REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo sporządzić umowę o pracę na okres próbny - treść umowy, czas trwania, rozwiązanie umowy, okres wypowiedzenia

uścisk dłoni zawarcie umowy podpisanie umowy umowa o pracę umowa zlecenie umowa o dzieło umowa spółki kontrakt porozumienie zrozumienie
Jak prawidłowo sporządzić umowę o pracę na okres próbny - treść umowy, czas trwania, rozwiązanie umowy, okres wypowiedzenia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik podejmujący nowe zatrudnienie zwykle zaczyna je na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Umowa jest zawierana w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania określonego rodzaju pracy. Jak ją sporządzić i na co uważać?

Treść umowy o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny powinna określać strony umowy, adres siedziby pracodawcy (lub adres zamieszkania pracodawcy będącego osobą fizyczną i nie posiadającego siedziby) oraz rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. W szczególności umowa powinna określać: rodzaj pracy, miejsce lub miejsca wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, wymiar czasu pracy oraz dzień rozpoczęcia pracy. Ponadto umowa o pracę na okres próbny określa:

Autopromocja
 • czas jej trwania lub dzień zakończenia oraz, gdy strony tak uzgodnią, postanowienie o przedłużeniu umowy o czas urlopu, a także innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeśli takie nieobecności wystąpią,
 • okres, na który strony mają zamiar zawrzeć umowę na czas określony w przypadku umowy na 1 lub 2-miesięczy okres próbny, a także postanowienie o wydłużeniu umowy o nie więcej niż jeden miesiąc, jeśli jest to uzasadnione rodzajem pracy.

Wzór umowy o pracę na okres próbny

 

Umowa o pracę na okres próbny

Zawarta w Warszawie w dniu 28 marca 2024 r. pomiędzy:

Pracodawcą: Krzysztofem Marcepanem, Firma Handlowa „Dukat”, ul. Cementowa 2, 02-345 Warszawa

a

Pracownikiem: Edmundem Koniecznym, ul. Rybia 34/21, 01-234 Warszawa.

Strony ustalają następujące warunki zatrudnienia:

 • rodzaj umówionej pracy: pracownik administracyjny
 • miejsce wykonywania pracy: siedziba pracodawcy – ul. Cementowa 2, 02-345 Warszawa 
 • wymiar czasu pracy: pełny etat 
 • wynagrodzenie za pracę: 4500 zł 
 • dzień rozpoczęcia pracy: 1 kwietnia 2023 r. 
 • dzień zakończenia umowy na okres próbny: 30 kwietnia 2024 r. 

Dodatkowe postanowienia umowy:

 • niniejsza umowa o pracę na okres próbny na mocy porozumienia stron zostanie przedłużona o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności,
 • strony po zakończeniu niniejszej umowy o pracę na okres próbny zamierzają zawrzeć umowę o pracę na czas określony wynoszący pięć (5) miesięcy. 

 

Krzysztof Marcepan                               Edmund Konieczny

Pracodawca                                         pracownik

Czas trwania umowy o pracę na okres próbny

Co do zasady umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Strony mogą jednak uzgodnić, że umowę tę przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na trzymiesięczny okres próbny. W treści umowy uzgodniono, że umowa o pracę zostanie przedłużona o czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. W czasie trwania umowy pracownik rozchorował się, otrzymał zwolnienie lekarskie i przez tydzień był nieobecny w pracy. W takim przypadku umowa o pracę uległa przedłużeniu o tydzień.

Przepisy Kodeksu pracy wprowadzają też inne ograniczenia w zakresie dopuszczalnej długości zawierania umów na okres próbny. Mianowicie umowę taką zawiera się na okres nieprzekraczający:

 • 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy;
 • 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.

Okresy te strony mogą jednokrotnie wydłużyć w umowie o pracę na okres próbny, nie więcej jednak niż o 1 miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy. Pracodawca nie może jednostronnie wydłużyć okresu trwania umowy na okres próbny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długość umowy o pracę na okres próbny

Długość umowy o pracę na okres próbnyDługość umowy o pracę planowanej po umowie o pracę na okres próbny
1 miesiąc - z możliwością przedłużenia o 1 miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracyUmowa o pracę na czas określony wynoszący mniej niż 6 miesięcy
2 miesiące - z możliwością przedłużenia o 1 miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracyUmowa o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy 
3 miesiąceUmowa o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 12 miesięcy 
3 miesiąceUmowa o pracę zawarta na czas nieokreślony

Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem

Pracodawca, co do zasady, nie może zawrzeć umowy o pracę na okres próbny z pracownikiem, z którym wcześniej nawiązał stosunek pracy.

Jednakże ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem możliwe jest tylko w sytuacji, gdy pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy. Oznacza to, że stanowisko i określone związane z nim obowiązki muszą w rzeczywistości się różnić.

Rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. 

Długość okresu wypowiedzenia zależy od czasu, na jaki umowa została zawarta. Okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny wynosi:

 • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
 • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
 • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

W razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy.

Umowę o pracę na okres próbny może wypowiedzieć zarówno pracodawca i pracownik. Wypowiedzenie należy złożyć w formie pisemnej.

Jeżeli to pracodawca składa wypowiedzenie, powinien zawrzeć w nim pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania się do sądu pracy oraz o terminie takiego odwołania, a także adres sądu, do którego należy je złożyć. Ponadto wypowiedzenie powinno zawierać informację o jego obowiązującym okresie oraz o dacie rozwiązania stosunku pracy.

Podstawa prawna:

 • art. 25, art. 29, art. 30, art. 34, art. 49 ustawy z 26 czerwca 1974 r. -Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

REKLAMA

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

Zasiłek macierzyński. Od czego zależy wysokość zasiłku i okres jego pobierania

Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?

Skrócenia czasu pracy. Kiedy? Czy uda się w 2024 r.?

35 godzin czy 4 dni pracy w tygodniu? Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce, żeby zmiany weszły w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

REKLAMA

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

REKLAMA