reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Zagrożenia wypadkowe związane z wykonywaniem zawodu operatora wózka widłowego

Zagrożenia wypadkowe związane z wykonywaniem zawodu operatora wózka widłowego

Pracodawca posiada magazyn, na którego wyposażeniu znajdują się wózki widłowe, obsługiwane przez uprawnionych pracowników. W zakładzie pracy miała miejsce kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, która objęła m. in. analizę oceny ryzyka zawodowego występującego na stanowiskach utworzonych przez pracodawcę. Po kontroli inspektor pracy wydał wystąpienie dotyczące zaktualizowania oceny ryzyka zawodowego o wszystkie zagrożenia wypadkowe występujące na stanowisku operatora wózka widłowego. Co powinna zawierać taka ocena?

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku operatora wózka widłowego powinna zawierać realne zagrożenia, jakie mogą wystąpić na tym stanowisku, oraz zalecania związane z minimalizowaniem ryzyka wystąpienia wypadku przy pracy.

Pracodawca ma obowiązek, podczas oszacowywania oceny ryzyka zawodowego, dokonać analizy wszystkich zagrożeń wypadkowych występujących na badanym stanowisku pracy. Podczas pracy operator wózka widłowego narażony jest na wiele zagrożeń wynikających ze specyfiki wykonywanego zawodu.

Wchodzenie, schodzenie z pojazdu, rutyna pracy

Jednym z nich może być nieostrożne wchodzenie bądź schodzenie z pojazdu. Wskutek tego pracownik może potknąć się, pośliznąć lub upaść. To może doprowadzić do różnego rodzaju urazów ciała poszkodowanego. Ponadto kierowca, ulegając rutynie, może nieostrożnie prowadzić wózek po śliskiej i nierównej nawierzchni, co może doprowadzić do wywrócenia się pojazdu, jego spadnięcia na niższy poziom lub upadku, nieprawidłowo umieszczonego na widłach, ładunku. Pracodawca w celu uniknięcia takiego przypadku powinien zainstalować urządzenia chroniące przed przewróceniem się wózka. W wyniku takiego wypadku pracownik może ulec urazom ciała, a nawet ponieść śmierć.

Przeciążenie wózka

Kolejnym często spotykanym wypadkiem jest przeciążenie wózka. Pracownicy, śpiesząc się, nadmiernie obciążają urządzenia do podnoszenia, aby w krótkim czasie jak najwięcej przetransportować. W pośpiechu nieodpowiednio ustawiają środek ciężkości lub za wysoko podnoszą towary, skutkiem czego jest przewrócenie wózka wraz z ładunkiem i operatorem wózka, który jest narażony na wielorakie urazy ciała. Pracodawca oprócz zainstalowania urządzenia zabezpieczającego przed przewróceniem wózka powinien, podczas szkoleń wstępnych stanowiskowych z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, poinstruować pracowników o prawidłowym użytkowaniu wózków widłowych i zapewnić, do stałego korzystania, instrukcję bhp oraz dokumentację techniczno-ruchową pojazdów.

Zdarzają się przypadki niewystarczającego użycia hamulca ręcznego, co grozi stoczeniem się wózka i doprowadzeniem do wypadku nie tylko osoby prowadzącej ten środek transportu, ale również osoby znajdującej się w pobliżu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama