REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Selekcja pracowników/kandydatów, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Świadectwo pracy - podstawa ustania stosunku pracy

Sporządzając świadectwo pracy, pracodawca jako najważniejszą informację musi zamieścić podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy

Zakaz ujawniania wysokości wynagrodzenia przez pracownika

Pracodawcy często zapisują w regulaminach wewnętrznych zakazy rozpowszechniania przez pracowników jakichkolwiek informacji na temat wysokości wynagrodzeń. Jednak często zapisy te są martwym prawem wewnątrzzakładowym.

ZUS ZSWA – prace szczególne wykonywane tylko w 2009 r.

Czy okres urlopu bezpłatnego udzielony w związku z pełnieniem funkcji wójta wliczamy do stażu pracy

Do pracy w naszej firmie powrócił pracownik samorządowy, który przez 4 lata przebywał na urlopie bezpłatnym udzielonym na jego wniosek w związku z pełnieniem funkcji wójta. Czy okres urlopu bezpłatnego należy wliczyć temu pracownikowi do stażu pracy?

REKLAMA

Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto po ustaniu zatrudnienia

Z jednym z naszych pracowników 16 marca 2011 r. rozwiązaliśmy umowę o pracę. Pracownik dotychczas pobierał wynagrodzenie w kasie firmy, a po ustaniu zatrudnienia nie pojawił się po odbiór pensji, tylko przesłał pisemny wniosek o przekazanie jej na rachunek bankowy. We wniosku nie wskazał właściciela rachunku, tylko nazwę banku i numer konta. Ponadto nie mamy żadnego kontaktu z tym pracownikiem. Czy pismo pracownika złożone już po ustaniu zatrudnienia jest dla nas wiążące?

Otwarcie rynku pracy w Niemczech - praca czeka na Polaków!

1 maja zostanie otwarty niemiecki rynek pracy dla Polaków. Już teraz do śląskich instytucji wysyłających pracowników za granicę napływają liczne oferty pracy w Niemczech.

Czy ta sama umowa na zastępstwo może być kontynuowana podczas zastępowania kolejnego pracownika

Na czas urlopu wychowawczego pracownicy zatrudniliśmy na jej miejsce osobę na zastępstwo. Zastępowana pracownica złożyła pismo w sprawie rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Czy zastępca może nadal być zatrudniony na podstawie umowy na zastępstwo, jeśli od dnia rozwiązania umowy o pracę z naszą pracownicą zastępowałby inną nieobecną osobę?

Czy dla pracowników delegowanych zastosowanie zagranicznych stawek płacowych jest obowiązkowe

W świetle norm wspólnotowych, pracodawca, który wysyła pracowników do pracy za granicą, przy ustalaniu warunków wynagrodzenia powinien zastosować się do przepisów obowiązujących w miejscu zatrudnienia. Dotyczy to w szczególności stawek wynagrodzenia za pracę, które nie mogą być niższe niż minimalne stawki obowiązujące w kraju, w którym będzie wykonywana praca (wyrok Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II PK 208/10).

REKLAMA

Zmiana czasu zimowego na letni - czy pracownikom przysługuje wynagrodzenie?

Kadrowy Roku 2010 wybrany!

W 8 edycji konkursu Kadrowy Roku wzięło udział około 700 uczestników, którzy walczyli o tytuł  najlepszego kadrowca. Pierwsze miejsce zajęła Pani Renata Zdebik, specjalista ds. kadr i płac z Bolęcina, której wiedza i pasja do pracy zawodowej doprowadziły ją do zwycięstwa w konkursie.

Jaki jest maksymalny okres trwania umowy zlecenia?

Umowy cywilno-prawne, w tym umowy zlecenia cieszą się dość dużą popularnością wśród pracodawców, szczególnie z uwagi na mniejsze koszty zatrudnienia. Czy przepisy prawa przewidują maksymalny czas trwania takiej umowy?

Kwalifikacja wypadku kierowcy samochodu

Likwidacja wydziałów pracy w sądach rejonowych

Czy pracownikowi ukaranemu naganą przysługuje prawo do „trzynastki” w pełnej wysokości

Pracownik zatrudniony w samorządowej jednostce budżetowej otrzymał w 2010 r. karę nagany w związku z ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Czy mimo to przysługuje mu prawo do całości „trzynastki” za 2010 r.? Czy w regulaminie wynagradzania możemy zawrzeć stosowne zapisy, które będą regulowały prawo pracownika do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w sytuacji, gdy zostanie on ukarany karą dyscyplinarną w związku z ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych?

Zakaz dyskryminowania pracownika na wychowawczym

Częste przebywanie na urlopach wychowawczych nie stanowi podstawy do zmniejszenia wynagrodzenia i odmowy wysłania pracownicy na szkolenie podnoszące jej kwalifikacje zawodowe. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 stycznia 2008 r., sygn. akt: II PK 116/07.

Odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania nie określa minimalnej wysokości odszkodowania. Należy zatem zastosować przepisy Kodeksu cywilnego, w którym wysokość odszkodowania została uzależniona od wysokości szkody poniesionej przez osobę poszkodowaną.

Nowe wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Zatrudnianie cudzoziemców - 19 tys. pozwoleń na pracę

Około 19 tys. cudzoziemców otrzymało w 2010 r. w woj. mazowieckim pozwolenia na pracę. Na podstawie oświadczenia składanego przez pracodawcę zatrudnionych było 90 tys. cudzoziemców - poinformowała Agnieszka Łuszczyńska z urzędu wojewódzkiego.

Kiedy upłynie okres wypowiedzenia wysłanego pocztą?

Pracodawca chce rozwiązać z pracownikiem umowę w trybie dyscyplinarnym, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Z uwagi jednak na fakt, że pracownik nie stawił się do pracy, chce wysłać wypowiedzenie pocztą. Jaką datę wówczas należy wpisać w świadectwie pracy jako datę rozwiązania umowy?

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego?

Czy zakład pracy ma obowiązek informować organizację związkową o wycofaniu przez jej członków zgody na potrącanie składki związkowej

Zgodnie z wytyczną przewodniczącego związku zawodowego, składki członkowskie przelewamy na konto związkowe. W ostatnim czasie kilka osób zrezygnowało z ich opłacania, składając w tym celu stosowne pisma. Na tej podstawie zaprzestaliśmy potrąceń składek członkowskich, ale nie powiadomiliśmy o tym przewodniczącego związku, który po wypłacie wynagrodzeń zorientował się, że na związkowe konto wpłynęło mniej pieniędzy. W związku z tym zażądał od nas uzasadnienia przez każdego z pracowników decyzji o wycofaniu zgody na potrącanie składki. Czy o zaprzestaniu potrącania składek powinniśmy powiadomić przewodniczącego związku zawodowego lub inny jego organ?

Pracownicy oddelegowani do pracy w Niemczech muszą otrzymać niemieckie minimalne wynagrodzenie

Od 1 maja 2011 r. Niemcy otwierają rynek pracy dla pracowników z Unii Europejskiej. Oznacza to m.in., że coraz bardziej powszechne stanie się oddelegowanie do pracy w Niemczech polskich pracowników, zwłaszcza pozyskanych przez agencje pośrednictwa pracy i agencje pracy tymczasowej.

Czy pracodawca może wymagać od pracownika świadczenia pracy podczas zwolnienia lekarskiego

Pracownik dostarczył do firmy zaświadczenie o niezdolności do pracy (złamał nogę). Osoba ta wykonuje m.in. projekty stron internetowych, projekty rozwiązań dotyczących sieci internetowej itp. Czy przełożony może polecić temu pracownikowi, aby w domu w trakcie zwolnienia wykonywał pewne prace wchodzące w zakres umowy o pracę? Rodzaj niezdolności do pracy nie utrudniałby mu tego, a potrzeba w firmie jest pilna.

Czy ustalony regulamin premiowania zawsze obowiązuje?

Utworzony u pracodawcy regulamin premiowania jest dla zatrudnionych pracowników niezależnym od układu zbiorowego czy regulaminu wynagradzania źródłem prawa pracy i nie może być stosowany przez pracodawcę wybiórczo.

Zatrudnienie urzędnika bez organizowania naboru

Pracujemy wraz z koleżankami w urzędzie gminnym na stanowiskach urzędniczych na podstawie kolejnej umowy o pracę. Czy jest szansa, aby nasze dalsze zatrudnienie w tym urzędzie odbyło się bez procedury naboru?

Poufna sesja

Rozmowa z Manuelem Peixoto, członkiem zarządu Portuguese National Human Resources Association

Wstępne badanie lekarskie pracowników - nowe przepisy

Zmiana zasad wydawania świadectwa pracy - nowelizacja kodeksu pracy

Pracodawca nie musi wydawać zwalnianemu pracownikowi świadectwa pracy jeśli ponownie go zatrudni. Od dzisiaj, 21 marca, obowiązują znowelizowane przepisy kodeksu pracy.

Badania lekarskie i szkolenia bhp pracowników młodocianych

Czy trzeba skorygować ZUS IWA w razie zakwestionowania wypadku przy pracy przez ZUS

Jak rekompensować pracę w godzinach nadliczbowych?

Wykonywanie pracy w czasie przekraczającym obowiązujące pracownika normy, a także w czasie przekraczającym przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, jest związane ze zwiększonym wysiłkiem i przysługuje za nie zwiększone wynagrodzenie.

Jakie świadczenia przysługują pracownikowi w związku z zakończeniem stosunku pracy?

Ustawodawca nałożył na pracodawców obowiązek wypłacania pracownikom pewnych świadczeń w momencie zakończenia stosunku pracy. O jakich świadczeniach mowa - czytaj w poniższej poradzie.

Jaki wpływ ma pracodawca na sposób pracy telepracownika?

Dla menedżerów przyzwyczajonych do tego że w każdej chwili widzą i kontrolują wszystkich swoich podwładnych, telepracownik to niepokojąca odmiana. Jaki wpływ ma zatem pracodawca i jego przedstawiciel na telepracownika i system jego pracy?

Czy pracę przy usuwaniu awarii należy wliczać do okresu, na jaki można powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy

Jednej z naszych pracownic chcemy powierzyć wykonywanie innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę, na okres 3 miesięcy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy (skierowanie do innej pracy bez zmiany umowy o pracę). W tym roku pracownica przez tydzień uczestniczyła w akcji ratunkowej w związku z awarią, jaka miała miejsce w naszym zakładzie. Cała załoga pomagała przy porządkowaniu magazynów firmy, które zostały zalane. Czy czas, w którym ta pracownica wykonywała inną pracę, niż określona w umowie, w związku z akcją ratowniczą, należy zaliczyć do limitu 3 miesięcy powierzenia innej pracy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy?

ZUS ZSWA – zgłoszenie osób wykonujących "prace szczególne" tylko w 2009 roku

Czy za nieprzepracowaną godzinę z powodu zmiany czasu z zimowego na letni pracownikom przysługuje wynagrodzenie

Zatrudniamy pracowników w systemie podstawowym czasu pracy na 3 zmiany (w godz. 6.00–14.00, 14.00–22.00 i 22.00–6.00). Czy w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni, która nastąpi 27 marca br., pracownikom tym należy wypłacić wynagrodzenie również za jedną nieprzepracowaną godzinę wynikającą z przesunięcia czasu z godz. 2.00 na godz. 3.00? Czy pracownikom pracującym w nocy podczas zmiany czasu przysługuje dodatek za pracę w nocy za 7 czy 8 godzin? Pora nocna w zakładzie jest ustalona między godz. 22.00 a 6.00.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Jak zarządzać pracownikami 45+

Sukces firmy w dużej mierze opiera się na potencjale pracowników. Potencjał to nie tylko wiedza i umiejętności młodych, lecz także doświadczenie i zdolności dojrzałych pracowników. Polskie firmy wydają się o tym zapominać. O tym, jak łamać stereotypy i docenić potencjał pracowników 45+ dyskutowano podczas webinarium PARP.

Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów do wynagrodzenia z umowy o pracę

Zatrudniliśmy pracownika na stanowisku informatyka, który będzie m.in. wykonywał prace twórcze polegające na pisaniu programów użytkowych na potrzeby naszej firmy i na zamówienia naszych klientów zewnętrznych. W umowie o pracę jest zapis dotyczący przeniesienia praw autorskich na pracodawcę oraz dokładny opis czynności związanych z prawem autorskim. Trudno nam jednak wyodrębnić konkretną kwotę wynagrodzenia za te prace. Jesteśmy w stanie prowadzić jedynie szczegółową ewidencję prac twórczych i określić procentowo, jaka część czasu pracy w danym miesiącu przypadła na prace twórcze, a jaka na pozostałe czynności (obsługa techniczna sprzętu, baz danych, wdrożenie i obsługa zakupionych programów itp.), a tym samym rozdzielić wynagrodzenie za utwory i pozostałe czynności. Czy do części wynagrodzenia będącego honorarium za prace twórcze możemy w tej sytuacji zastosować 50% koszty uzyskania przychodów?

Przekazanie formularza ZUS ZSWA - obowiązki płatników składek

Czy pracodawca musi ponownie zawrzeć umowę o pracę w razie prawomocnego orzeczenia sądu przywracającego pracownika do pracy

Na skutek nieprawidłowo dokonanego przez nas wypowiedzenia umowy o pracę sąd zadecydował o przywróceniu pracownika do pracy na dotychczasowe stanowisko. Pracownik zgłosił się do pracy i zażądał podpisania umowy. Czy mamy obowiązek zawarcia z pracownikiem nowej umowy o pracę? Czy ciążą na nas jeszcze jakieś dodatkowe obowiązki związane z przywróceniem pracownika do pracy? Jak mamy postąpić, jeśli został zlikwidowany oddział, w którym pracownik świadczył pracę?

Badania i pomiar czynników szkodliwych w środowisku pracy – nowe obowiązki pracodawców

Pracodawca musi niezwłocznie poinformować pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników o wynikach ich pomiaru. Jest to obowiązek pracodawcy wymagany od 3 marca 2011 r. wraz z wejściem w życie nowego rozporządzania określającego zasady oraz częstotliwość badania i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy. Ich katalog określono bardziej szczegółowo niż dotychczas.

Rozliczenie roczne podatku PIT - szkolenie PARP

Pracownicy otrzymali już PIT od pracodawców za 2010 rok. Wiele osób liczy na zwrot z podatku, dlatego zależy im na szybkim rozliczeniu się z urzędem skarbowym. Najłatwiejszym sposobem obniżenia podatku jest skorzystanie z ulg i odliczeń podatkowych. Dla podatników rozliczających się samodzielnie Akademia PARP przygotowała szkolenie e-learningowe „Podatek PIT dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej”.

Jak zatrudniać na czas określony pracowników pracujących na umowy terminowe przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 stycznia do 30 listopada 2007 r. Następnie podpisaliśmy z tym pracownikiem drugą umowę o pracę na czas określony od 1 grudnia 2007 r. do 31 marca 2011 r. Czy po zakończeniu tej drugiej umowy będziemy mogli ponownie zatrudnić pracownika na czas określony?

Jak organizować pracę, by była wydajna i satysfakcjonująca?

Ocena stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy

Jak należy wypełniać dokument ZUS ZSWA

Płatnicy składek, zatrudniający osoby do prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, są zobowiązani do przekazania tego dokumentu do ZUS w terminie do 31 marca każdego roku za rok poprzedni. Pierwsze zgłoszenie, za 2010 r., płatnicy mają obowiązek przekazać do ZUS w terminie do 31 marca 2011 r. Muszą przy tym pamiętać, że w 2011 r. wyjątkowo zamieszczą w informacji ZUS ZSWA nie tylko dane dotyczące 2010 r., ale również 2009 r.

Dodatkowe zapisy w regulaminie pracy

W regulaminie pracy pracodawca musi zawrzeć postanowienia wymagane przez kodeks pracy. Z własnej woli może jednak uregulować w nim także inne zagadnienia. Warunkiem jest jednak, aby dotyczyły one organizacji i porządku w procesie pracy oraz związanych z tym praw i obowiązków stron stosunku pracy.

Czy zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscu pracy dotyczy e-papierosów?

Na czym polega rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia?

Rozwiązanie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym – czyli bez okresu wypowiedzenia – dopuszczalne jest tylko w wyjątkowych okolicznościach. Prawo do takiego postępowania przysługuje zarówno zakładowi pracy, jak i pracownikowi.

REKLAMA