Obowiązek wskazania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
- Treść wypowiedzenia umowy o pracę
- Przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna i prawdziwa
- Warto podać wszystkie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę
- Przyczyna wypowiedzenia może dotyczyć obu stron umowy o pracę
Treść wypowiedzenia umowy o pracę
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno:
REKLAMA
określać strony stosunku pracy,
wskazywać datę jego złożenia,
określać umowę o pracę, której wypowiedzenie dotyczy,
zawierać okres wypowiedzenia, jaki obowiązuje pracownika.
Ponadto w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie. Należy zwrócić uwagę, że obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia nie dotyczy pracownika.
Pracodawca w wypowiedzeniu umowy o pracę powinien też pouczyć pracownika o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy.
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić w formie pisemnej.
Przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna i prawdziwa
Jak już wspomniano, pracodawca, decydując się na wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, musi wskazać w swoim oświadczeniu przyczynę tego wypowiedzenia. Naruszeniem tego obowiązku jest niewskazanie przyczyny, ujęcie jej w sposób zbyt ogólnikowy, niewystarczająco jasny i konkretny, a także podanie innej przyczyny niż ta, która pracodawcę motywowała, a więc wskazanie przyczyny nierzeczywistej.
Ponadto przyczyna wypowiedzenia powinna być tak sformułowana, aby pracownik wiedział i rozumiał, z jakiego powodu pracodawca dokonuje wypowiedzenia umowy o pracę.
Tak więc podana przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna i prawdziwa. Jest to istotne, bowiem przyczyna wypowiedzenia jest najczęściej weryfikowanym przez sądy pracy elementem wypowiedzenia umowy o pracę.
Warto podać wszystkie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę
Warto, aby w wypowiedzeniu pracodawca podał wszystkie istniejące przyczyny, a nie tylko najważniejszą. W razie postępowania sądowego pracodawca nie będzie bowiem mógł uzasadniać wypowiedzenia dodatkowymi przyczynami, których nie zawarł w wypowiedzeniu umowy o pracę.
Ponadto wykazanie przez pracodawcę przed sądem, że chociażby jedna z tych przyczyn jest prawdziwa, powoduje uznanie wypowiedzenia za uzasadnione.
Przyczyna wypowiedzenia może dotyczyć obu stron umowy o pracę
Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę wcale nie musi leżeć po stronie pracownika - może dotyczyć pracodawcy. Przykładowo, np. likwidacja, upadłość, zmiany organizacyjne, zmiany technologiczne, czynniki ekonomiczno-finansowe mogą wymuszać racjonalizację struktury zatrudnienia poprzez redukcję etatów lub likwidację stanowiska pracy.
Oczywiście, przyczyna wypowiedzenia może też leżeć po stronie pracownika, który np. nie wywiązuje się z obowiązków pracowniczych, nie dba o dobro zakładu pracy lub podejmuje działalność konkurencyjną wobec pracodawcy.
Możliwe też jest, że przyczyna może nie mieć związku z żadną ze stron, np. w razie zniszczenia zakładu pracy przez powódź czy pożar (siła wyższa).
Wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę
Kraków, dnia 26 stycznia 2024 r.
Ewelina Wojak Doradztwo Gospodarcze „Make Money” 30-119 Kraków ul. Szewczyka Dratewki 13
Gustaw Śmietanka 30-302 Kraków ul. Mocarna 2
Wypowiedzenie umowy o pracę Wypowiadam umowę o pracę zawartą w dniu 1 września 2011 r. pomiędzy Eweliną Wojak, Doradztwo Gospodarcze „Make Money”, a Panem Gustawem Śmietanką. Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące i upływa z dniem 30 kwietnia 2024 r. Przyczyną wypowiedzenia jest:
Jednocześnie informuję, że przysługuje Panu, w terminie 21 dni od dnia doręczenia niniejszego wypowiedzenia, prawo do wniesienia odwołania do Sądu Pracy - XIV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, 31-173 Kraków, ul. Sprawiedliwa 102.
Ewelina Wojak (podpis pracodawcy)
Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia 26 stycznia 2024 r. Gustaw Śmietanka (data i podpis pracownika)
|
Podstawa prawna:
art. 30, art. 32 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat