REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jak sporządzić porozumienie w sprawie rozwiązania stosunku pracy (WZÓR)

umowa podpisanie umowy dokument podpisanie dokumentu umowa o pracę
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jak sporządzić porozumienie w sprawie rozwiązania stosunku pracy (WZÓR)
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie stron. Ten sposób zakończenia stosunku pracy jest uniwersalny i może dotyczyć każdego rodzaju umowy o pracę. Z inicjatywą zawarcia porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o pracę może wystąpić zarówno pracodawca, jak i pracownik.

Na czym polega porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron polega na zgodnym oświadczeniu woli stron stosunku pracy o jego zakończeniu.

REKLAMA

Autopromocja

Przepisy nie regulują kwestii, która ze stron może wystąpić z propozycją zawarcia takiego porozumienia. Z tego względu porozumienie może być zainicjowane zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Możliwa jest również akceptacja propozycji jednej strony przez drugą.

Brak ograniczeń przy rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem

Rozwiązanie stosunku pracy na podstawie porozumienia stron nie jest ograniczone żadnymi terminami i zakazami. Za porozumieniem można rozwiązać każdą umowę o pracę, niezależnie od tego, czy została zawarta na okres próbny, czas określony czy czas nieokreślony.

Decydując się na zastosowanie porozumienia strony powinny pamiętać, że w tym trybie nie obowiązuje też ochrona pracownika przed rozwiązaniem umowy o pracę. Oznacza to, że z pracownicą w ciąży czy pracownikiem w wieku przedemerytalnym również można rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem.

Strony mogą rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem w każdym dogodnym dla siebie terminie. Datą rozwiązania stosunku pracy może być dzień dowolnie wybrany przez pracodawcę i pracownika – przy czym nie musi to być dzień podpisania porozumienia. Przepisy nie określają, w jakim terminie od zawarcia porozumienia można rozwiązać umowę. Jeżeli taka jest wola stron, to mogą one w zawartym porozumieniu wskazać nawet dość odległy termin, w którym chcą, aby łącząca ich umowa o pracę uległa rozwiązaniu. Bez znaczenia jest też, czy pracownik w tym czasie jest w pracy, czy korzysta z urlopu wypoczynkowego, znajduje się na zwolnieniu chorobowym itp. Liczy się wyłącznie wola stron stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Podczas urlopu wypoczynkowego pracownik znalazł bardziej korzystną ofertę pracy i został zatrudniony u nowego pracodawcy. Pracownik złożył dotychczasowemu pracodawcy propozycję natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Propozycja została przyjęta i stosunek pracy został rozwiązany w dniu podpisania porozumienia. Takie postępowanie jest prawidłowe.

REKLAMA

Do rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia może również dojść w trakcie trwającego okresu wypowiedzenia umowy pracownika. Nie ma przy tym znaczenia, która ze stron umowy o pracę złożyła wypowiedzenie oraz jaki okres wypowiedzenia obowiązuje. Również w tym przypadku decydująca będzie wola stron stosunku pracy.

W sytuacji gdy pracodawca zgodzi się na zaproponowane przez pracownika porozumienie w sprawie rozwiązania stosunku pracy, ale wskaże inną datę tego rozwiązania, to aby doszło do zakończenia umowy o pracę pracownik powinien zgodzić się na zaproponowany przez pracodawcę nowy termin rozwiązania umowy.

Jaka powinna być treść porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę

W treści porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę należy podać:

 • strony umowy o pracę,
 • informację o dacie rozwiązania stosunku pracy,
 • oświadczenie stron, że zgodnie ustaliły termin, w którym rozwiążą umowę o pracę,
 • podpisy stron.

Rozwiązując stosunek pracy za porozumieniem stron nie ma potrzeby wskazywania przyczyny rozwiązania umowy o pracę.

W porozumieniu można zamieścić dodatkowe informacje, np.:

 • o sposobie wykorzystania lub rozliczenia urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi,
 • dotyczące zwrotu przez pracownika powierzonego mu sprzętu służbowego,
 • o terminie wypłaty wynagrodzenia,
 • o terminie i sposobie wypłaty innych świadczeń.

Wzór: rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

 

Łódź, 22 kwietnia 2024 r.

 

ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ ZA POROZUMIENIEM STRON

 

Zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy postanawiamy, że z dniem 30 kwietnia 2024 r. na podstawie porozumienia stron ulega rozwiązaniu umowa o pracę zawarta w dniu 1 czerwca 2019 r. pomiędzy:

Przedsiębiorstwem Usługowym „CENT” sp. z o.o., 90-013 Łódź, ul. Przemysłowa 123, reprezentowanym przez Sebastiana Kąkola, prezesa zarządu

a

Stefanem Gruszką, zamieszkałym 90-013 Łódź, ul. Pod Mostem 13.

 

22 kwietnia 2024 r. Stefan Gruszka

(data i podpis pracownika) 

 

22 kwietnia 2024 r. Sebastian Kąkol

(data i podpis pracodawcy)

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę powinno być sporządzone na piśmie w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden otrzymuje pracownik, a drugi egzemplarz pracodawca zachowuje w aktach osobowych pracownika.

Od porozumienia nie ma odwołania

Zawierając porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę strony decydują o zakończeniu współpracy. Ani pracodawca, ani pracownik nie mają możliwości odwołania się od porozumienia do sądu pracy. 

Podstawa prawna:

 • art. 30 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA