REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za czas dyżuru

Joanna Pysiewicz-Jężak
Pracownik podczas dyżuru pozostaje w dyspozycji pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy. Rozliczenie dyżuru zależy od tego, gdzie dyżur był pełniony – w domu czy w zakładzie pracy oraz czy w tym czasie pracownik wykonywał pracę.

Za dyżur pełniony w zakładzie pracy pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego – wynagrodzenie (art. 1515 § 3 k.p.). Natomiast za czas dyżuru pełnionego w domu pracownikowi nie przysługuje ani czas wolny, ani wynagrodzenie. Dopiero gdy podczas jego trwania pracownik wykonywał pracę, czas przepracowany pracodawca wlicza do czasu pracy i powinien wypłacić pracownikowi oprócz normalnego wynagrodzenia również dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

W przypadku gdy pracownik otrzymał czas wolny za okres dyżuru pełnionego poza domem, to odbiór czasu wolnego nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.

Przykład

Pracownik wynagradzany jest stawką godzinową w wysokości 18 zł. W marcu 2011 r. pełnił 8-godzinny dyżur w zakładzie pracy, za co pracodawca udzielił czasu wolnego w wymiarze odpowiadającym czasowi dyżuru. Pracownik mimo odbioru czasu wolnego przepracował obowiązującą go liczbę godzin. Dlatego nie wpłynie to na wynagrodzenie pracownika za marzec. Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową w wysokości 18 zł; jego wynagrodzenie pracodawca obliczy następująco:

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

184 (liczba godzin do przepracowania w marcu) + 8 (czas dyżuru) – 8 (czas wolny udzielony za dyżur) = 184 godz. x 18 zł = 3312 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obliczanie wynagrodzenia za gotowość do pracy podczas dyżuru

W przypadku gdy nie jest możliwe udzielenie pracownikowi czasu wolnego za pełniony dyżur, pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi wynagrodzenie.

W celu jego obliczenia, wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Ustaloną w ten sposób stawkę za 1 godzinę pracy należy pomnożyć przez liczbę godzin dyżuru. Takie same zasady obowiązują, jeżeli pracownik jest wynagradzany stawką godzinową.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Przykład

W marcu 2011 r. pracownik pełnił 5-godzinny dyżur w zakładzie pracy. Pracownik otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w stałej wysokości 3200 zł. W związku z tym, że udzielenie czasu wolnego pracownikowi nie było możliwe, pracodawca powinien wypłacić dodatkowe wynagrodzenie za dyżur w wysokości 86,95 zł:

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

3200 zł : 184 godz. = 17,39 zł,

17,39 zł x 5 godz. = 86,95 zł.

Pracownikowi, który otrzymuje wynagrodzenie w zmiennej wysokości bez określenia stawki osobistego zaszeregowania, za czas dyżuru zakładowego przysługuje 60% wynagrodzenia. Przy jego obliczaniu należy stosować przepisy zawarte w § 4 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. Obliczając wynagrodzenie za czas dyżuru, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.

W takim przypadku podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas dyżuru ustala się z 3 miesięcy (lub z 12 miesięcy) poprzedzających miesiąc, w którym dyżur miał miejsce. Następnie wynagrodzenie obliczone jak za urlop należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego dokonano obliczeń. Z otrzymanej stawki godzinowej należy wyliczyć 60% tej stawki, a następnie otrzymaną należność za 1 godzinę mnoży się przez liczbę godzin dyżuru.

Przykład

W marcu 2011 r. pracownik pełnił 15-godzinny dyżur, za który nie otrzymał czasu wolnego. Pracownik za wykonywaną pracę otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne. Wynagrodzenie prowizyjne pracownika z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pełniony był dyżur, wynosiło:

•  w grudniu – 4135 zł,

•  w styczniu – 3075 zł,

•  w lutym – 2800 zł.

W okresie wskazanych 3 miesięcy pracownik przepracował łącznie 496 godzin (160 godz. w lutym + 160 godz. w styczniu + 176 godz. w grudniu)

Należy ustalić wynagrodzenie z 3 miesięcy:

2800 zł + 3075 zł + 4135 zł = 10 010 zł.

Aby obliczyć wynagrodzenie za 1 godzinę pracy, wynagrodzenie z okresu 3 miesięcy dzielimy przez czas przepracowany w tym okresie:

10 010 zł : 496 godz. = 20,18 zł.

Następnie należy ustalić 60% stawki godzinowej i otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin dyżuru:

20,18 zł x 60% = 12,11 zł,

12,11 zł x 15 godz. = 181,65 zł.

Pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za 15-godzinny dyżur w wysokości 181,65 zł.


Obliczanie wynagrodzenia za dyżur, podczas którego pracownik wykonywał pracę

Jeżeli podczas dyżuru pracownik wykonywał pracę, to ten czas wlicza się do czasu pracy (art. 1515 § 2 k.p.). W takiej sytuacji czas wykonywania pracy w trakcie dyżuru traktuje się jak pracę w godzinach nadliczbowych.

Oznacza to, że pracownik za czas przepracowany, ponad obowiązujące go normy czasu pracy, podczas dyżuru powinien otrzymać oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Pracodawca może udzielić pracownikowi w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych, na jego pisemny wniosek, czasu wolnego od pracy w tym samym wymiarze (lub w wymiarze o połowę wyższym, jeżeli udzielenie czasu wolnego następuje z inicjatywy pracodawcy). Jeżeli więc przez część dyżuru pracownik wykonywał pracę, powinien otrzymać czas wolny albo wynagrodzenie za czas pozostawania w gotowości do pracy podczas dyżuru oraz wynagrodzenie i dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Przykład

14 marca 2011 r. pracownik pełnił 6-godzinny dyżur zakładowy, podczas którego przez 4 godziny wykonywał pracę. Pracodawca nie udzielił czasu wolnego. Pracownik otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w stałej wysokości 3800 zł.

Pracownikowi za czas dyżuru przysługuje:

•  wynagrodzenie za 2 godziny dyżuru, podczas których pozostawał w gotowości do pracy,

•  normalne wynagrodzenie z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych za 4 godziny dyżuru,

•  dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 50% wynagrodzenia za 4 godziny dyżuru.

W pierwszej kolejności należy ustalić wynagrodzenie za 2 godziny dyżuru:

3800 zł : 184 godz. (liczba godzin do przepracowania w marcu) = 20,65 zł,

20,65 zł x 2 godz. = 41,30 zł.

Następnie obliczamy wynagrodzenie i dodatek za godziny nadliczbowe:

3800 zł : 184 godz. = 20,65 zł,

20,65 zł x 4 godz. = 82,60 zł (wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych),

20,65 zł x 50% = 10,33 zł,

10,33 zł x 4 godz. = 41,32 zł (dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych).

Za marzec pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w wysokości 3965,22 zł (3800 zł + 41,30 zł + 82,60 zł + 41,32 zł).

Podstawa prawna:

 • art. 1515 Kodeksu pracy,
 • rozporządzenie MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrasta liczba obywateli Ukrainy, którzy są pozbawiani statusu UKR. Co muszą wiedzieć ich polscy pracodawcy?

  Lawinowo rośnie utrata statusu UKR przez obywateli z Ukrainy. Polska branża TSL (transport – spedycja - logistyka) zatrudnia pracowników z Ukrainy, dlatego pracodawca powinien zwrócić uwagę, czy jego pracownicy nie utracili swoich praw do świadczeń . Osoby, które mają elektroniczny dokument pobytowy diia.pl i przybywają na terytorium Polski w związku z wojną w Ukrainie, są zobowiązane każdorazowo deklarować taki cel wjazdu, czyli ewakuację z terytorium Ukrainy. 

  Wellbeing. Czy pracodawcy i pracownicy liczą na poprawę swojego dobrostanu?

  Pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją dobrostan. Niezależnie jednak od różnic obie grupy mają duże nadzieje na jego poprawę w związku z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać wiosną 2023 roku – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”. 

  Bezrobocie w UE

  Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

  REKLAMA

  Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

  Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

  7 października 2023 koniec z telepracą!

  7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

  W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

  W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  REKLAMA

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  REKLAMA