REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie stosunku pracy. Czy możliwe jest skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia umowy o pracę?

wypowiedzenie umowy o pracę okres wypowiedzenia umowa o pracę pracownik pracodawca stosunek pracy
Rozwiązanie stosunku pracy. Czy możliwe jest skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia umowy o pracę?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. W takim przypadku rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Czy długość okresu wypowiedzenia może ulec zmianie?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i nieokreślony

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia wynosi:

REKLAMA

Autopromocja
  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

W pewnych przypadkach Kodeks pracy dopuszcza zmianę długości ustawowych okresów wypowiedzenia. Możliwość taka dotyczy zarówno umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, jak i umowy o pracę zawartej na czas określony.

Wydłużanie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Wydłużenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub określony można dokonać w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie. 

Postanowienie o wydłużeniu okresu wypowiedzenia musi zostać zawarte w umowie o pracę. Wówczas okres wypowiedzenia umowy o pracę w razie zatrudniania pracownika:

  • przez okres krótszy niż 6 miesięcy wynosi 1 miesiąc (zamiast 2 tygodni);
  • przez co najmniej 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące (zamiast 1 miesiąca). 

Jak widać, przepisy Kodeksu pracy jasno precyzują, w jakich sytuacjach i na ile może być wydłużony okres wypowiedzenia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę może być dokonane:

  • jednostronnie przez pracodawcę lub 
  • na podstawie porozumienia stron stosunku pracy. 

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że pracodawca może jednostronnie skrócić okres wypowiedzenia wyłącznie z powodu:

  • ogłoszenia upadłości lub likwidacji albo
  • innych przyczyn niedotyczących pracownika.

W praktyce oznacza to, że skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę będzie dotyczyło przede wszystkim wypowiedzeń dokonywanych na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (j.t. Dz.U. z 2024 r., poz. 61). Pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia, najwyżej do 1 miesiąca. Pracodawca nie może jednak skrócić okresu wypowiedzenia poniżej 1 miesiąca.

W powyższych przypadkach pracodawca powinien dokonać skrócenia okresu wypowiedzenia łącznie z wypowiedzeniem pracownikowi umowy o pracę. Skutkiem skrócenia okresu wypowiedzenia jest nabycie przez pracownika prawa do odszkodowania za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę można również dokonać na podstawie porozumienia w tym zakresie, zawartego między pracodawcą a pracownikiem. W takim przypadku czas, o jaki skraca się okres wypowiedzenia, może być ustalony przez strony dowolnie. Nie ma w wówczas obowiązku zachowania jakiegokolwiek minimalnego okresu wypowiedzenia. Jednak w razie skrócenia w ten sposób okresu wypowiedzenia pracownik nie nabywa prawa do odszkodowania za czas, o jaki go skrócono.

Długość okresu wypowiedzenia inna niż kodeksowa

Strony umowy o pracę mogą pozostać przy podstawowych długościach okresów wypowiedzeń, bądź wydłużyć je lub skrócić we wskazanych przez Kodeks pracy granicach. 

Gdyby strony przewidziały w umowie inne niż kodeksowe (dłuższe lub krótsze) okresy wypowiedzenia, to ważność takich zapisów będzie musiała być każdorazowo weryfikowana, czy są korzystniejsze dla pracownika. Tylko w takim bowiem przypadku zapisy te będą ważne.

Przykład

Pracownik i pracodawca zawarli umowę o pracę na czas nieokreślony. Strony ustaliły w umowie, że okres jej wypowiedzenia wynosi 6 miesięcy. Kilka lat później pracownik postanowił zmienić pracę i wypowiedział umowę z zastosowaniem ustawowego okresu wypowiedzenia wynoszącego 3 miesiące. Pracodawca zakwestionował ten okres wypowiedzenia powołując się na postanowienia umowy o pracę. Jego postępowanie było prawidłowe, bowiem ustalenie, jaki okres wypowiedzenia jest korzystniejszy dla pracownika, powinno być dokonane na dzień zawarcia umowy o pracę. W momencie zawarcia tej umowy możliwości znalezienia zatrudnienia przez pracownika były znacznie mniejsze niż w dniu jej wypowiedzenia. Z tego względu dłuższy okres wypowiedzenia był wówczas korzystniejszy dla pracownika i dawał mu więcej czasu na poszukiwanie pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 30 § 1, art. 32, art. 36, art. 361 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla niesamodzielnych - jakie świadczenia wlicza się do limitu 2419,33 zł? [Katalog świadczeń]

Świadczenie 500 plus dla osoby niesamodzielnej wypłacane z ZUS od marca tego roku przysługuje większej liczbie osób. Przeciętnie przyznawane jest w kwocie 462 złotych, a maksymalnie można otrzymać 500 złotych. Od czego to zależy? Jakie świadczenia wlicza się do limitu 2419,33 zł? Oto katalog świadczeń.

Pracownik pod ochroną. Nie można rozwiązać umowy o pracę, ale jest kilka wyjątków

Pracownicy, którym pozostały 4 lata do emerytury, podlegają ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zatem umowy o pracę nie można wypowiedzieć pracownicy, która ukończyła 56 lat oraz pracownikowi, który skończył 61 lat. Ochrona kończy się, gdy zostanie osiągnięty wiek emerytalny.

Kodeks pracy w 2025 roku – jakie ważne zmiany nas czekają?

Ważne zmiany w Kodeksie pracy wejdą w życie w 2025 roku. Pracodawcy zostaną obciążeni nowymi obowiązkami. Umowy cywilnoprawne będą wliczane do stażu pracy. Przepisy o układach zbiorowych pracy znajdą się w osobnej ustawie. Wzrośnie wiele świadczeń przysługujących pracownikom. Zmiany w prawie pracy obejmują szeroki zakres zagadnień - od praw pracowniczych po mechanizmy wsparcia dla przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne i starsze.

Wybór instytucji zarządzającej PPK wymaga porozumienia z tzw. stroną społeczną

Wybór instytucji finansowej, która zarządza PPK, wymaga dokonania porozumienia ze stroną społeczną. Co to właściwie oznacza? Co więcej, porozumienia ze stroną społeczną wymaga również zmiana umowy o zarządzanie PPK oraz zmiana instytucji finansowej.

REKLAMA

Za wcześnie na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Wynagrodzenia pracowników byłyby niższe

Tydzień pracy skrócony do czterech dni nie ma uzasadnienia. Krótszy tydzień pracy wymagałby zatrudnienia nowych pracowników. Niemożliwe byłoby utrzymanie wynagrodzeń na dotychczasowym poziomie.

Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy

Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy. Komu przysługuje 20 dni, a kto może liczyć na 26 dni? Ile dni urlopu na żądanie w 2025 r.? Jak wypadają dni wolne od pracy w 2025 r.?

Dofinansowanie ze środków ZFŚS. Dla kogo świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Pracownikom przysługują świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych np. w postaci dofinansowania do wypoczynku czy świadczeń wypłacanych z okazji świąt. Na jaką chwilę powinna być dokonana ocena, czy dana osoba spełnia warunki do wypłaty świadczeń z zfśs?

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
Rozwiąż quiz kadrowy w zakresie uprawnień rodzicielskich, który składa się z dziesięciu pytań a tylko jedna odpowiedź jest poprawna.

REKLAMA

Pracodawcy chcą za wolne w Wigilię znieść wolne w Trzech Król albo 1 Maja. I bez wolnego w Wielki Piątek

W Sejmie trwają prace nad ustawą wprowadzającą wolne w Wigilię. Jest chyba już przesądzone, że ustawa wejdzie w życie. Ale przecież większa część z nas ma wolną Wigilię (albo pracuje kilka godzin, a potem wolna reszta dnia). Celna jest uwaga DGP, że większym problemem jest ustawowe zwolnienie z pracy w Wielki Piątek. Najbliższy 18 kwietnia 2025 r. Wielki Piątek nie jest obecnie wolny od pracy. Trwa dyskusja, aby w ten dzień praca trwała 4h. Jednak część pracodawców nie zgadza się na to i oczekują także rekompensaty za wolne w Wigilię w postaci pracy w Trzech Król albo 1 Maja. 

Świadczenie wychowawcze. Czy 800 plus będzie wypłacane?

Rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje w ramach programu „Rodzina 800 plus” świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł na dziecko. Okazało się, że program ma ograniczony wpływ na dzietność i pojawiły się głosy kwestionujące sens wypłacania świadczenia.

REKLAMA