REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jak sporządzić porozumienie w sprawie rozwiązania stosunku pracy (WZÓR)

podpisanie rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron zawarcie porozumienie umowa o pracę stosunek pracy wzór podpis pracownik pracodawca
podpisanie rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron zawarcie porozumienie umowa o pracę stosunek pracy wzór podpis pracownik pracodawca
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jak sporządzić porozumienie w sprawie rozwiązania stosunku pracy (WZÓR)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie stron. Ten sposób zakończenia stosunku pracy może dotyczyć każdego rodzaju umowy o pracę. Z inicjatywą zawarcia porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o pracę może wystąpić zarówno pracodawca, jak i pracownik.

Porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron polega na zgodnym oświadczeniu woli stron stosunku pracy o jego zakończeniu.

Autopromocja

Przepisy nie regulują kwestii, która ze stron może wystąpić z propozycją zawarcia takiego porozumienia. Z tego względu porozumienie może być zainicjowane zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Możliwa jest również akceptacja propozycji jednej strony przez drugą.

Brak ograniczeń przy rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem

Rozwiązanie stosunku pracy na podstawie porozumienia stron nie jest ograniczone żadnymi terminami i zakazami. Za porozumieniem można rozwiązać każdą umowę o pracę, niezależnie od tego, czy została zawarta na okres próbny, czas określony czy czas nieokreślony.

Decydując się na zastosowanie porozumienia strony powinny pamiętać, że w tym trybie nie obowiązuje też ochrona pracownika przed rozwiązaniem umowy o pracę. Oznacza to, że z pracownicą w ciąży czy pracownikiem w wieku przedemerytalnym również można rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem.

Strony mogą rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem w każdym dogodnym dla siebie terminie. Datą rozwiązania stosunku pracy może być dzień dowolnie wybrany przez pracodawcę i pracownika – przy czym nie musi to być dzień podpisania porozumienia. Przepisy nie określają, w jakim terminie od zawarcia porozumienia można rozwiązać umowę. Jeżeli taka jest wola stron, to mogą one w zawartym porozumieniu wskazać nawet dość odległy termin, w którym chcą, aby łącząca ich umowa o pracę uległa rozwiązaniu. Bez znaczenia jest też, czy pracownik w tym czasie jest w pracy, czy korzysta z urlopu wypoczynkowego, znajduje się na zwolnieniu chorobowym itp. Liczy się wyłącznie wola stron stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Podczas urlopu wypoczynkowego pracownik znalazł bardziej korzystną ofertę pracy i został zatrudniony u nowego pracodawcy. Pracownik złożył dotychczasowemu pracodawcy propozycję natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Propozycja została przyjęta i stosunek pracy został rozwiązany w dniu podpisania porozumienia. Takie postępowanie jest prawidłowe.

Do rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia może również dojść w trakcie trwającego okresu wypowiedzenia umowy pracownika. Nie ma przy tym znaczenia, która ze stron umowy o pracę złożyła wypowiedzenie oraz jaki okres wypowiedzenia obowiązuje. Również w tym przypadku decydująca będzie wola stron stosunku pracy.

W sytuacji gdy pracodawca zgodzi się na zaproponowane przez pracownika porozumienie w sprawie rozwiązania stosunku pracy, ale wskaże inną datę tego rozwiązania, to aby doszło do zakończenia umowy o pracę pracownik powinien zgodzić się na zaproponowany przez pracodawcę nowy termin rozwiązania umowy.

Treść porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę

W treści porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę należy podać:

 • strony umowy o pracę,
 • informację o dacie rozwiązania stosunku pracy,
 • oświadczenie stron, że zgodnie ustaliły termin, w którym rozwiążą umowę o pracę,
 • podpisy stron.

Rozwiązując stosunek pracy za porozumieniem stron nie ma potrzeby wskazywania przyczyny rozwiązania umowy o pracę.

W porozumieniu można zamieścić dodatkowe informacje, np.:

 • o sposobie wykorzystania lub rozliczenia urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi,
 • dotyczące zwrotu przez pracownika powierzonego mu sprzętu służbowego,
 • o terminie wypłaty wynagrodzenia,
 • o terminie i sposobie wypłaty innych świadczeń.

Wzór: rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

 

Łódź, 16 stycznia 2024 r.

 

ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ ZA POROZUMIENIEM STRON

 

Zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy postanawiamy, że z dniem 31 stycznia 2024 r. na podstawie porozumienia stron ulega rozwiązaniu umowa o pracę zawarta w dniu 1 czerwca 2019 r. pomiędzy:

Przedsiębiorstwem Usługowym „CENT” sp. z o.o., 90-013 Łódź, ul. Przemysłowa 123, reprezentowanym przez Sebastiana Kąkola, prezesa zarządu

a

Stefanem Gruszką, zamieszkałym 90-013 Łódź, ul. Pod Mostem 13.

 

16 stycznia 2024 r. Stefan Gruszka

(data i podpis pracownika) 

 

16 stycznia 2024 r. Sebastian Kąkol

(data i podpis pracodawcy)

 

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę powinno być sporządzone na piśmie w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden otrzymuje pracownik, a drugi egzemplarz pracodawca zachowuje w aktach osobowych pracownika.

Od porozumienia nie ma odwołania

Zawierając porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę strony decydują o zakończeniu współpracy. Ani pracodawca, ani pracownik nie mają możliwości odwołania się od porozumienia do sądu pracy. 

Podstawa prawna:

 • art. 30 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  REKLAMA