Zatrudnienie radcy prawnego
REKLAMA
REKLAMA
- Kim jest radca prawny?
- Kodeks Etyki Radcy Prawnego
- Czy radca prawny może wykonywać zawód w ramach stosunku pracy?
- Czy radca prawny może być zatrudniony w jednostce państwowej?
- Koordynator radców prawnych
- Czy radca prawny może wykonywać zawód w ramach stosunku pracy?
- Czy radca może mieć kilka etatów?
- Jakiej umowy o pracę nie może mieć zawarty radca prawny?
- Niezależność radców prawnych
- Czas pracy radcy prawnego
- Radca prawny nie musi pracować w biurze 8h dziennie przez 5 dni w tygodniu!
- Nie tak łatwo rozwiązać umowę z radcą prawnym
Kim jest radca prawny?
Radca prawny to jeden z zawodów prawniczych, obok zawodu: sędziego, prokuratora, adwokata, notariusza i komornika, polega na udzielaniu pomocy prawnej. Radcy prawnemu nie można polecać wykonania czynności wykraczającej poza zakres pomocy prawnej.
REKLAMA
Tytuł zawodowy „radca prawny” podlega ochronie prawnej.
Kodeks Etyki Radcy Prawnego
Z KERP (Kodeksu Etyki Radcy Prawnego) wynika, że Radca prawny wykonując w sposób samodzielny i niezależny zawód zaufania publicznego, służy dobru osób, których prawa i wolności zostały mu powierzone w celu ochrony.
Pełni swoją misję społeczną z poszanowaniem obowiązków wobec demokratycznego społeczeństwa, zawodu radcy prawnego oraz wymiaru sprawiedliwości.
Zawód radcy prawnego podlegający ochronie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i zorganizowany na zasadzie samorządu stanowi jedną z gwarancji praworządności.
Jest to zawód respektujący ideały i obowiązki etyczne jego wykonywania, przyczyniające się do godnego i uczciwego świadczenia pomocy prawnej.
Czy radca prawny może wykonywać zawód w ramach stosunku pracy?
Tak, radca prawny może wykonywać zawód w ramach stosunku pracy. Co ważne, radca prawny wykonujący zawód w ramach stosunku pracy zajmuje samodzielne stanowisko podległe bezpośrednio kierownikowi jednostki organizacyjnej.
Czy radca prawny może być zatrudniony w jednostce państwowej?
Tak, radca prawny może być zatrudniony w jednostce państwowej.
W organie państwowym lub samorządowym radca prawny wykonuje pomoc prawną w komórce lub w jednostce organizacyjnej, w biurze, w wydziale lub na wyodrębnionym stanowisku do spraw prawnych podległym bezpośrednio kierownikowi tego organu. W organie państwowym radca prawny może być zatrudniony także w innej wyodrębnionej komórce lub jednostce organizacyjnej i podlegać jej kierownikowi.
Ponadto radca prawny może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą - prowadząc własną kancelarię, czyli pracować na własny rachunek.
Koordynator radców prawnych
Jeżeli jednostka organizacyjna zatrudnia dwóch lub więcej radców prawnych, jednemu z nich powierza się koordynację pomocy prawnej w tej jednostce.
Czy radca prawny może wykonywać zawód w ramach stosunku pracy?
Tak, radca prawny może wykonywać zawód w ramach stosunku pracy. Zagadnienie to szczegółowo reguluje:
- Ustawa o radcach prawnych z dnia 6 lipca 1982 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1166, dalej jako: ustawa);
- Kodeks Etyki Radcy Prawnego – tekst ujednolicony po zmianach przyjętych przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych w dn. 6-8 lipca 2022 r.;
- Regulamin wykonywania zawodu radcy prawnego.
Czy radca może mieć kilka etatów?
Tak, radca prawny wykonujący zawód w ramach stosunku pracy może być zatrudniony jednocześnie w więcej niż jednej jednostce organizacyjnej i w wymiarze przekraczającym jeden etat.
Jakiej umowy o pracę nie może mieć zawarty radca prawny?
Radcy prawnemu nie wolno zawrzeć umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, która:
- ogranicza jego niezależność
- narusza lub zagraża naruszeniem tajemnicy zawodowej
- powoduje powstanie konfliktu interesów
- uchybia godności zawodu radcy prawnego.
W przypadku gdy warunki wykonywania zawodu w ramach stosunku pracy lub na podstawie umowy cywilnoprawnej nie odpowiadają przepisom prawa, postanowieniom Kodeksu lub Regulaminu lub utrudniają wykonywanie czynności i obowiązków zawodowych radca prawny obowiązany jest do poinformowania o tym podmiotu go zatrudniającego.
Niezależność radców prawnych
Radca prawny sprawujący kierownictwo nad innym radcą prawnym, w szczególności jako zatrudniający innego radcę prawnego, koordynujący pracę zespołu radców prawnych lub współpracujący z nim przy wykonywaniu zawodu, nie może naruszać ich niezależności w wykonywaniu zawodu poprzez merytoryczne ingerowanie w treść zajmowanego stanowiska co do prawa oraz samodzielności w prowadzeniu sprawy przed sądem lub innym organem orzekającym.
Czas pracy radcy prawnego
Do czasu pracy radcy prawnego zalicza się także:
- czas niezbędny do załatwiania spraw poza lokalem jednostki organizacyjnej, w szczególności w sądach i w innych organach
- czas przygotowania się do tych czynności.
Radca prawny nie musi pracować w biurze 8h dziennie przez 5 dni w tygodniu!
Czas pracy radcy prawnego w lokalu jednostki organizacyjnej nie może być krótszy niż dwie piąte czasu pracy ustalonego w zawartej z radcą prawnym umowie. Oznacza to, że radca prawny nie musi pracować w biurze 8h dziennie przez 5 dni w tygodniu!
Nie tak łatwo rozwiązać umowę z radcą prawnym
Rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem z radcą prawnym przez jednostkę organizacyjną z powodu nienależytego wykonywania obowiązków radcy prawnego wynikających z przepisów niniejszej ustawy może nastąpić po uprzednim zasięgnięciu opinii rady okręgowej izby radców prawnych (do której należy dany radca).
Opinia ta powinna być przesłana jednostce organizacyjnej w terminie 14 dni od dnia otrzymania od tej jednostki zawiadomienia o zamiarze rozwiązania stosunku pracy.
W praktyce, jeżeli radca nie uchybił swoim obowiązkom w sposób rażący, trudno z nim rozwiązać umowę.
Ustawa o radcach prawnych z dnia 6 lipca 1982 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1166)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat