi ujawniać).

Autopromocja

Wypowiedzieć można każdą umowę o pracę – zarówno umowę zawartą na okres próbny, umowę na czas określony, jak i umowę na czas nieokreślony.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Rodzaj umowy o pracę ma znaczenie przy określaniu długości okresu wypowiedzenia. I tak okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

 • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
 • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
 • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Z kolei w przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony długość okresu wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia wynosi:

 • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
 • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
 • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Do okresu zatrudnienia pracownika zalicza się okres poprzedniego zatrudnienia, jeśli nastąpiło przejście zakładu pracy na innego pracodawcę oraz okresy zatrudnienia na podstawie wszystkich umów o pracę łączących pracownika z tym samym pracodawcą, niezależenie od liczby umów czy przerw między nimi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Pracownik od 1 do 31 stycznia 2011 r. był zatrudniony u pracodawcy X na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny. Następnie od 1 lutego 2011 r. zawarł z tym pracodawcą umowę o pracę na czas nieokreślony. W 2016 r. zakład pracy został przejęty przez pracodawcę Y. W dniu 31 grudnia 2018 r. umowa o pracę została rozwiązana na skutek wypowiedzenia przez pracodawcę Y. Od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. pracownik został ponownie zatrudniony przez pracodawcę Y na podstawie umowy o pracę na czas określony. Następnie od 1 stycznia 2022 r. pracownik znowu został zatrudniony przez tego samego pracodawcę Y, tym razem na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W lutym 2024 r. pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Wszystkie wymienione okresy zatrudnienia wliczają się do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość wypowiedzenia. Okres zatrudnienia pracownika wynosi ponad 3 lata, zatem okres wypowiedzenia jego umowy o pracę wynosi 3 miesiące. 

Termin rozwiązania umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. W zależności od rodzaju umowy jest on wyrażony w dniach roboczych, tygodniach i miesiącach.

Jeśli okres wypowiedzenia liczony jest w dniach, upłynie on zawsze z upływem ostatniego dnia. Dzień złożenia wypowiedzenia umowy o pracę nie wlicza się do okresu wypowiedzenia.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny zawartej na 2 tygodnie. Okres wypowiedzenia takiej umowy wynosi 3 dni robocze. Jeżeli pracownik złoży wypowiedzenie pracodawcy we wtorek, to umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu w piątek.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony. Jego okres zatrudnienia u pracodawcy wynosi 3 miesiące. W środę, 7 lutego 2024 r., pracownik złożył pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia tej umowy wynosi 2 tygodnie, zatem umowa o pracę rozwiąże się po ich upływie, ale w sobotę, 24 lutego 2024 r.

 

Przykład

Pracownik świadczy pracę na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony zawartej 1 sierpnia 2019 r. W dniu 8 lutego 2024 r. pracownik wypowiedział tę umowę. Ze względu na staż pracy okres wypowiedzenia tej umowy o pracę wynosi 3 miesiące. Zatem umowa rozwiąże się w ostatni dzień trzeciego miesiąca wypowiedzenia, czyli 31 maja 2024 r. Niezależnie od tego, czy pracownik złożyłby wypowiedzenie 1 lutego czy 29 lutego, okres wypowiedzenia i tak zakończy się z końcem maja.

Treść wypowiedzenia umowy o pracę złożonego przez pracownika

Oświadczenie pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno zawierać:

 • miejscowość i datę;
 • dane pracownika;
 • dane pracodawcy;
 • oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę wraz z danymi identyfikującymi tę umowę oraz długością okresu wypowiedzenia;
 • podpis pracownika;
 • datę otrzymania i podpis pracodawcy.

Pracownik nie musi wskazywać przyczyny podjęcia decyzji o wypowiedzeniu umowy o pracę. Dotyczy to każdego rodzaju umowy o pracę, czyli umowy na czas nieokreślony, określony i na okres próbny.

Wzór oświadczenia pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę

Kielce, 7 lutego 2024 r.

 

Kazimierz Żurek

elektryk

 

Marian Nowak

Mechanika samochodowa

25-016 Kielce

ul. Góralska 81

 

Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiadam umowę o pracę na czas nieokreślony zawartą w Kielcach w dniu 1 października 2017 r. pomiędzy:

 • Marianem Nowakiem, Mechanika Samochodowa, 25-016 Kielce, ul. Góralska 81

 • Kazimierzem Żurkiem.

Okres wypowiedzenia umowy wynosi 3 miesiące.

 

Kazimierz Żurek

 

Otrzymałem 7 lutego 2024 r.

Marian Nowak

Kodeks pracy nie wymaga od pracownika, żeby oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę miało formę pisemną. Ze względów dowodowych warto jednak sporządzić dokument na piśmie.

Podstawa prawna:

 • art. 32, art. 34, art. 36 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  REKLAMA

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA