Rewolucji nie będzie. Rząd wycofał się z pomysłu dotyczącego umów o pracę
REKLAMA
REKLAMA
- Walka z wyłudzeniami zezwoleń na pracę
- Inne regulacje przewidziane w projekcie ustawy
- Nie będzie obowiązku zatrudniania na podstawie umowy o pracę
Walka z wyłudzeniami zezwoleń na pracę
Rząd przyjął projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa regulować będzie w sposób kompleksowy zagadnienia dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Nowe przepisy pozwolą na ograniczenie obserwowanych wyłudzeń zezwoleń na pracę w celu wjazdu na terytorium strefy Schengen, tym samym w bardziej efektywny sposób zapewniać będą bezpieczeństwo na rynku pracy.
REKLAMA
W zwiększeniu szybkości i efektywności postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców pomoże proponowana w ustawie “elektronizacja” postępowań oraz wprowadzenie nowych funkcjonalności w systemach informatycznych służących weryfikacji wydawania zezwoleń na pracę. Zmianę te wesprze utworzenie rejestru umów o pracę. Po wprowadzeniu ustawy pracodawca będzie zobowiązany przesłać do urzędu wydającego zezwolenie na pracę kopię umowy zawartej z cudzoziemcem.
Inne regulacje przewidziane w projekcie ustawy
To nie są jedyne rozwiązania przewidziane w projekcie ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt przewiduje także:
- doprecyzowanie i dodanie nowych przesłanek odmowy wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca - po wejściu w życie przepisów ustawy wojewoda odmówi wydania zezwolenia na pracę pracodawcy, który np. nie prowadzi działalności uzasadniającej powierzenie pracy danemu cudzoziemcowi w danym okresie lub działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- zaostrzenie kar za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców - taka praktyka będzie zagrożona karą grzywny w wysokości od 3000 do 50000 zł za każdy przypadek takiego zatrudnienia;
- rozwiązania mające na celu efektywną integrację cudzoziemców w Polsce.
Nie będzie obowiązku zatrudniania na podstawie umowy o pracę
Na wniosek resortu rozwoju i technologii z projektu ustawy usunięto krytykowane przez przedsiębiorców zapisy dotyczące obligatoryjnego zatrudniania cudzoziemców na umowy o pracę. Konfederacja Lewiatan uważa, że to decyzja, na którą czekali przedsiębiorcy.
– Cieszymy się z decyzji rządu. Kwestia podstaw współpracy nie powinna być rozstrzygana w tym projekcie, ale rozumiemy potrzebę dyskusji nad mechanizmami efektywniejszego zwalczenia nielegalnego zatrudnienia cudzoziemców, bo rzutuje to na legalnie działających przedsiębiorców. Administracyjne ograniczenie podstaw współpracy nie uwzględnia realiów rynku i mogłoby doprowadzić do negatywnych skutków społecznych i gospodarczych. W wielu branżach umowy prawa cywilnego mają swoje uzasadnienie ze względu na rodzaj świadczonych usług i sposób ich wykonywania – mówi Nadia Winiarska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat