REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie stosunku pracy. Czy możliwe jest skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia umowy o pracę?

wypowiedzenie umowy o pracę okres wypowiedzenia umowa o pracę pracownik pracodawca stosunek pracy
Rozwiązanie stosunku pracy. Czy możliwe jest skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia umowy o pracę?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. W takim przypadku rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Czy długość okresu wypowiedzenia może ulec zmianie?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i nieokreślony

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia wynosi:

REKLAMA

Autopromocja
 • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
 • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
 • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

W pewnych przypadkach Kodeks pracy dopuszcza zmianę długości ustawowych okresów wypowiedzenia. Możliwość taka dotyczy zarówno umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, jak i umowy o pracę zawartej na czas określony.

Wydłużanie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Wydłużenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub określony można dokonać w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie. 

Postanowienie o wydłużeniu okresu wypowiedzenia musi zostać zawarte w umowie o pracę. Wówczas okres wypowiedzenia umowy o pracę w razie zatrudniania pracownika:

 • przez okres krótszy niż 6 miesięcy wynosi 1 miesiąc (zamiast 2 tygodni);
 • przez co najmniej 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące (zamiast 1 miesiąca). 

Jak widać, przepisy Kodeksu pracy jasno precyzują, w jakich sytuacjach i na ile może być wydłużony okres wypowiedzenia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę może być dokonane:

 • jednostronnie przez pracodawcę lub 
 • na podstawie porozumienia stron stosunku pracy. 

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że pracodawca może jednostronnie skrócić okres wypowiedzenia wyłącznie z powodu:

 • ogłoszenia upadłości lub likwidacji albo
 • innych przyczyn niedotyczących pracownika.

W praktyce oznacza to, że skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę będzie dotyczyło przede wszystkim wypowiedzeń dokonywanych na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (j.t. Dz.U. z 2024 r., poz. 61). Pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia, najwyżej do 1 miesiąca. Pracodawca nie może jednak skrócić okresu wypowiedzenia poniżej 1 miesiąca.

W powyższych przypadkach pracodawca powinien dokonać skrócenia okresu wypowiedzenia łącznie z wypowiedzeniem pracownikowi umowy o pracę. Skutkiem skrócenia okresu wypowiedzenia jest nabycie przez pracownika prawa do odszkodowania za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę można również dokonać na podstawie porozumienia w tym zakresie, zawartego między pracodawcą a pracownikiem. W takim przypadku czas, o jaki skraca się okres wypowiedzenia, może być ustalony przez strony dowolnie. Nie ma w wówczas obowiązku zachowania jakiegokolwiek minimalnego okresu wypowiedzenia. Jednak w razie skrócenia w ten sposób okresu wypowiedzenia pracownik nie nabywa prawa do odszkodowania za czas, o jaki go skrócono.

Długość okresu wypowiedzenia inna niż kodeksowa

Strony umowy o pracę mogą pozostać przy podstawowych długościach okresów wypowiedzeń, bądź wydłużyć je lub skrócić we wskazanych przez Kodeks pracy granicach. 

Gdyby strony przewidziały w umowie inne niż kodeksowe (dłuższe lub krótsze) okresy wypowiedzenia, to ważność takich zapisów będzie musiała być każdorazowo weryfikowana, czy są korzystniejsze dla pracownika. Tylko w takim bowiem przypadku zapisy te będą ważne.

Przykład

Pracownik i pracodawca zawarli umowę o pracę na czas nieokreślony. Strony ustaliły w umowie, że okres jej wypowiedzenia wynosi 6 miesięcy. Kilka lat później pracownik postanowił zmienić pracę i wypowiedział umowę z zastosowaniem ustawowego okresu wypowiedzenia wynoszącego 3 miesiące. Pracodawca zakwestionował ten okres wypowiedzenia powołując się na postanowienia umowy o pracę. Jego postępowanie było prawidłowe, bowiem ustalenie, jaki okres wypowiedzenia jest korzystniejszy dla pracownika, powinno być dokonane na dzień zawarcia umowy o pracę. W momencie zawarcia tej umowy możliwości znalezienia zatrudnienia przez pracownika były znacznie mniejsze niż w dniu jej wypowiedzenia. Z tego względu dłuższy okres wypowiedzenia był wówczas korzystniejszy dla pracownika i dawał mu więcej czasu na poszukiwanie pracy.

Podstawa prawna:

 • art. 30 § 1, art. 32, art. 36, art. 361 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA