Zakaz zatrudniania cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie
REKLAMA
Osoba zamierzająca zatrudnić cudzoziemca będzie miała obowiązek zażądać dokumentu potwierdzającego fakt jego legalnego pobytu w Polsce. Kopia tego dokumentu powinna być przechowywana przez przedsiębiorcę przez cały czas obowiązywania umowy o pracę.
REKLAMA
Zatrudnianie cudzoziemców - 19 tys. pozwoleń na pracę >>
Przyjęte założenia do ustawy o sankcjach dla podmiotów zatrudniających obywateli państw trzecich przebywających wbrew przepisom, zawierają ponadto rozwiązania, które regulują sprawy związane z wypłatą zaległego wynagrodzenia dla tych osób.
W projektowanej ustawie znajdą się również przepisy regulujące wysokość kar za zatrudnianie cudzoziemców bez dokumentu pobytowego, które będą zależne m.in. od liczby zatrudnionych nielegalnie cudzoziemców.
Nowe zasady odpowiedzialności za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców >>
Zgodnie z prawem unijnym, wobec osób naruszających przepisy dotyczące zatrudniania obywateli państw trzecich przewidziano różnego rodzaju sankcje. Chodzi np. o pozbawienie dostępu do funduszy unijnych na 3 lata lub zwrot pomocy finansowej uzyskanej w okresie 12 miesięcy poprzedzających nielegalne zatrudnienie. W katalogu tych sankcji są również:
- wykluczenie z postępowań o zamówienie publiczne,
- zamknięcie zakładu,
- wstrzymanie pozwolenia na wykonywanie działalności gospodarczej.
Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce bez zezwolenia na pracę >>
Na gruncie polskiego prawa przepisy te będą stosowane z zachowaniem indywidualnego podejścia wobec każdego przypadku, z wyjątkiem wykluczenia z udziału w zamówieniach publicznych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat