reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak wykazać urlop ojcowski w dokumentacji ZUS

Jak wykazać urlop ojcowski w dokumentacji ZUS

Jednemu z naszych pracowników udzieliliśmy urlopu ojcowskiego na 7 dni w terminie od 10 do 16 marca 2011 r. Wypłata zasiłku nastąpi w kwietniu. W jaki sposób w dokumentacji rozliczeniowej do ZUS powinniśmy wykazać wypłacony ojcu dziecka zasiłek macierzyński?

Wypłatę zasiłku macierzyńskiego z tytułu przebywania pracownika na urlopie ojcowskim należy wykazać w raporcie ZUS RCA, z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 XX oraz w raporcie ZUS RSA, z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 XX (czyli kodem świadczenia/przerwy 311).

Począwszy od 1 stycznia 2010 r., pracownik–ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. W 2011 r. urlop ten wynosi również 1 tydzień, natomiast docelowo od 1 stycznia 2012 r. – wyniesie 2 tygodnie.

Za okres tego urlopu pracownikowi–ojcu dziecka przysługuje zasiłek macierzyński. Urlop ojcowski jest dodatkowym uprawnieniem przysługującym ojcu dziecka, niezależnie od sposobu wykorzystania urlopu macierzyńskiego.

Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika–ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

W dokumentacji rozliczeniowej za marzec należy wykazać przebywanie pracownika na urlopie ojcowskim w następujący sposób:

  • w jednym bloku raportu ZUS RCA, z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 XX, wpisuje się zerową podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zerowe kwoty składek na przedmiotowe ubezpieczenia,
  • w kolejnym bloku raportu ZUS RCA, z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 XX, wpisuje się rozliczone składki od przychodu uzyskanego przez pracownika w marcu 2011 r.

Z kolei w przedłożonej do ZUS dokumentacji rozliczeniowej za kwiecień należy wykazać:

  • w raporcie ZUS RCA, z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 XX, rozliczone składki od kwoty wypłaconego zasiłku macierzyńskiego,
  • w raporcie ZUS RCA, z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 XX, rozliczone składki od wynagrodzenia za pracę za marzec br. wypłaconego pracownikowi w kwietniu 2011 r.,
  • w raporcie ZUS RSA, z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 XX, czyli kodem świadczenia/przerwy 311 (zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego), okres od 10–16 marca 2011 r., liczbę dni zasiłkowych – 7 oraz kwotę wypłaconego zasiłku,
  • w kolejnym bloku raportu ZUS RSA, z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 XX, kodem świadczenia/przerwy 350 (inne świadczenia/przerwy), okres od 1-31 marca 2011 r. oraz liczbę dni – 31.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Nowicki

Członek Zarządu Sembox Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama