reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy upadłość układowa zwalnia przedsiębiorcę ze składki na FGŚP

Czy upadłość układowa zwalnia przedsiębiorcę ze składki na FGŚP

Prowadzę księgowość dla niewielkiej firmy, w której oprócz właściciela zatrudnione są dwie pracownice na cały etat. Właściciel firmy oświadczył mi, że złożył wniosek o ogłoszenie upadłości firmy i czeka na orzeczenie sądu w tej sprawie. Powiedział też, że są szanse na to, że będzie to upadłość z opcją układową – zabiegał o to, aby firma dalej działała i zatrudniała pracowników, nawet po ogłoszeniu upadłości. Jeżeli sąd przychyli się do wniosku przedsiębiorcy i firma zostanie postawiona w stan upadłości, ale bez udziału syndyka, to czy wówczas należy odprowadzać składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Obowiązek opłacania składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ustaje niezależnie od tego, czy sąd postanowi ogłosić upadłość z możliwością zawarcia układu, czy też dojdzie do wniosku, że w interesie wierzycieli upadłego bardziej uzasadnione będzie postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku firmy. Oznacza to zmiany w dokumentacji rozliczeniowej składanej przez płatnika. O ile upadłość firmy nie musi oznaczać końca jej działalności na rynku i zdarza się, że pracownicy nadal są w niej zatrudnieni, o tyle jednak firma działa już na innych zasadach, nawet wtedy, gdy sąd nie ustanowi syndyka.

Niewypłacalność przedsiębiorcy

Z dniem ogłoszenia upadłości zmienia się nie tylko oznaczenie firmy – działającej na rynku – poprzez dodanie wyrazów „w upadłości układowej” lub „w upadłości likwidacyjnej” (art. 601 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze). Najważniejszy jest fakt, że dochodzi do tzw. niewypłacalności pracodawcy. A to z kolei oznacza, iż od tej chwili jest on zwolniony z odprowadzania składek na FGŚP (art. 28 ust. 2 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy). Nie ma tu znaczenia, czy wobec pracodawcy sąd ogłosi upadłość z możliwością zawarcia układu, czy też upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego.

Zmiany w dokumentacji

Od dnia ogłoszenia wobec firmy upadłości z możliwością zawarcia układu należy w dokumentacji zgłoszeniowej do ZUS wskazać zmiany w nazewnictwie firmy, natomiast deklaracje rozliczeniowe oraz raporty miesięczne powinny być oznaczane numerami identyfikatorów, które są stosowane w przypadku dokumentacji składanej przez syndyka, czyli z zakresu 80–89. Ten sposób postępowania obowiązuje również płatników, którzy sami sprawują zarząd mieniem wchodzącym w skład masy upadłości, ze względu na konieczność odróżnienia w dokumentacji okresu sprzed ogłoszenia upadłości oraz po nim.

Jeśli sąd wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości w środku miesiąca, np. 14 marca 2011 r., to za ten miesiąc płatnik lub syndyk powinien złożyć dwa odrębne komplety dokumentacji rozliczeniowej, z dwóch okresów – przed ogłoszeniem upadłości oraz po jej ogłoszeniu:

  • do 13 marca 2011 r. (dokumenty z kodami numerów identyfikatorów z zakresu 01–39),
  • od 14 marca 2011 r. (dokumenty z kodami numerów identyfikatorów z zakresu 80–89).

Podstawa prawna

  • Art. 28 ust. 2 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy – Dz.U. nr 158, poz. 1121; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 257, poz. 1726.
  • Art. 601 ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze – t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 175, poz. 1361; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 131, poz. 1075.
  • Załącznik 18 do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów – Dz.U. z 2009 r. nr 186, poz. 1444.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama