| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Nadgodziny nawet bez wyraźnej zgody pracodawcy - porada

Nadgodziny nawet bez wyraźnej zgody pracodawcy - porada

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

W doktrynie wskazuje się, że aby pracownik mógł domagać się od pracodawcy czasu wolnego bądź wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, pracodawca musi mu zlecić pracę ponad obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy. Warto jednak pamiętać, że taka zgoda pracodawcy na pracę w godzinach nadliczbowych nie musi być wyrażona wprost, wystarczy że będzie dorozumiana.

Takie rozwiązanie znalazło wyraz w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 26 maja 2000 r., sygn. akt: I PKN 667/99, w którym Sąd ten stwierdził, że warunkiem dorozumianej zgody pracodawcy na pracę w godzinach nadliczbowych jest świadomość pracodawcy, że pracownik wykonuje taką pracę.

Przeczytaj również: Jak rekompensować pracę w godzinach nadliczbowych?

Pomimo, iż praca w godzinach nadliczbowych powinna odbywać na wyraźne polecenie pracodawcy, to jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pracodawca będzie musiał zrekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych nawet w sytuacji, gdy wprawdzie nie wydał wyraźnego polecenia, ale jednak miał świadomość, że pracownik zostaje w pracy dłużej.

Polecamy serwis: Urlopy

Wobec tego pracodawca, który ma świadomość, że jego pracownicy zostają po godzinach, powinien przeanalizować, czy wynika ze zbyt dużej ilości pracy, czy też z jej złej organizacji.

Pan Tomek i jego koledzy często zostają po godzinach pracy bez wyraźnego polecenia pracodawcy, ponieważ pracodawca zleca im bardzo dużo zadań. Pracodawca ma tego świadomość, bowiem kiedy sam wychodzi z pracy przechodzi przez pomieszczenie, w którym pracują pracownicy. Pomimo, że brak jest wyraźnego polecenia pracy poza normalnymi godzinami, to jednak pracownicy mają bardzo dużo obowiązków i pracodawca będzie musiał im zrekompensować tą dodatkową pracę, bądź poprzez czas wolny, bądź poprzez dodatkowe wynagrodzenie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »