Weszła w życie ustawa "żłobkowa" - łatwiejsze zakładanie żłobków, zmiany w przepisach podatkowych i o zfśs
REKLAMA
Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 określa zasady organizowania i funkcjonowania opieki nad dziećmi, warunki świadczonych usług oraz kwalifikacje osób sprawujących opiekę. Przepisy ustawy określają także zasady finansowania opieki oraz nadzór nad warunkami i jakością sprawowanej opieki.
REKLAMA
Ustawa "żłobkowa" opublikowana w Dzienniku Ustaw >>
Ustawa przewiduje, że funkcjonować będą żłobki, kluby dziecięce oraz dzienni opiekunowie. Upraszcza zasady zakładania żłobków, które przestaną być zoz-ami, zachęca do tworzenia tego typu placówek przy zakładach pracy, a także do legalnego zatrudniania niań. Żłobki i inne formy opieki podlegać będą MPiPS, a za organizację opieki nad małymi dziećmi odpowiadać będą samorządy.
Koszty żłobka będą kosztami uzyskania przychodu pracodawcy >>
Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 nowelizuje ustawę o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zmiany wprowadzają nową definicję działalności socjalnej oraz umożliwiają dokonanie dodatkowego zwiększenia odpisu na cele związane z opieką nad dziećmi.
Żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników - zmiany w ustawie o zfśs >>
Ustawa wprowadziła również zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Świadczenia otrzymane z zfśs związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach lub klubach dziecięcych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Od świadczeń socjalnych finansowanych z zfśs nie są odprowadzane również składki na ubezpieczenia społeczne.
Pracodawcy mogą współfinansować przedszkola dla dzieci pracowników >>
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA