REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek wskazania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę

przyczyna wypowiedzenia rozwiązanie umowy o pracę zwolniony pracownik zwolnienie redukcja etatów wypowiedzenie umowy o pracę pudło biuro rozpacz pracodawca
przyczyna wypowiedzenia rozwiązanie umowy o pracę zwolniony pracownik zwolnienie redukcja etatów wypowiedzenie umowy o pracę pudło biuro rozpacz pracodawca
Obowiązek wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Tak więc prawo do rozwiązania umowy za wypowiedzeniem przysługuje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Jednak tylko pracodawca musi podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Treść wypowiedzenia umowy o pracę

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno:

Autopromocja

Ponadto w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie. Należy zwrócić uwagę, że obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia nie dotyczy pracownika.

Pracodawca w wypowiedzeniu umowy o pracę powinien też pouczyć pracownika o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy.

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić w formie pisemnej.

Przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna i prawdziwa

Jak już wspomniano, pracodawca, decydując się na wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, musi wskazać w swoim oświadczeniu przyczynę tego wypowiedzenia. Naruszeniem tego obowiązku jest niewskazanie przyczyny, ujęcie jej w sposób zbyt ogólnikowy, niewystarczająco jasny i konkretny, a także podanie innej przyczyny niż ta, która pracodawcę motywowała, a więc wskazanie przyczyny nierzeczywistej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto przyczyna wypowiedzenia powinna być tak sformułowana, aby pracownik wiedział i rozumiał, z jakiego powodu pracodawca dokonuje wypowiedzenia umowy o pracę.

Tak więc podana przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna i prawdziwa. Jest to istotne, bowiem przyczyna wypowiedzenia jest najczęściej weryfikowanym przez sądy pracy elementem wypowiedzenia umowy o pracę.

Warto podać wszystkie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę

Warto, aby w wypowiedzeniu pracodawca podał wszystkie istniejące przyczyny, a nie tylko najważniejszą. W razie postępowania sądowego pracodawca nie będzie bowiem mógł uzasadniać wypowiedzenia dodatkowymi przyczynami, których nie zawarł w wypowiedzeniu umowy o pracę. 

Ponadto wykazanie przez pracodawcę przed sądem, że chociażby jedna z tych przyczyn jest prawdziwa, powoduje uznanie wypowiedzenia za uzasadnione.

Przyczyna wypowiedzenia może dotyczyć obu stron umowy o pracę

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę wcale nie musi leżeć po stronie pracownika - może dotyczyć pracodawcy. Przykładowo, np. likwidacja, upadłość, zmiany organizacyjne, zmiany technologiczne, czynniki ekonomiczno-finansowe mogą wymuszać racjonalizację struktury zatrudnienia poprzez redukcję etatów lub likwidację stanowiska pracy.

Oczywiście, przyczyna wypowiedzenia może też leżeć po stronie pracownika, który np. nie wywiązuje się z obowiązków pracowniczych, nie dba o dobro zakładu pracy lub podejmuje działalność konkurencyjną wobec pracodawcy. 

Możliwe też jest, że przyczyna może nie mieć związku z żadną ze stron, np. w razie zniszczenia zakładu pracy przez powódź czy pożar (siła wyższa). 

Wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Kraków, dnia 26 stycznia 2024 r.

 

Ewelina Wojak

Doradztwo Gospodarcze „Make Money”

30-119 Kraków

ul. Szewczyka Dratewki 13

 

Gustaw Śmietanka

30-302 Kraków

ul. Mocarna 2

 

Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiadam umowę o pracę zawartą w dniu 1 września 2011 r. pomiędzy Eweliną Wojak, Doradztwo Gospodarcze „Make Money”, a Panem Gustawem Śmietanką. 

Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące i upływa z dniem 30 kwietnia 2024 r.

Przyczyną wypowiedzenia jest:

 • nieprofesjonalne i naruszające dobre imię firmy zachowanie w dniu 25 stycznia 2024 r. polegające na użyciu w stosunku do klienta wulgaryzmów i wyzwisk;

 • częste i długotrwałe absencje chorobowe dezorganizujące pracę działu sprzedaży i powodujące częste przekładanie spotkań z klientami, co ma wpływ na ich rezygnację ze współpracy z firmą.

Jednocześnie informuję, że przysługuje Panu, w terminie 21 dni od dnia doręczenia niniejszego wypowiedzenia, prawo do wniesienia odwołania do Sądu Pracy - XIV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, 31-173 Kraków, ul. Sprawiedliwa 102.

 

Ewelina Wojak

(podpis pracodawcy)

 

Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia

26 stycznia 2024 r. Gustaw Śmietanka

(data i podpis pracownika)

 

 

Podstawa prawna:

 • art. 30, art. 32 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Piotrek
  2024-01-28 17:19:31
  Kodeks swoje a zakłady swoje a w nawiasie pracodawcy kodeks mają w ***** i mieć będą ,mnie zwolniono i dano mi 10 sekund do zastanowienia czy wypowiedzenia czy za porozumieniem stron ,i wybrałem źle a aby było ciekawiej zwolnił mnie Ukrainiec ,bo w medze w Nysie kierownik równy Bogu
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

REKLAMA

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

REKLAMA

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

REKLAMA