Umowa o pracę na okres próbny. Czy naprawdę można ją zawrzeć tylko raz?
REKLAMA
REKLAMA
- Długość umowy o pracę na okres próbny
- Treść umowy o pracę zawartej na okres próbny
- Umowę o pracę na okres próbny zawiera się tylko raz
- Rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny
Długość umowy o pracę na okres próbny
Umowa o pracę na okres próbny jest zawierana w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania określonego rodzaju pracy. Strony zawierają umowę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, jednak mogą uzgodnić jej przedłużenie o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności.
REKLAMA
Kodeks pracy dopuszcza zróżnicowanie długości umowy na okres próbny w zależności od długości umowy o pracę planowanej po umowie o pracę na okres próbny. Umowę zawiera się na okres nieprzekraczający:
- 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy (strony mogą jednokrotnie wydłużyć okres próbny nie więcej niż o 1 miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy);
- 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy (strony mogą jednokrotnie przedłużyć okres próbny nie więcej niż o 1 miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy);
- 3 miesięcy – w przypadku w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 12 miesięcy lub umowy o pracę na czas nieokreślony.
Treść umowy o pracę zawartej na okres próbny
Umowa o pracę na okres próbny określa strony umowy, adres siedziby pracodawcy, a w przypadku pracodawcy będącego osobą fizyczną nieposiadającego siedziby – adres zamieszkania, a także rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy
W szczególności należy w treści umowy określić:
- rodzaj pracy;
- miejsce lub miejsca wykonywania pracy;
- wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia;
- wymiar czasu pracy;
- dzień rozpoczęcia pracy;
Należy także pamiętać o określeniu w umowie o pracę na okres próbny:
- czasu jej trwania lub dnia jej zakończenia oraz, gdy strony tak uzgodnią, postanowienia o przedłużeniu umowy o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności,
- okresu, na który strony mają zamiar zawrzeć umowę na czas określony w przypadku umowy na 1 lub 2-miesięczy okres próbny, a także postanowienie o wydłużeniu umowy o nie więcej niż 1 miesiąc, jeśli jest to uzasadnione rodzajem pracy.
Umowę o pracę na okres próbny zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
Umowa powinna być sporządzona przynajmniej w dwóch egzemplarzach. Jeden powinien zostać przekazany pracownikowi, a drugi należy zamieścić w części B akt osobowych pracownika.
Umowę o pracę na okres próbny zawiera się tylko raz
Umowa o pracę na okres próbny nie może być zawarta z pracownikiem, z którym wcześniej pracodawca nawiązał już stosunek pracy.
Ta zasada nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy. Należy więc zwrócić uwagę, żeby stanowisko i związane z nim obowiązki w rzeczywistości się różniły.
Rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny
Umowa o pracę zawarta na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu. Możliwe jest jednak jej rozwiązanie za wypowiedzeniem przed upływem okresu próbnego.
Długość okresu wypowiedzenia umowy na okres próbny zależy od czasu, na jaki umowa została zawarta. Okres wypowiedzenia wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
W razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy.
Podstawa prawna:
- art. 25, art. 29, art. 30, art. 34, art. 49 ustawy z 26 czerwca 1974 r. -Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat