Kategorie

Zagrożenia wypadkowe związane z wykonywaniem zawodu operatora wózka widłowego

Izabela Kaźmierczak
Pracodawca posiada magazyn, na którego wyposażeniu znajdują się wózki widłowe, obsługiwane przez uprawnionych pracowników. W zakładzie pracy miała miejsce kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, która objęła m. in. analizę oceny ryzyka zawodowego występującego na stanowiskach utworzonych przez pracodawcę. Po kontroli inspektor pracy wydał wystąpienie dotyczące zaktualizowania oceny ryzyka zawodowego o wszystkie zagrożenia wypadkowe występujące na stanowisku operatora wózka widłowego. Co powinna zawierać taka ocena?

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku operatora wózka widłowego powinna zawierać realne zagrożenia, jakie mogą wystąpić na tym stanowisku, oraz zalecania związane z minimalizowaniem ryzyka wystąpienia wypadku przy pracy.

Pracodawca ma obowiązek, podczas oszacowywania oceny ryzyka zawodowego, dokonać analizy wszystkich zagrożeń wypadkowych występujących na badanym stanowisku pracy. Podczas pracy operator wózka widłowego narażony jest na wiele zagrożeń wynikających ze specyfiki wykonywanego zawodu.

Wchodzenie, schodzenie z pojazdu, rutyna pracy

Jednym z nich może być nieostrożne wchodzenie bądź schodzenie z pojazdu. Wskutek tego pracownik może potknąć się, pośliznąć lub upaść. To może doprowadzić do różnego rodzaju urazów ciała poszkodowanego. Ponadto kierowca, ulegając rutynie, może nieostrożnie prowadzić wózek po śliskiej i nierównej nawierzchni, co może doprowadzić do wywrócenia się pojazdu, jego spadnięcia na niższy poziom lub upadku, nieprawidłowo umieszczonego na widłach, ładunku. Pracodawca w celu uniknięcia takiego przypadku powinien zainstalować urządzenia chroniące przed przewróceniem się wózka. W wyniku takiego wypadku pracownik może ulec urazom ciała, a nawet ponieść śmierć.

Przeciążenie wózka

Reklama

Kolejnym często spotykanym wypadkiem jest przeciążenie wózka. Pracownicy, śpiesząc się, nadmiernie obciążają urządzenia do podnoszenia, aby w krótkim czasie jak najwięcej przetransportować. W pośpiechu nieodpowiednio ustawiają środek ciężkości lub za wysoko podnoszą towary, skutkiem czego jest przewrócenie wózka wraz z ładunkiem i operatorem wózka, który jest narażony na wielorakie urazy ciała. Pracodawca oprócz zainstalowania urządzenia zabezpieczającego przed przewróceniem wózka powinien, podczas szkoleń wstępnych stanowiskowych z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, poinstruować pracowników o prawidłowym użytkowaniu wózków widłowych i zapewnić, do stałego korzystania, instrukcję bhp oraz dokumentację techniczno-ruchową pojazdów.

Zdarzają się przypadki niewystarczającego użycia hamulca ręcznego, co grozi stoczeniem się wózka i doprowadzeniem do wypadku nie tylko osoby prowadzącej ten środek transportu, ale również osoby znajdującej się w pobliżu.


Pole widzenia

Pracownicy,, w celu naprawy bądź wyjęcia rzeczy, która przez przypadek znalazła się w pobliżu obracających się i niezabezpieczonych części wózka, ulegają pochwyceniu przez te ruchome elementy, czego skutkiem są urazy tych części ciała, które miały z nimi styczność.

W wypadku gdy pole widzenia jest ograniczone przez ładunek, pojazdy ulegają zderzeniu ze stacjonarnymi przeszkodami, np. ścianami, budynkiem lub innymi poruszającymi się obiektami. W takiej sytuacji pracownicy doznają różnych urazów ciała.

Warunki atmosferyczne

W związku z możliwą pracą na zewnątrz magazynu, np. przy przewożeniu ładunku z samochodu dostawczego do magazynu, pracownik narażony jest na zmienne warunki atmosferyczne (deszcz, wiatr, wysoka lub niska temperatura), co może skutkować odmrożeniami, udarem słonecznym, ostrymi i przewlekłymi chorobami układu oddechowego.

Czynniki chemiczne i psychospołeczne

Przy pracy operatora wózka widłowego jest możliwość zetknięcia się z czynnikami chemicznymi, takimi jak:

 • paliwo, rozpuszczalniki – może to doprowadzić do skórnych reakcji uczuleniowych. Aby wyeliminować możliwość ich wystąpienia, należy stosować rękawice chroniące przed czynnikami chemicznymi, a jeśli to nie jest niemożliwe, używać kremów ochronnych,
 • rozbryzgujące się w powietrzu cząstki żrących substancji chemicznych (w niezabezpieczonym ładunku) – może to spowodować chemiczne urazy oczu oraz poparzenia. W celu ograniczenia ich niepożądanego oddziaływania należy stosować środki ochrony oczu,
 • gazy spalinowe (w wózkach spalinowych) – pracownik może udusić się w wyniku wdychania tlenku węgla powstałego w trakcie niepełnego spalania paliwa, którego stężenie gwałtowanie wzrasta w zamkniętych i nieodpowiednio wentylowanych pomieszczeniach. Aby zapobiec takiej sytuacji, nie należy obsługiwać widłowego wózka jezdnego napędzanego ropą lub benzyną w zamkniętych lub nieodpowiednio wentylowanych pomieszczeniach. W takich wypadkach powinno się stosować wózki o napędzie elektrycznym,
 • tlenki azotu emitowane wraz z gazami spalinowymi (w wózkach spalinowych) – operator wózka może ulec zatruciu w zamkniętych i nieodpowiednio wentylowanych pomieszczeniach,
 • niebezpieczne substancje chemiczne uwalniające się w wyniku upadku i zniszczenia (zmiażdżenia) przewożonych zbiorników. Może to doprowadzić do ostrych zatruć, jak również zranień spowodowanych zbitym szkłem,
 • stężony kwas podczas ładowania akumulatora – istnieje możliwość poparzeń chemicznych w wyniku jego rozlania. Należy stosować rękawice chroniące przed czynnikami chemicznymi, a jeśli to nie jest możliwe, używać kremów ochronnych.

Poza czynnikami chemicznymi, często występującym problemem na stanowisku operatora wózka widłowego są czynniki psychospołeczne, ergonomiczne i inne związane w organizacją pracy.


Wymuszona pozycja

Reklama

Pracownik w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego podczas prowadzenia wózka, długotrwałego jednostajnego siedzenia w wymuszonej pozycji ciała, częstego odwracania głowy i napinania karku podczas jazdy wstecznej oraz podczas transportu ładunków o dużych rozmiarach ograniczających pole widzenia może odczuwać dolegliwości związane z przeciążeniem, głównie rąk, ramion i pleców oraz zmęczenie, a co za tym idzie – jest bardziej podatny na popełnianie błędów. Skutkiem tego może być wypadek, któremu ulegnie on bądź osoby z nim współpracujące.

Podobnym problemem są wibracje, które oprócz typowych dolegliwości mięśniowo-szkieletowych wywołują również zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych oraz powodują rozstrojenie emocjonalne pracownika, a to wpływa na częstsze popełnianie błędów przy wykonywaniu obowiązków operatora.

Oświetlenie

Ponadto podczas pracy w niedostatecznym oświetleniu i trudności w adaptacji wzroku do zmiany natężenia oświetlenia (np. podczas przewożenia towarów z ciemności do oświetlonego pomieszczenia) może nastąpić przemęczenie oczu, podrażnienie, pieczenie, nieprawidłowe widzenie. Może to doprowadzić do wypadku z udziałem osób pieszych lub innych pojazdów bądź przewrócenia się pojazdu.

Podstawa prawna:

 • art. 226 k.p.,
 • § 39a rozporządzenia MPiPS z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
 • § 5–16 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (DzU nr 70, poz. 650 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?