reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Wgląd do dokumentów kadrowych a tajemnica służbowa

Wgląd do dokumentów kadrowych a tajemnica służbowa

Pracodawca dużej prywatnej firmy notorycznie odmawia pracownikom wglądu do akt osobowych czy też kserowania dokumentów danego pracownika. Tłumaczy to tajemnicą służbową. W naszej ocenie pracodawca narusza prawo pracy. Co zrobić w tym przypadku?

Na podstawie art. 94 pkt 9a k.p. pracodawcy zatrudniający pracowników mają obowiązek założyć i prowadzić dla nich akta osobowe oraz pozostałą dokumentację pracowniczą. Szczegółowe uregulowania w tym zakresie zawarte są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).

Żądanie przez pracownika udostępnienia dokumentów pracowniczych jest związane z istniejącym stosunkiem pracy, na co wskazuje w sposób jednoznaczny art. 94 pkt 9a k.p.

Pracownik ma prawo wglądu do swoich akt osobowych oraz dokumentacji pracowniczej związanej z jego osobą. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w tej kwestii ma prawo żądać ich usunięcia.

W sytuacji gdy pracodawca odmówi danemu pracownikowi prawa do wglądu w jego akta, może on dochodzić swoich praw przed sądem pracy, jak również złożyć skargę do właściwego okręgowego inspektoratu pracy.

Należy pamiętać, że pracodawca, który nie prowadzi dokumentacji lub prowadzi ją w sposób niewłaściwy, może być ukarany grzywną. Sprawa o udostępnienie dokumentów pracowniczych jest sprawą z zakresu prawa pracy w rozumieniu art. 476 § 1 pkt 1 k.p.c.

Zaniedbania w prowadzeniu akt osobowych oraz pozostałej dokumentacji pracowniczej są ponadto naruszeniem praw pracowniczych (art. 281 § 1 pkt 6 k.p.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama