reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za przestój

Wynagrodzenie za przestój

Pracownicy na basenie pracują na dwie zmiany od godz. 6.00 do 14.00 i od 14.00 do 22.00. W jednym dniu tygodnia od godz. 10.00 nie było wody, a więc basen został zamknięty dla klientów. Pracownicy obu zmian byli w pracy, chociaż nie było klientów. Czy można zapłacić przestojowe pracownikom? Pierwsza zmiana pracowała 4 godziny, a 4 godziny byli na stanowiskach, nie pracując. Druga zmiana była na stanowiskach 8 godzin, ale pracownicy nie pracowali, bo basen był niedostępny. Czy w ogóle można płacić postojowe, jeśli brak jest winy pracowników i pracodawcy (była awaria wodociągu), a pracownicy byli w pracy i cała sytuacja trwała kilka godzin?

Ryzyko wystąpienia zakłóceń w funkcjonowaniu zakładu pracy wywołanych przez takie zdarzenia przypadkowe jak awaria systemu wodociągów obciąża w świetle Kodeksu pracy pracodawcę. Z tego względu pracownikom należy wypłacić wynagrodzenie za czas przestoju.

Wypłata wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy z powodu przestoju jest uzależniona od spełnienia dwóch warunków wskazanych w art. 81 § 1 k.p. Po pierwsze przyczyna, która uniemożliwia pracownikowi świadczenie pracy, powinna leżeć po stronie pracodawcy, a po drugie pracownik powinien pozostawać w gotowości do świadczenia pracy.

Przyjmuje się, że przyczyna przestoju leży po stronie pracodawcy, gdy została ona wywołana przez samego pracodawcę lub przez osoby, za które ponosi on odpowiedzialność. Zakłócenia przypisuje się pracodawcy także wtedy, gdy zostały spowodowane przez siłę wyższą (powódź, pożar) albo zdarzenia przypadkowe (opóźnienie dostawy, awaria urządzeń produkcyjnych). Ważne jest, aby zdarzenia te wywołały zakłócenia w pracy konkretnego zakładu pracy, nie obejmowały zaś swoim zasięgiem wszystkich pracodawców na danym terenie. Awaria systemu wodociągów należy do grupy przyczyn dotyczących pracodawcy w rozumieniu art. 81 § 1 k.p. Od sprawności tego systemu nie zależy działalność innych pracodawców. W wielu przypadkach zakłócenia w dostawie wody mogą utrudniać pracę, ale nie wykluczają jej zupełnie. Nie ma także znaczenia, jak długo trwał przestój.

Z okoliczności przedstawionych w pytaniu wynika, że w czasie przestoju pracownicy pozostawali w gotowości do świadczenia pracy. Przede wszystkim załogi obu zmian pozostały na stanowiskach pracy i oczekiwały na dyspozycje ze strony pracodawcy. Tym samym pracownicy uzewnętrznili swoją wolę świadczenia pracy.

Za czas przestoju każdy z pracowników basenu zachowuje prawo do wynagrodzenia wynikającego z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagrodzenia – 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama