REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dorabianie do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych

Jan Witkowski
Jan Witkowski

REKLAMA

Od 1 marca 2011 r. obowiązują nowe, mniej skomplikowane zasady dorabiania do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Zawieszenie lub zmniejszenie przez ZUS tych świadczeń uzależnione jest wyłącznie od wysokości uzyskiwanego przychodu.

Do końca lutego 2011 r. zasiłek i świadczenie przedemerytalne podlegały zawieszeniu, jeśli przychód osiągany przez świadczeniobiorcę przekraczał graniczną kwotę przychodu wynoszącą 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych. Świadczenie było zawieszane również wtedy, gdy jego wysokość przekraczała dopuszczalną kwotę przychodu wynoszącą 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Autopromocja

Jeśli uzyskiwany przychód nie przekraczał granicznej kwoty przychodu, a kwota świadczenia – dopuszczalnej kwoty przychodu, ale suma świadczenia bądź zasiłku przedemerytalnego oraz przychodu była wyższa od dopuszczalnej kwoty przychodu, ZUS zmniejszał świadczenie. Zmniejszenie to było równe kwocie przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu pomniejszonej o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez osobę ubezpieczoną i ustalone od kwoty przekroczenia. W wyniku tego zmniejszenia świadczenie nie mogło być niższe od minimalnej gwarantowanej jego kwoty.

Ustawa z 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych wprowadziła – od 1 marca 2011 r. – nowe zasady zawieszania i zmniejszania świadczeń oraz zasiłków przedemerytalnych przysługujących osobom osiągającym przychód z działalności zarobkowej. W znacznej mierze zostały one dostosowane do regulacji obowiązujących przy emeryturach i rentach.

Nowe zasady zawieszania i zmniejszania świadczeń

Od 1 marca 2011 r. świadczenie lub zasiłek przedemerytalny nadal podlegają zawieszeniu w przypadku, gdy uzyskiwany przychód przekracza graniczną kwotę przychodu, wynoszącą 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji (od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. – 2257,50 zł). Nowe regulacje zniosły natomiast dotychczasową zasadę, zgodnie z którą prawo do świadczenia podlegało zawieszeniu w przypadku, gdy jego kwota przekraczała dopuszczalną kwotę przychodu. Osoby, które do końca lutego 2011 r. nie mogły z tego powodu pobierać świadczenia, obecnie mają prawo do jego wypłaty w pełnej lub zmniejszonej wysokości.


Od 1 marca br. obowiązują również zupełnie nowe zasady zmniejszania świadczeń i zasiłków przedemerytalnych w przypadku osiągania przez osobę uprawnioną przychodu z działalności zarobkowej. Świadczenie podlega obecnie zmniejszeniu, jeśli miesięczny przychód przekracza dopuszczalną kwotę przychodu. Przy ustalaniu, czy świadczenie powinno być zmniejszone, przepisy nie przewidują – tak jak dotychczas – sumowania kwoty przychodu oraz przysługującego świadczenia. W związku z tą zmianą od 1 marca 2011 r. zmienił się również wymiar dopuszczalnej kwoty przychodu. Wynosi ona obecnie 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych (od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. – 806,30 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmieniły się również dotychczasowe skomplikowane zasady ustalania zmniejszenia świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Obecnie zmniejszenie świadczenia jest równe przekroczeniu dopuszczalnej kwoty przychodu z zastrzeżeniem, że po jego dokonaniu świadczenie nie może być niższe od minimalnej gwarantowanej kwoty. Kwota przekroczenia niższego progu zarobkowego nie jest więc – tak jak dotychczas – pomniejszana o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez osobę ubezpieczoną.

Przykład

Jan P. od czerwca 2002 r. jest uprawniony do świadczenia przedemerytalnego. W grudniu 2010 r. podjął ponownie zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Uzyskuje z tego tytułu wynagrodzenie w wysokości 2150 zł. ZUS zawiesił świadczenie, gdyż jego kwota (1615,35 zł) była wyższa od dopuszczalnej kwoty przychodu. Począwszy od należności przysługującej za marzec 2011 r., ZUS podjął wypłatę świadczenia przedemerytalnego w minimalnej gwarantowanej kwocie obowiązującej od 1 marca 2011 r., tj. 433,62 zł. Miesięczny przychód świadczeniobiorcy nie przekracza obecnej granicznej kwoty przychodu, ale jest wyższy od dopuszczalnej kwoty przychodu o 1343,70 zł (2150 zł – 806,30 zł).

Rozliczenie roczne lub miesięczne

Od 1 marca 2011 r. zmieniły się również zasady rozliczania przychodu uzyskiwanego przez osobę uprawnioną do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Znajdą one zastosowanie do rozliczenia przychodu uzyskanego od 1 marca 2011 r. Przychód za okres rozliczeniowy, który skończył się 28 lutego 2011 r., podlega rozliczeniu na dotychczasowych zasadach.

Zgodnie z nowymi regulacjami ZUS będzie rozliczał przychód w formie rocznej lub miesięcznej (a nie tak jak dotychczas – tylko w stosunku rocznym), w zależności od tego, która z nich będzie korzystniejsza dla osoby uprawnionej.


Dokonując rozliczenia w stosunku miesięcznym, ZUS porówna kwoty przychodu osiągnięte przez osobę uprawnioną w kolejnych miesiącach roku rozliczeniowego do dopuszczalnej i granicznej kwoty przychodu obowiązujących w tych miesiącach.

Natomiast rozliczenie w wariancie rocznym – tak jak dotychczas – będzie polegało na porównaniu łącznej kwoty przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym do rocznej dopuszczalnej i granicznej kwoty przychodu (stanowiących 12-krotność miesięcznych kwot dopuszczalnych i granicznych).

Gdy w wyniku rozliczenia (rocznego lub miesięcznego) okaże się, że kwota wypłaconych świadczeń była wyższa od należności wynikającej z rozliczenia – ZUS ustali kwotę nienależnie pobranych świadczeń i będzie dochodził jej zwrotu na zasadach przewidzianych w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli natomiast kwota wypłaconych świadczeń będzie niższa od należności wynikającej z rozliczenia, ZUS dokona wyrównania określonej kwoty świadczenia.

Podobnie jak dotychczas ZUS będzie dokonywał rozliczenia przychodu na podstawie zaświadczenia lub oświadczenia nadesłanego przez świadczeniobiorcę do końca maja. W dokumencie tym osoba uprawniona musi podać swoje zarobki uzyskane od marca poprzedniego roku do końca lutego kolejnego roku.

Podstawa prawna:

 • art. 5–6 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252 ze zm.),
 • ustawa z 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (DzU z 2011 r. nr 17, poz. 79),
 • komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 16 lutego 2011 r. w sprawie dopuszczalnej kwoty przychodu, granicznej kwoty przychodu oraz rocznej dopuszczalnej kwoty przychodu i rocznej granicznej kwoty przychodu, stosowanych przy zmniejszaniu lub zawieszaniu świadczeń przedemerytalnych oraz zasiłków przedemerytalnych (MP nr 15, poz. 165).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  REKLAMA

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  REKLAMA

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA