REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek wskazania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę

przyczyna wypowiedzenia rozwiązanie umowy o pracę zwolniony pracownik zwolnienie redukcja etatów wypowiedzenie umowy o pracę pudło biuro rozpacz pracodawca
Obowiązek wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Tak więc prawo do rozwiązania umowy za wypowiedzeniem przysługuje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Jednak tylko pracodawca musi podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Treść wypowiedzenia umowy o pracę

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno:

REKLAMA

Autopromocja

Ponadto w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie. Należy zwrócić uwagę, że obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia nie dotyczy pracownika.

Pracodawca w wypowiedzeniu umowy o pracę powinien też pouczyć pracownika o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy.

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić w formie pisemnej.

Przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna i prawdziwa

Jak już wspomniano, pracodawca, decydując się na wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, musi wskazać w swoim oświadczeniu przyczynę tego wypowiedzenia. Naruszeniem tego obowiązku jest niewskazanie przyczyny, ujęcie jej w sposób zbyt ogólnikowy, niewystarczająco jasny i konkretny, a także podanie innej przyczyny niż ta, która pracodawcę motywowała, a więc wskazanie przyczyny nierzeczywistej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto przyczyna wypowiedzenia powinna być tak sformułowana, aby pracownik wiedział i rozumiał, z jakiego powodu pracodawca dokonuje wypowiedzenia umowy o pracę.

Tak więc podana przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna i prawdziwa. Jest to istotne, bowiem przyczyna wypowiedzenia jest najczęściej weryfikowanym przez sądy pracy elementem wypowiedzenia umowy o pracę.

Warto podać wszystkie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę

Warto, aby w wypowiedzeniu pracodawca podał wszystkie istniejące przyczyny, a nie tylko najważniejszą. W razie postępowania sądowego pracodawca nie będzie bowiem mógł uzasadniać wypowiedzenia dodatkowymi przyczynami, których nie zawarł w wypowiedzeniu umowy o pracę. 

Ponadto wykazanie przez pracodawcę przed sądem, że chociażby jedna z tych przyczyn jest prawdziwa, powoduje uznanie wypowiedzenia za uzasadnione.

Przyczyna wypowiedzenia może dotyczyć obu stron umowy o pracę

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę wcale nie musi leżeć po stronie pracownika - może dotyczyć pracodawcy. Przykładowo, np. likwidacja, upadłość, zmiany organizacyjne, zmiany technologiczne, czynniki ekonomiczno-finansowe mogą wymuszać racjonalizację struktury zatrudnienia poprzez redukcję etatów lub likwidację stanowiska pracy.

Oczywiście, przyczyna wypowiedzenia może też leżeć po stronie pracownika, który np. nie wywiązuje się z obowiązków pracowniczych, nie dba o dobro zakładu pracy lub podejmuje działalność konkurencyjną wobec pracodawcy. 

Możliwe też jest, że przyczyna może nie mieć związku z żadną ze stron, np. w razie zniszczenia zakładu pracy przez powódź czy pożar (siła wyższa). 

Wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Kraków, dnia 26 stycznia 2024 r.

 

Ewelina Wojak

Doradztwo Gospodarcze „Make Money”

30-119 Kraków

ul. Szewczyka Dratewki 13

 

Gustaw Śmietanka

30-302 Kraków

ul. Mocarna 2

 

Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiadam umowę o pracę zawartą w dniu 1 września 2011 r. pomiędzy Eweliną Wojak, Doradztwo Gospodarcze „Make Money”, a Panem Gustawem Śmietanką. 

Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące i upływa z dniem 30 kwietnia 2024 r.

Przyczyną wypowiedzenia jest:

  • nieprofesjonalne i naruszające dobre imię firmy zachowanie w dniu 25 stycznia 2024 r. polegające na użyciu w stosunku do klienta wulgaryzmów i wyzwisk;

  • częste i długotrwałe absencje chorobowe dezorganizujące pracę działu sprzedaży i powodujące częste przekładanie spotkań z klientami, co ma wpływ na ich rezygnację ze współpracy z firmą.

Jednocześnie informuję, że przysługuje Panu, w terminie 21 dni od dnia doręczenia niniejszego wypowiedzenia, prawo do wniesienia odwołania do Sądu Pracy - XIV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, 31-173 Kraków, ul. Sprawiedliwa 102.

 

Ewelina Wojak

(podpis pracodawcy)

 

Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia

26 stycznia 2024 r. Gustaw Śmietanka

(data i podpis pracownika)

 

 

Podstawa prawna:

  • art. 30, art. 32 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA