REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek wskazania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
przyczyna wypowiedzenia rozwiązanie umowy o pracę zwolniony pracownik zwolnienie redukcja etatów wypowiedzenie umowy o pracę pudło biuro rozpacz pracodawca
Obowiązek wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Tak więc prawo do rozwiązania umowy za wypowiedzeniem przysługuje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Jednak tylko pracodawca musi podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Treść wypowiedzenia umowy o pracę

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno:

REKLAMA

  • określać strony stosunku pracy,

  • wskazywać datę jego złożenia,

  • określać umowę o pracę, której wypowiedzenie dotyczy,

  • zawierać okres wypowiedzenia, jaki obowiązuje pracownika.

Ponadto w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie. Należy zwrócić uwagę, że obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia nie dotyczy pracownika.

Pracodawca w wypowiedzeniu umowy o pracę powinien też pouczyć pracownika o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy.

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić w formie pisemnej.

Przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna i prawdziwa

Jak już wspomniano, pracodawca, decydując się na wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, musi wskazać w swoim oświadczeniu przyczynę tego wypowiedzenia. Naruszeniem tego obowiązku jest niewskazanie przyczyny, ujęcie jej w sposób zbyt ogólnikowy, niewystarczająco jasny i konkretny, a także podanie innej przyczyny niż ta, która pracodawcę motywowała, a więc wskazanie przyczyny nierzeczywistej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto przyczyna wypowiedzenia powinna być tak sformułowana, aby pracownik wiedział i rozumiał, z jakiego powodu pracodawca dokonuje wypowiedzenia umowy o pracę.

Tak więc podana przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna i prawdziwa. Jest to istotne, bowiem przyczyna wypowiedzenia jest najczęściej weryfikowanym przez sądy pracy elementem wypowiedzenia umowy o pracę.

Warto podać wszystkie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę

Warto, aby w wypowiedzeniu pracodawca podał wszystkie istniejące przyczyny, a nie tylko najważniejszą. W razie postępowania sądowego pracodawca nie będzie bowiem mógł uzasadniać wypowiedzenia dodatkowymi przyczynami, których nie zawarł w wypowiedzeniu umowy o pracę. 

Ponadto wykazanie przez pracodawcę przed sądem, że chociażby jedna z tych przyczyn jest prawdziwa, powoduje uznanie wypowiedzenia za uzasadnione.

Przyczyna wypowiedzenia może dotyczyć obu stron umowy o pracę

REKLAMA

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę wcale nie musi leżeć po stronie pracownika - może dotyczyć pracodawcy. Przykładowo, np. likwidacja, upadłość, zmiany organizacyjne, zmiany technologiczne, czynniki ekonomiczno-finansowe mogą wymuszać racjonalizację struktury zatrudnienia poprzez redukcję etatów lub likwidację stanowiska pracy.

Oczywiście, przyczyna wypowiedzenia może też leżeć po stronie pracownika, który np. nie wywiązuje się z obowiązków pracowniczych, nie dba o dobro zakładu pracy lub podejmuje działalność konkurencyjną wobec pracodawcy. 

Możliwe też jest, że przyczyna może nie mieć związku z żadną ze stron, np. w razie zniszczenia zakładu pracy przez powódź czy pożar (siła wyższa). 

Wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Kraków, dnia 26 stycznia 2024 r.

 

Ewelina Wojak

Doradztwo Gospodarcze „Make Money”

30-119 Kraków

ul. Szewczyka Dratewki 13

 

Gustaw Śmietanka

30-302 Kraków

ul. Mocarna 2

 

Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiadam umowę o pracę zawartą w dniu 1 września 2011 r. pomiędzy Eweliną Wojak, Doradztwo Gospodarcze „Make Money”, a Panem Gustawem Śmietanką. 

Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące i upływa z dniem 30 kwietnia 2024 r.

Przyczyną wypowiedzenia jest:

  • nieprofesjonalne i naruszające dobre imię firmy zachowanie w dniu 25 stycznia 2024 r. polegające na użyciu w stosunku do klienta wulgaryzmów i wyzwisk;

  • częste i długotrwałe absencje chorobowe dezorganizujące pracę działu sprzedaży i powodujące częste przekładanie spotkań z klientami, co ma wpływ na ich rezygnację ze współpracy z firmą.

Jednocześnie informuję, że przysługuje Panu, w terminie 21 dni od dnia doręczenia niniejszego wypowiedzenia, prawo do wniesienia odwołania do Sądu Pracy - XIV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, 31-173 Kraków, ul. Sprawiedliwa 102.

 

Ewelina Wojak

(podpis pracodawcy)

 

Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia

26 stycznia 2024 r. Gustaw Śmietanka

(data i podpis pracownika)

 

 

Podstawa prawna:

  • art. 30, art. 32 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

REKLAMA

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

REKLAMA

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

REKLAMA