| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Informacja o równym traktowaniu w zatrudnieniu

Informacja o równym traktowaniu w zatrudnieniu

Niedawno zatrudniony u nas pracownik zwrócił się z żądaniem przekazania mu przepisów w zakresie równego traktowania. Tekst tych przepisów został wywieszony na tablicy ogłoszeń, dlatego też nie spełniliśmy żądania pracownika. Czy pracownik ma rację, domagając się od nas przekazania przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu?

Gdy w zakładzie pracy przekazywanie informacji o równym traktowaniu w zatrudnieniu polega na umieszczaniu tekstu tych przepisów na tablicy ogłoszeń, to obowiązek względem nowego pracownika został spełniony.

Przepisy dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu należy udostępnić pracownikom w formie pisemnej informacji rozpowszechnionej na terenie zakładu pracy lub zapewnić pracownikom dostęp do tych przepisów w inny sposób przyjęty w danym zakładzie pracy (art. 941 k.p.). Poinformowanie pracowników o treści przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu, a także o ich zmianach może odbywać się w różny sposób. Ważne jest tylko, żeby obowiązek ten był realizowany tak, aby wszyscy pracownicy w firmie, również nowi, mogli bez problemów zapoznać z przepisami dotyczącymi powyższej sprawy.

Treść ww. przepisów w zakładzie zatrudniającym co najmniej 20 pracowników może być włączona do regulaminu pracy. Wykonanie tego obowiązku może polegać również na wywieszeniu tekstu przepisów na terenie zakładu, na tablicy ogłoszeń. Można także przekazać informacje o równym traktowaniu w zatrudnieniu e-mailem każdemu kierownikowi komórki organizacyjnej, który następnie zapozna z treścią przepisów każdego podporządkowanego pracownika lub umieści tekst przepisów w zakładowym intranecie. Treść przepisów, które zostały wywieszone na tablicy ogłoszeń, w sprawie równego traktowania w zatrudnieniu powinna być aktualna. Przepisy w sprawie równego traktowania w dziedzinie zatrudnienia nie przewidują żadnej sankcji za naruszenie obowiązku udostępniania pracownikom tekstu przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »